AMD oznacza ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ

2009-07-27 16:00

Co roku w Polsce rozpoznawanych jest około 25 tysięcy nowych przypadków zwyrodnienia plamki żółtej, z angielska zwanego AMD (Age-related Macular Degeneration) - groźnej choroby oczu, która poprzez degradację siatkówki może prowadzić do ślepoty. Dlatego sprawdź swój wzrok, zanim dopadnie cię zwyrodnienie plamki żółtej.

O chorobie AMD mówi się - społeczna. Nic dziwnego - dotyka ok. 25 mln ludzi na świecie. Zwyrodnieniu plamki żółtej sprzyja rozwój cywilizacji z chorobami układu krążenia na czele. Na AMD szczególnie narażone są osoby po 50. roku życia, mające niebieskie oczy. Częściej chorują kobiety. Wśród czynników ryzyka wymienia się: zmiany miażdżycowe, nadwzroczność, palenie tytoniu, wystawianie oczu na działanie ostrego słońca.

Pierwsze objawy zwyrodnienia plamki żółtej

Gdy zaczyna się AMD, najpierw linie proste falują, łamią się, gdzieś zanikają. Później obraz w środku pola widzenia staje się nieostry. Gdy chory chce przeczytać jakieś długie słowo - widzi jego początek i koniec, ale już środka nie. Stojąc na krawężniku boi się przekroczyć jezdnię, bo widzi tylko to, co ma pod nogami i wysoko ponad samochodem. Gdy ktoś się do niego zbliża, widzi buty i czubek głowy.
Później jest dużo gorzej - z czasem plama zasłaniająca pole widzenia powiększa się, bokami chory odróżnia jeszcze światło od cienia, ale tak naprawdę środkiem nie widzi nic. U niektórych chorych degradacja wzroku następuje powoli, inni tracą wzrok szybko, nawet w czasie kilku tygodni.

Oceń ryzyko zachorowania na AMD (zwyrodnienie plamki żółtej)
Pytanie 1 z 10
Czy masz więcej niż 50 lat?

AMD ma postać suchą lub wysiękową

Plamka jest częścią siatkówki oka, odpowiedzialną za ostrość widzenia. Przyczyną schorzenia jest nadmierny, nieprawidłowy wzrost naczyń krwionośnych. 80 proc. chorych cierpi na suchą postać choroby, 20 proc. postać wysiękową. Nie ma skutecznego leczenia postaci suchej choroby, natomiast jest szansa uratowania wzroku chorym z postacią wysiękową.

Ważne

Plamka żółta znajduje się w centralnym miejscu siatkówki i odpowiada za ostre i centralne widzenie w trakcie czynności takich jak: czytanie, prowadzenie samochodu, rozpoznawanie twarzy. Sama siatkówka odgrywa w naszym oku ogromną rolę - to ona odpowiada za przetwarzanie energii świetlnej w sygnał biochemiczny, który potem przekształca się w impulsy elektryczne docierające do płatu potylicznego mózgu i decydujące o całym zjawisku znanym jako percepcja wzrokowa.

Leczenie postaci wysiękowej zwyrodnienia plamki żółtej

Terapia fotodynamiczna polega na wstrzyknięciu światłoczułej werteporfiny - barwnika, który zabarwia nowe naczynia w chorym oku. Po 15 minutach, po nałożeniu na chore oko specjalnej soczewki podkolorowane naczynia naświetla się przez 83 sekundy laserem diodowym. Jego światło wyzwala reakcję fotochemiczną, w wyniku której nieprawidłowe naczynia krwionośne zostają zniszczone. Siatkówka z zabiegu wychodzi bez szwanku. Ot i wszystko.

Ważna wczesna diagnoza AMD

Choroby AMD nie umiemy leczyć, możemy jedynie zatrzymać jej rozwój. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie zwyrodnienia plamki żółtej. Ważne, by pierwsze dobranie okularów nie odbyło się u optyka, albo jeszcze gorzej na bazarze. Tylko okulista jest w stanie profesjonalnie zbadać wzrok, przy okazji zmierzyć ciśnienie, obejrzeć tarczę nerwu wzrokowego, wykluczyć jaskrę. Po 45. roku życia warto kontrolować wzrok przynajmniej raz na 1,5 roku, bowiem rozpoznanie tej choroby jest naprawdę proste - mówi profesor Jerzy Szaflik.