Test DNA na ojcostwo w ciąży. Jak wygląda i jak bardzo jest pewny?

2015-12-01 9:00

Test DNA na ojcostwo w ciąży pozwala jednoznacznie ustalić biologiczne ojcostwo już po 10 tygodniu ciąży. Testy te są tak samo pewne i wiarygodne jak badania DNA wykonywane po narodzinach dziecka. Ojcostwo w ciąży można obecnie ustalić prosto i dyskretnie w całej Polsce.

Test DNA na ojcostwo w ciąży. Jak wygląda i jak bardzo jest pewny?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Test na ojcostwo w ciąży - DNA dziecka jest we krwi matki
  2. Test na ojcostwo w ciąży np. ze szczoteczki do zębów
  3. Test na ojcostwo w ciąży – zawsze pewny wynik!
  4. Test na ojcostwo w ciąży – dlaczego warto wiedzieć wcześniej?

Test DNA na ojcostwo w ciąży można wykonać już po 10 tygodniu ciąży. Aby tak wcześnie uzyskać odpowiedź kto jest w ojcem wystarczy w umówionym terminie przyjść do przychodni na pobranie próbek. Na rezultat czeka się kilka dni roboczych. Sposób pobrania próbek tak naprawdę zależy od indywidualnej sytuacji pacjentki. Może to być krew (jak do morfologii) lub płyn owodniowy i fragment kosmówki uzyskiwane w czasie badań w ciąży. Niezależnie od wybranego sposobu uzyskuje się taką samą pewność wyniku.

Test na ojcostwo w ciąży - DNA dziecka jest we krwi matki

Już od 10 tygodnia ciąży ilość DNA dziecka w krwiobiegu matki jest wystarczająca do wiarygodnego ustalenia ojcostwa.

Wyizolowanie DNA dziecka z krwi matki, a następnie porównanie go z DNA kobiety i mężczyzny pozwala jednoznacznie ustalić ojcostwo we wczesnym etapie ciąży. Jest to jedyne badanie dostępne tak wcześnie.

Taki test DNA jest bardzo komfortowy i przypomina zwykłe badanie krwi - wystarczy pobrać krew od przyszłej mamy i od potencjalnego ojca. Nie wymaga to żadnych przygotowań - nie trzeba być nawet na czczo. Warto wiedzieć, że DNA dziecka bardzo szybko znika z krwi matki tuż po porodzie. Dzięki temu jest specyficzne tylko dla danej ciąży.

Test na ojcostwo w ciąży np. ze szczoteczki do zębów

Nieco później (około 13 tygodnia ciąży) można zbadać próbki z otoczenia płodu i porównać je z dowolnymi próbkami od rodziców np. wymazem z policzka, szczoteczką do zębów, chusteczką do nosa i wieloma innymi.

Przed wizytą w przychodni przeprowadzany jest wówczas szczegółowy wywiad lekarski z pacjentką. Płyn owodniowy lub fragment kosmówki zawsze pobierane są przez lekarza pod kontrolą USG. Analizę takich materiałów można połączyć z badaniami diagnostycznymi i przy okazji dowiedzieć się czy dziecko nie ma wady genetycznej.

Test na ojcostwo w ciąży – zawsze pewny wynik!

Badania genetyczne dają taki samy wynik z każdej próbki zarówno przed narodzinami jak i po narodzinach. Nasze DNA jest takie samo w każdej komórce i nie zmienia się przez całe życie. Równie dobrą próbką jak krew będzie szczoteczka do zębów, włosy z cebulkami czy płyn owodniowy (zawiera złuszczone komórki płodu). Testy na ojcostwo w ciąży są wykonywane tylko przez renomowane ośrodki. Jakość ich analiz potwierdzona licznymi certyfikatami oraz doświadczenie gwarantują pewny wynik. Testy DNA są obecnie najbardziej doskonałą metodą ustalenia biologicznego ojcostwa.

Test na ojcostwo w ciąży – dlaczego warto wiedzieć wcześniej?

Niepewność co do ojcostwa wywołuje zazwyczaj bardzo negatywne emocje, a przecież kobieta w ciąży powinna unikać stresów. Gdy pojawią się wątpliwości kto jest ojcem jeszcze nienarodzonego dziecka warto zrobić test na ojcostwo w ciąży. Pozwoli on jednoznacznie wykluczyć lub potwierdzić pokrewieństwo między mężczyzną a dzieckiem nawet we wczesnej ciąży. Zyskując tę pewność kobieta będzie mogła spokojnie skupić się na przygotowaniach do macierzyństwa. Wiedza ta okaże się ważna również dla przyszłego taty. Pewni swojego ojcostwa mężczyźni są bardziej troskliwymi partnerami, a później ojcami. Uzyskanie jednoznacznej i pewnej odpowiedzi o ojcostwo może być też ważnym krokiem dla odbudowania zaufania w związku.