Histeroskopia diagnostyczna: wziernikowanie macicy

Histeroskopia diagnostyczna czyli wziernikowanie macicy to badanie ginekologiczne, pozwalające ocenić stan wewnętrznych ścian macicy. Lekarz może skierować cię na histeroskopię, gdy badanie ginekologiczne lub USG nie wystarczą do postawienia diagnozy. Jak przebiega histeroskopia czyli  wziernikowanie macicy?

Histeroskopia diagnostyczna: wziernikowanie macicy
Autor: Photos.com Histeroskopia diagnostyczna czyli  wziernikowanie macicy to  badanie ginekologiczne , pozwalające ocenić stan wewnętrznych ścian macicy

Histeroskopia (wziernikowanie macicy) pozwala bardzo precyzyjnie określić wielkość, liczbę, umiejscowienie oraz charakter zmian patologicznych błony śluzowej wyściełającej macicę (endometrium). Specjalista może zlokalizować nawet bardzo małe polipy, mięśniaki, zrosty oraz guzy nowotworowe, a ponadto pobrać wycinki do badania tkanek.
Histeroskopia trwa zazwyczaj około pół godziny. Najczęściej wykonuje się ją w kilkunastominutowym znieczuleniu ogólnym.

Histeroskopia: wskazania do badania

Wskazaniem do badania są:

  • krwawienia o nieustalonej przyczynie
  • konieczność oceny stanu błony śluzowej macicy
  • trudności z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem
  • podejrzenie istnienia wad w budowie macicy
  • prawdopodobieństwo przerwania ciągłości ściany macicy
  • podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych

Histeroskopia: przebieg wziernikowania macicy

Przed zabiegiem powinnaś opróżnić pęcherz. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym. Lekarz podaje ci dożylnie znieczulenie i odkaża wejście do pochwy. Badanie wykonuje się za pomocą specjalnego przyrządu optycznego zwanego histeroskopem. Składa się on z dwóch zasadniczych części - rękojeści oraz około 30-centymetrowej, dość wąskiej tulejki. Na rękojeści umieszczone są pokrętła sterujące dopływem światła oraz dwutlenku węgla (czasami zastępowanego specjalnym płynem), który powoduje, że ścianki macicy delikatnie się rozciągają, a poszczególne fragmenty błony śluzowej stają lepiej widoczne. Wnętrze tulejki wypełniają przewody zasilające źródło światła i maleńką kamerę oraz przewód umożliwiający wtłaczanie gazu do macicy. W czasie zabiegu histeroskop podłączony jest do monitora, który przekazuje obraz rejestrowany przez kamerę. Dzięki temu, manipulując przyrządem, specjalista jest w stanie bardzo dokładnie obejrzeć każdy fragment jamy macicy. Przez tulejkę histeroskopu można do niej wprowadzić również mikronarzędzia, np. specjalne szczypce, którymi ginekolog pobiera wycinki śluzówki do badania histopatologicznego.

Histeroskopia: po wziernikowaniu macicy

Jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości, możesz tego samego dnia wrócić do domu. Powinnaś jednak dużo wypoczywać, unikać wysiłku, a zwłaszcza dźwigania, ponieważ może to spowodować krwawienie z dróg rodnych.
W przypadku, gdy lekarz pobrał próbki błony śluzowej do analizy, może ci zalecić przyjmowanie przez kilka dni antybiotyku, aby zapobiec infekcji.
Histeroskopia jest badaniem bezpiecznym, powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Czasem pojawia się lekkie krwawienie i ból w dole brzucha. Jeśli te dolegliwości nie ustępują, zgłoś się do lekarza.

Czy wiesz, jakie to badanie?

Pytanie 1 z 10
densytometria
jakie to badanie