Czy prawidłowo dbasz o swoją wątrobę? Rozwiąż test i sprawdź!

Wątroba jest największym organem w ciele człowieka. Pełni ona bardzo ważne funkcje, dlatego powinniśmy o nią dbać. Czy twoja dieta oraz tryb życia są odpowiednie dla zachowana wątroby w zdrowiu? Odpowiedz na pytania i dowiedz się, czy prawidłowo o nią dbasz.

Co szkodzi wątrobie?

W wątrobie znajdują sie tysiące komórek, zwanych hepatocytami. Odpowiadają one m.in. za przetwarzanie składników odżywczych w substancje lepiej przyswajalne oraz odtruwają organizm z toksyn. Wątroba produkuje także żółć, która jest niezbędna w procesach prawidłowego trawienia. Oprócz tego wytwarza heparynę, odpowiedzialną za regulację krzepliwości krwi oraz niektóre białka odpornościowe. Magazynuje również glikagon, niektóre witaminy oraz żelazo.

Ogrom funkcji, jakie pełni wątroba, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego o ten ważny narząd należy dbać. Choroby wątroby często przebiegają bezobjawowo, dlatego też warto regularnie wykonywać badania wątroby. Czasem do zdiagnozowania wszelkich nieprawidłowości w obrębie tego narządu niezbędne jest wykonanie nie tylko badań krwi, lecz także USG lub rezonansu magnetycznego.

Czy twój tryb życia sprzyja prawidłowej pracy wątroby, czy wręcz przeciwnie? Odpowiedz na pytania i sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz.

Czy prawidłowo dbasz o swoją wątrobę?

Pytanie 1 z 10
Czy w twojej rodzinie występowały choroby wątroby?

Pamiętaj, że powyższy test jest jedynie sugestią i nie stanowi miarodajnego narzędzia diagnostycznego. W celu dokładnego sprawdzenia stanu swojej wątroby skontaktuj się z lekarzem specjalistą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.