Kalkulator dni płodnych

Kalendarz dni płodnych pozwoli ci określić, kiedy są dni płodne, a kiedy nie może dojść do zapłodnienia. Kalendarz owulacji to przydatne narzędzie zarówno dla kobiet planujących dziecko, jak i tych, które chcą uniknąć ciąży.

Posłuchaj, i dowiedz się, jak korzystać z kalendarzyka. To materiał z cyklu, dobrze posłuchać. Podcasty z poradami.

Skorzystaj z kalkulatora i oblicz dni płodne!

Jak obliczyć dni płodne za pomocą kalendarza dni płodnych? Wystarczy, że wprowadzisz do niego dwie informacje: podasz datę swojej ostatniej miesiączki - UWAGA! należy wpisać pierwszy dzień ostatniej miesiączki - i przeciętną długość twojego cyklu menstruacyjnego.

Pamiętaj, że choć kalendarz dni płodnych pomoże ci wskazać dni płodne i niepłodne, nie może być traktowany jako jedna z metod zapobiegania ciąży. Jest najskuteczniejszy w przypadku kobiet miesiączkujących regularnie, choć i u nich na długość cyklu menstruacyjnego mają wpływ różne czynniki, m. in. stan zdrowia, stres, zmiana klimatu.

Kiedy są dni płodne?

Dni płodne przypadają w połowie cyklu miesiączkowego - przeciętnie trwa on 28 dni, więc owulacja wypada w 14. dniu cyklu. Kobieta ma duże szanse na zajście w ciążę także do 4 dni przed owulacją i na dzień po niej, jednak zapłodnienie jest możliwe nawet do tygodnia przed dniem owulacji. Kobieca komórka jajowa żyje tylko do 12 godzin, jednak dłuższa żywotność plemników - do 5-7 dni - pozwala im pozostawać przez ten czas w drogach rodnych kobiety i tym samym wydłużać okres płodności. Nasz kalendarz dni płodnych bierze ten czynnik pod uwagę, dlatego informuje o 8 dniach płodnych, w których możliwe jest zajście w ciążę.

Jak rozpoznać dni płodne?

Korzystaniu z kalkulatora dni płodnych powinna towarzyszyć dokładna obserwacja organizmu. Kobieta może rozpoznać, kiedy są dni płodne, jeśli temperatura jej ciała podniosła się o 0,2-0,6 stopni Celsjusza - utrzymuje się ona przez dobę i wskazuje na owulację. Dniom płodnym towarzyszy również przejrzysty, rozciągliwy i lepki śluz z pochwy. Niektóre kobiety obserwują też wzrost libido, odczuwają ból w podbrzuszu w okolicy jajnika i pojawia się u nich wrażliwość piersi. U części kobiet dni płodne przebiegają bezobjawowo.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Joann By
|

Fajny, przydatny temat, ale trzeba mieć cierpliość do kalendarzyków, dla mnie dobrym rozwiązaniem był tester owulacyjny ze śliny, polecam :)