Czy wiesz wszystko o chorobie Hashimoto? [QUIZ]

Czy wiesz wszystko o chorobie Hashimoto?
Autor: Getty Images

Wiele osób z Hashimoto szuka wszelkich wyników badań związanych z tą chorobą, zalecanych diet, czy informacji na temat suplementów. Myślisz, że wiesz już wszystko? Jeśli chcesz sprawdzić swoją aktualną wiedzę na temat Hashimoto, odpowiedz na 10 pytań.

Przewlekłe limfocytarne (autoimmunologiczne) zapalenie tarczycy nazywane jest chorobą Hashimoto – od nazwiska japońskiego lekarza, który ją opisał. Należy do schorzeń z autoagresji, powstałych na skutek błędu układu immunologicznego (odpornościowego). W przebiegu choroby Hashimoto organizm zwraca się przeciwko sobie. Zakłócenia w pracy tarczycy mogą zaburzyć pracę układu nerwowego, krążenia, pokarmowego.

W Polsce lawinowo rośnie liczba osób cierpiących na chorobę Hashimoto, po części dlatego, że mamy coraz lepsze badania diagnostyczne. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni.

Na temat choroby Hashimoto krąży bardzo wiele mitów. Część chorych własne doświadczenia bierze za pewnik i doradza innym, np. zmianę diety, przyjmowanie wybranych suplementów. Należy pamiętać, że w każdym przypadku to lekarz, na podstawie wyników badań danej osoby, powinien doradzać, jak postępować, by poczuć się lepiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.