Hormony a sen. Lista hormonów związanych ze snem

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje szeregu różnych hormonów. Sen to ważny regulator metabolizmu, który wpływa na gospodarkę hormonalną, a tym samym na produkcję i funkcję wielu hormonów. Zaburzenia snu to problem, którego nie należy bagatelizować. Masz problemy ze snem? Koniecznie sprawdź listę hormonów, które są ściśle z nim związane.

Hormony to przekaźniki chemiczne, które odgrywają istotną rolę w regulacji wielu procesów i funkcji organizmu. Są uwalniane przez układ hormonalny, narządy i gruczoły. Dobry sen ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, ponieważ prawie każdy hormon jest uwalniany w odpowiedzi na rytm dobowy.

Regularny sen może pomóc w regulowaniu gospodarki hormonalnej organizmu. Za każdym razem, kiedy dochodzi do zakłócenia snu, wpływamy na tę równowagę, dlatego tak istotne jest, aby regularnie dobrze spać, czyli wystarczająco długo i głęboko.

Bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Organizm potrzebuje szeregu różnych hormonów do prawidłowego funkcjonowania. Są odpowiedzialne m.in. za:

Sprawdź, jakie hormony są związane ze snem

O autorze
Patrycja Pupiec
Współpracowała z agencjami marketingowymi, tworząc dla nich wartościowe treści. Od wielu lat związana z organizacjami charytatywnymi, gdzie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia i psychologii. Interesuje się sportem oraz naukowymi odkryciami, zwłaszcza tymi dotyczącymi medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.