Jak chronić OCZY i PLECY podczas pracy przy komputerze

2007-05-22 2:36

Siedzimy wygodnie, stukając palcami w klawisze. Jeśli jednak przy komputerze spędzamy parę godzin dziennie, kręgosłup, dłonie i oczy mogą nam kiedyś odmówić posłuszeństwa. Co robić, by do tego nie dopuścić? W jaki sposób odpowiednio przygotować miejsce pracy przy komputerze, by nie męczyć wzroku i kręgosłupa?

Jak chronić OCZY i PLECY podczas pracy przy komputerze
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Złe nawyki w pracy - jak wpływają na zdrowie?
Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 3 Okulistyka

Zasilany prądem komputer wytwarza pole elektromagnetyczne (podobne istnieje również np. przy liniach wysokiego napięcia). Jednak jego natężenie w komputerze jest tak znikome, że trudno mówić o szkodliwości. Działa ono wręcz... relaksująco - to dlatego nasze koty, psy chętnie układają się przy pracujących komputerach. Jeżeli chcemy zachować nadzwyczajną ostrożność, możemy odsunąć komputer od biurka tak daleko, jak na to pozwala długość przewodów. Natężenie pola elektromagnetycznego maleje bowiem z odległością. Monitory, prócz owego pola, emitują również szczątkowe ilości promieniowania rentgenowskiego. Na szczęście te, które są produkowane obecnie, mają na obudowie napis „low radiation”, który świadczy o tak nikłej ilości promieni X, że możemy o nich zapomnieć.

Oczy pod ochroną

Ekran komputera, zbudowany ze szkła, podobnie jak lustro, odbija padające na niego światło. Przy dłuższej pracy odbicia te, nakładające się na obraz z monitora, męczą oczy. Najlepszym wyjściem jest nałożenie na monitor odpowiedniego filtra. Dobre filtry tłumią odbicia z głębi pomieszczenia, nawet jeśli patrzymy na ekran pod kątem 45 stopni. Godne polecenia są zwłaszcza filtry z tzw. polaryzacją kołową (produkuje je m.in. Polaroid). Są dodatkowo przyciemniane i kilkunastokrotnie poprawiają kontrast obrazu. Widzimy więc zdecydowanie wyraźniej, ostrzej.„Okularnicy” pracujący przy komputerze mogą zażyczyć sobie u optyka szkieł z warstwą antyrefleksyjną. To również zapobiega odbiciom obrazów z głębi pokoju, tym razem jednak od wewnętrznej powierzchni szkieł (nie odbijają się przedmioty stojące za nami). Warto także pamiętać o prawidłowym ustawieniu monitora: na wprost nas, a nie z boku, i tak, byśmy mieli ekran nieco poniżej linii wzroku.Blat stolika komputerowego powinien być oświetlony lampką z nieprzezroczystym abażurem; światło pada wtedy w górę i w dół, a nie prosto w oczy. Jeśli stolik ma powierzchnię ok. 1 m2, najlepiej go oświetlić 100-watową żarówką. Lampka musi być tak ustawiona, by światło nie odbijało się od klawiatury. W przeciwnym razie doznamy tzw. olśnienia (i nie chodzi tu o przypływ weny twórczej). Najlepiej, by blat był jasny i matowy. Pomieszczenie, w którym pracujemy, trzeba oświetlić słabiej niż biurko. Wystarczy żarówka setka na każde 10 m2 powierzchni.Mimo przestrzegania tych zasad oczy przy komputerze i tak się męczą. By do tego nie dopuścić, warto np. co godzinę zrobić sobie krótką przerwę i wykonać kilka ćwiczeń.

Złe nawyki w pracy - jak wpływają na zdrowie?

Zrób to koniecznie

Oddychanie

- Usiądź wygodnie na krześle, nie krzyżuj rąk ani nóg. Rozluźnij ubranie, jeśli cię ciśnie. Zamknij oczy. Połóż dłonie na brzuchu powyżej pępka. - Wciągnij powietrze głęboko przez nos, aż poczujesz, że dłonie na brzuchu się wyraźnie uniosły. Wstrzymaj oddech na 1-2 sekundy.

- Zacznij wydychać powietrze - powoli, ale do końca. Poczujesz, jak brzuch pod twoimi dłońmi opada. Wydech musi być pełny, wyrzucający całe powietrze z płuc.

- Powtórz wszystkie czynności cztery razy. Przerwij ćwiczenie, jeśli zakręci ci się w głowie.

Wzruszanie ramionami

- Stań z rękoma opuszczonymi wzdłuż ciała. Zrób głęboki wdech i unieś jednocześnie ramiona jak najwyżej. Trzymaj je uniesione i napięte, wstrzymując oddech. Policz do pięciu.- Zrób szybki wydech, a ramiona bardzo energicznie opuść.

- Ćwiczenie powtórz cztery razy.

Krążenie ramionami

- Stań, obejmij za plecami prawą dłonią lewy nadgarstek. Opuść ramiona i rozluźnij je, nie puszczając nadgarstka.

- Podczas wdechu bardzo powoli przesuń ramiona do przodu, a następnie unieś je do góry w kierunku uszu.

- Podczas wydechu opuść ramiona, przesuń je do tyłu, czyli wróć do pozycji wyjściowej.

Ulga dla kręgosłupa

Przy komputerze męczą się też plecy i ręce. Należy zadbać o wygodną klawiaturę i odpowiednie krzesło.W sklepach są różne typy klawiatur. Dobrze jest wybrać tzw. ergonomiczną (nieco pofalowaną w kształcie). Ustawienie klawiszy mniej męczy palce przy pisaniu, a dodatkowa listewka, łagodnie niwelująca wysokość pomiędzy klawiaturą a stolikiem, pozwala uniknąć bólu nadgarstków.Dla komfortu naszego kręgosłupa dobre krzesło to podstawa. Najlepsze będzie takie z regulowaną wysokością. Podczas pracy uda i łydki powinny tworzyć kąt prosty, stopy muszą wygodnie opierać się o podłogę, a siedzisko krzesła nie może uciskać od spodu na uda. Przy regulowanej wysokości możemy łatwo ustawić siedzisko tak, żeby wygodnie siedzieć i znajdować się co najmniej 40 cm od klawiatury (zapobiega to garbieniu się przy pracy i bólom karku). Istotnym elementem komputerowego fotela są podparcia pod łokcie. Dzięki nim unikamy późniejszego bólu barków.Jeśli wybrane przez nas krzesło jest obrotowe, na kółkach i ma wysokie oparcie - znacznie poprawi to komfort pracy. Po pierwsze: unikniemy zbędnych ruchów, a po drugie: będziemy mogli nieco odpocząć w trakcie pracy. Ortopedzi zalecają bowiem, by wszyscy, którzy pracują przy komputerze, robili co godzinę 2-3-minutowe przerwy i przeciągali się w fotelu. To dobrze wpływa na kręgosłup.

miesięcznik "Zdrowie"