Powinniśmy brać przykład z Finlandii, jak opiekować się osobami starszymi
W Finlandii na siłownię chodzą nawet... 98-latkowie. Jak to możliwe? Państwo dba o dobre zdrowie i równy dostęp do opieki zdrowotnej każdego obywatela, także seniorów. Tym bardziej, że w Finlandii jest coraz więcej osób starszych, wydłuża się średnia długość życia. Ważne jest, aby to życie było jak najlepszej jakości - przekonywali eksperci podczas konferencji "Opieka senioralna - jak to robią w Finlandii". Sprawdź, jak w tym kraju wygląda opieka nad osobami starszymi.
Spis treści
- Jak w Finlandii wygląda opieka nad osobami starszymi?
- W Finlandii na siłownię chodzą nawet 98-latkowie
Im zdrowsi seniorzy, tym dłużej zachowują oni samodzielność, a to pozwala na zmniejszenie kosztów zdrowotnych i opiekuńczych.
Finowie, podobnie jak Polacy, to szybko starzejące się społeczeństwo. Jednak jest to społeczeństwo starsze niż polskie, a liczba seniorów, osób po 65. roku życia, jest wyższa niż w naszym kraju i wielu innych państwach UE.
Przewiduje się, że w 2020 roku osoby starsze stanowić będą 1/3 populacji Finlandii, a w roku 2060 na jedną osobę w wieku poprodukcyjnym przypadać będą niespełna dwie w wieku produkcyjnym. O tak liczną grupę społeczną trzeba odpowiednio zadbać.
W Finlandii w opiece nad osobą starszą dąży się do tego, aby pozostała ona we własnym domu najdłużej jak to tylko możliwe i była niezależna od innych osób. Aby osiągnąć ten cel, senior musi być w dobrej formie.
Eksperci przekonują, że najlepszą metodą na jak najdłuższe utrzymanie sprawności - zarówno tej fizycznej, jak i umysłowej - są dieta i ćwiczenia, także te, które pobudzają mózg.
Ta metoda okazuje się skuteczna, gdyż obecnie w Finlandii ponad 90% osób po 75. roku życia mieszka we własnym domu i jest samodzielna lub uzyskuje pomoc innych osób.
Jak w Finlandii wygląda opieka nad osobami starszymi?
W Finlandii - inaczej niż w Polsce - dzieci nie czują obowiązku opiekować się starszymi rodzicami. Obowiązek te przejęło państwo. Ogrywa ono ważną rolę w finansowaniu i organizowaniu opieki nad osobami starszymi.
Jednak za program opieki nad seniorami - jego opracowanie, wdrażanie, monitorowanie i modyfikowanie - są odpowiedzialne nie władze centralne, a gmina. Władze lokalne znajdują się bowiem najbliżej swoich mieszkańców.
Oczywiście w tworzeniu programu biorą udział nie tylko władze, lecz także obywatele, których ten program dotyczy. Są organizowane otwarte spotkania dla osób starszych, podczas których przedstawiają oni swoje oczekiwania.
Seniorzy w Finlandii mogą liczyć na szeroki wachlarz usług opieki społecznej i zdrowotnej w domu. Są to porady, konsultacje, wizyty domowe, pomoc pielęgniarki (np. kąpanie, pomoc w ubieraniu się czy korzystaniu z toalety) i usługi opiekuńcze, np. sprzątanie, robienie zakupów, gotowanie, pranie, dowożenie posiłków, usługi transportowe oraz inne, dzięki którym senior może pozostać aktywnym.
Państwo dba również o to, aby senior był aktywny poza domem. W tym celu np. dopłaca do karnetu na siłownię i na basen. Podczas wizyty na siłowni senior nie tylko ćwiczy, lecz także spotka się z innym osobami starszymi, nawiązuje przyjaźnie. W związku z tym dodatkową korzyścią jest uczestniczenie osoby starszej w życiu społecznym.
Jeśli senior wymaga całodobowej opieki, wtedy trafia np. do domy pomocy. Nawet tam opiekunowie dbają o to, by senior był aktywny - na miejscu może brać udział np. w kursach komputerowych czy zajęciach z malarstwa.
Finowie uważają, że najlepszym lekarstwem jest aktywność fizyczna
Dr Harriet Finne-Soveri z Uniwersytetu Helsińskiego podkreśla, że każdy z nas starzeje się inaczej, w różnym tempie. Wpływa na to ma wiele czynników, jednak wiele zależy od naszego typu życia. - Starzenie się jest zapisane w naszych genach, pewne skłonności dziedziczymy. Jednak dużo zależy od naszych nawyków. Jeśli są dobre, będziemy starzeć się wolniej. Jeśli są złe - będziemy starzeć się szybciej - przekonuje ekspert.
Te dobre nawyki to przede wszystkim zdrowa dieta i aktywność fizyczna. - Naukowcy już 20 lat temu przekonywali, że regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne mają terapeutyczny wpływ - mówi prof. Arto J Hautala z Uniwersytetu w Oulu. - Połączenie ćwiczeń o odpowiedniej częstotliwości, intensywności i odpowiednim czasie trwania może dawać bardzo korzystne efekty [zdrowotne] - dodaje. Mowa o ćwiczeniach wytrzymałościowych, siłowych i aerobowych.
- Wykazano, że regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów, chorób układu krążenia (w tym chorób serca i udaru), nadciśnienia, cukrzycy typu 2, demencji (w tym choroby Alzheimera) i urazów wynikających z upadku - przekonuje prof. Arto J Hautala.
Inne zalety wynikające z aktywności fizycznej to redukcja agresji, ryzyka rozwoju depresji, poprawa jakości snu, redukcja masy ciała, wzmocnienie kości, mniejsze ryzyko upadków i czy urazów wynikających z tych upadków.
Poprawia się także siła mięśniowa, która jest czymś, czego potrzebują seniorzy, aby móc utrzymać mobilność i pozostać niezależnym tak długo, jak to możliwe.
Nic dziwnego, że jednym z narzędzi, które wykorzystuje się w profilaktyce zdrowotnej w Finlandii, są "recepty" na określony rodzaj aktywności fizycznej. Realizacja takiej "recepty" i jej efekty są monitorowane przez lekarza.
W Finlandii na siłownię chodzą nawet 98-latkowie
Źródło: youtube.com/HUR - For Lifelong Strength