Wynik badania I-PSS 45 [Porada eksperta]

Co może oznaczać taki wynik badania prostaty?

Porada internisty
Autor: Getty Images

Witam, Nazwa pochodzi od angielskich słów the International Prostatae Symptom Score (IPSS) i jest specjalnie opracowaną przez Komitet Miar Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego skalą dolegliwości ze strony prostaty.

Pacjent wypełnia specjalną ankietę odpowiadając na 7 pytań: jak często w ciągu ostatniego miesiąca musiał oddawać mocz, odczuwał niecałkowite opróżnienie pęcherza, zaobserwował słaby lub przerywany strumień moczu, był zmuszony do natychmiastowego oddania moczu, wstawania w celu oddania moczu w nocy lub intensywnego parcia na mocz.

Skala odpowiedzi mieści się od 0 do 5 punktów na każde pytanie, tak więc maksymalny łączny wynik może wynosić 35 punktów przy bardzo dużym nasileniu objawów. Przyjmuje się następująca interpretację wyników: 0-7 punktów mają pacjenci z objawami łagodnego powiększenia prostaty, 8-19 punktów oznacza umiarkowane objawy, 20-35 oznacza objawy o znacznym nasileniu.

Są to informacje natury ogólnej oparte na ocenia pacjenta. Kwestionariusz taki często wypełnia się w przed i w trakcie leczenia, aby monitorować uzyskane rezultaty zmniejszania się objawów. Uzyskany wynik badania 45 nie jest możliwy wg tej skali, powinien pan zwrócić się do swojego lekarza z prośbą o interpretację objawów. Pozdrawiam Dr n.med. Krystyna Knypl

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta