OCT - optyczna koherentna tomografia dna oka

OCT czyli optyczna koherentna tomografia dna oka jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnostycznych, wykorzystujących skaning optyczny. Analiza współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki daje możliwość bardzo wczesnego wykrycia błony podsiatkówkowej i monitorowania leczenia.

OCT - optyczna koherentna tomografia dna oka
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak działa OCT?
  2. Dla kogo OCT?
  3. Optyczna koherentna tomografia dna oka OCT - przebieg

Optyczna koherentna tomografia dna oka - OCT - to badanie niezbędne w diagnostyce chorób siatkówki (szczególnie ważne w diagnostyce zmian chorobowych w obrębie części dna oka, tzw. plamki). OCT jest badaniem nieinwazyjnym, które w wielu przypadkach może zastąpić angiografię fluoresceinową, wymagającą dożylnego podania kontrastu (fluoresceiny).

Jak działa OCT?

OCT umożliwia otrzymywanie przekrojów tkanek w sposób bezkontaktowy i bezinwazyjny. Bardzo precyzyjnie pokazuje szczegóły budowy oka - ukazuje kolejne warstwy przekroju.

Trochę przypomina badanie ultrasonograficzne - podobnie jak w tej metodzie badany obiekt sonduje wiązka - tutaj światła. Światło rozproszone wstecz niesie informację o położeniu miejsc znajdujących się na drodze wiązki światła tam, gdzie zmienia się współczynnik załamania. Przesuwając promień w kierunku poprzecznym do kierunku rozchodzenia światła otrzymujemy kolejną porcję informacji o położeniu centrów rozpraszających. Złożenie wyników kolejnych pomiarów daje obraz przekroju badanego obiektu.

Dla kogo OCT?

Wskazaniem do wykonania optycznej koherentnej tomografii OCT są:

Optyczna koherentna tomografia dna oka OCT - przebieg

Przed badaniem stosuje się najczęściej krople rozszerzające źrenicę (przez około 4 godziny występuje pogorszenie widzenia i światłowstręt). Po zakropieniu leku potrzebny jest czas na rozszerzenie źrenicy, zwykle około 15-30 minut. Pacjent siada przed aparatem z głową spoczywającą nieruchomo na podpórce, a badający obserwując na ekranie obraz dna oka rejestruje przekrój wybranych jego elementów. Badanie może być powtarzane wielokrotnie i wykonywane u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych. Badanie trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut.