4 choroby oczu spowodowane cukrzycą. Jak cukrzyca niszczy wzrok?

Cukrzyca to przewlekła dolegliwość, która zwiększa ryzyko wystąpienia także innych problemów zdrowotnych. Może być przyczyną chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia tętniczego. Nawet wielu pacjentów, którzy na nią cierpią, nie zdaje sobie sprawy, że może oddziaływać na wzrok. Sprawdź, za jakie problemy związane z tym zmysłem odpowiada cukrzyca.

Globalne obciążenie cukrzycą wzrasta. Obecnie to jedna z najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie, dlatego coraz częściej można spotkać się z określeniem, że cukrzyca to niezakaźna epidemia XXI wieku.

Oprócz problemów z układem krążenia cukrzyca może zwiększać podatność na uszkodzenia nerek i nerwów. Jak podkreślają eksperci, u osób, które od dłuższego czasu cierpią na tę chorobę albo nie kontrolują prawidłowo poziomu cukru we krwi, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań widzenia, w tym ślepoty.

Profilaktyka cukrzycy

By uchronić się od wielu dolegliwości zdrowotnych związanych ze wzrokiem, wystarczy co roku kompleksowo badać oczy. To bardzo ważne, szczególnie dla osób chorujących na cukrzyce albo u których występuje stan przedcukrzycowy, ponieważ profilaktyka odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu lub opóźnianiu chorób oczu.

Sprawdź, jakie schorzenia oczu może powodować cukrzyca

O autorze
Patrycja Pupiec
Współpracowała z agencjami marketingowymi, tworząc dla nich wartościowe treści. Od wielu lat związana z organizacjami charytatywnymi, gdzie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia i psychologii. Interesuje się sportem oraz naukowymi odkryciami, zwłaszcza tymi dotyczącymi medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.