Pieluchomajtki i inne środki wchłaniające refundowane przez NFZ

2019-09-27 14:54 Anna Jarosz

Pieluchomajtki, wkładki anatomiczne, pieluchy anatomiczne, majtki chłonne, podkłady i prześcieradła czyli środki wchłaniające (absorpcyjne), należą do produktów pomocniczych, na które można uzyskać refundację z NFZ. Przez refundację należy rozumieć możliwość nabycia produktów, których koszt częściowo lub w całości pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

Spis treści

  1. Środki wchłaniające: jak uzyskać refundację?
  2. Rodzaje środków absorbcyjnych

Pieluchomajtki, wkładki anatomiczne, pieluchy anatomiczne, majtki chłonne, podkłady i prześcieradła czyli środki wchłaniające są od dawna refundowane przez NFZ.

Od 3 marca 2018 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia, które zwiększa limit środków wchłaniających z 60 do 90 sztuk miesięcznie.

Niestety Ministerstwo Zdrowia nie zwiększyło limitu wartościowego. Przy 60 sztukach środków wchłaniających limit wartościowy wynosił 90 zł, co oznaczało, że za 90 zł ktoś mógł kupić odpowiednią ilość np. wkładek i zapłacić 27 zł. Inaczej mówiąc pacjent płacił 30% a państwo dopłacało 70%.

Teoretycznie można kupić więcej środków wchłaniających (absorpcyjnych), ale trzeba będzie więcej zapłacić, ponieważ poziom dofinansowania z NFZ pozostał na starym poziomie, czyli wynosi 77 zł dla pacjentów onkologicznych i 63 zł dla pozostałych chorych.

Inwalidzi wojskowi, inwalidzi wojenni i osoby represjonowane maja prawo do nabycia wyrobów medycznych bezpłatnie do wysokości limitu. Muszą jednak do zlecenia składanego w oddziale NFZ dołączyć ksero legitymacji uprawniającej do 100% refundacji. Bez tego refundacja nie będzie przyznana.

Środki wchłaniające: jak uzyskać refundację?

Aby korzystać z refundacji należy:

1. Udać się do lekarza, który wypisze pierwsze zlecenie. Zlecenie może wystawić lekarz, który ma podpisany kontrakt z NFZ. Uprawnieni do tego są chirurdzy ogólni, chirurdzy onkologiczni, onkolodzy, geriatrzy, ginekolodzy onkologiczni, neurolodzy, urolodzy, lekarze POZ, lekarze wykonujący świadczenia z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz felczerzy ubezpieczenia zdrowotnego.

2. Uzyskane zlecenie należy potwierdzić w oddziale NFZ, właściwym dla miejsca zamieszkania. Potwierdzenie można uzyskać osobiście, drogą pocztową lub przez pełnomocnika. Oddział NFZ podczas potwierdzania pierwszego zlecenia wystawi kartę comiesięcznego zaopatrzenia.

3. Na podstawie uzyskanych dokumentów można dokonać zakupu wybranego środka wchłaniającego w dowolnej aptece, która podpisała umowę o współpracy z oddziałem NFZ.

Rodzaje środków absorbcyjnych

  • Wkładki anatomiczne (urologiczne)

Wkładki anatomiczne (urologiczne) przeznaczone są dla osób z małym i średnim stopniem NTM, sprawnych ruchowo i prowadzących aktywny tryb życia.

Wkładki anatomiczne zawierają materiał absorbujący (magazynuje mocz z dala od skóry) i są zróżnicowane co do stopnia wchłaniania: od mini (pochłaniają ponad 100 ml) do wkładek super (ponad 500 ml).

Wkładki anatomiczne zawierają także substancję, która ogranicza powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Wkłady dla kobiet wyglądem przypominają zwykłą podpaskę, ale są bardziej chłonne. Mają przylepiec, którym można przymocować ją do bielizny.

Wkładki dla mężczyzn to rodzaj kieszonki, którą przylepcem mocuje się do majtek.

  • Pieluchy anatomiczne

Pieluchy anatomiczne - przeznaczone dla osób ze średnim i dużym stopniem NTM, sprawnych i prowadzących aktywny tryb życia.

Pieluchy anatomiczne posiadają materiał absorbujący i są dostępne o różnych poziomach wchłaniania (nawet do 1800 ml).

Pielucha anatomiczna wygląda jak duża wkładka, ale ma o wiele większą powierzchnię zabezpieczającą przed przepuszczaniem moczu (również kału).

Można ją stosować razem ze specjalnymi elastycznymi majtkami, które zapewniają utrzymanie pieluchy we właściwym miejscu oraz zabezpieczają przed wydostawaniem się moczu na zewnątrz.

  • Pieluchomajtki

Pieluchomajtki - przeznaczone dla osób z bardzo dużym natężeniem NTM, z ograniczoną sprawnością fizyczną (leżących) lub takich, które mogą nieświadomie usunąć zwykłą pieluchę anatomiczną.

Pieluchomajtki posiadają materiał absorbujący, są dostępne w różnych rozmiarach. Mają też różny poziom wchłaniania. Mocuje się je wokół bioder specjalnymi przylepcami.

  • Majtki chłonne

Majtki chłonne - są cieńsze niż pieluchy anatomiczne, czy pieluchomajtki, ale mają dużo większą chłonność (ponad 100 ml). Są to przewiewne majtki (do produkcji nie używa się folii) z przymocowanym w kroku wkładem chłonnym. Zakłada się je jak zwykłe majtki.

  • Podkłady i prześcieradła

Podkłady i prześcieradła - dostępne są w różnych rozmiarach. Stanowią zabezpieczenie przed zabrudzeniem prześcieradła lub materaca. Produkty te nie przepuszczają moczu na zewnątrz, ale również nie zatrzymują go w głębszych warstwach, przez co nie izolują od niego skóry.

Warto pamiętać, że w ramach należnego limitu można korzystać z różnego rodzaju produktów pomocniczych. Można np. limity 90 sztuk odebrać 30 sztuk majtek chłonnych i 60 sztuk pieluchomajtek czy wkładów anatomicznych.

Aby mieć gwarancję, że będziemy mogli dobrać środki absorbcyjne do własnych potrzeb warto poprosić lekarza aby wystawiając zlecenie w miejscu określenia wyrobu medycznego wpisał - pieluchomajtki lub zamiennie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE