Test Wielokrotnego Pomiaru Utrzymania Czuwania (MWT)

Test Wielokrotnego Pomiaru Utrzymania Czuwania (MWT) pozwala określić, jak bardzo czujny jest pacjent podczas pobytu w relaksującym miejscu. Test MWT jest wskazany m.in. u osób, które wykonują pracę wymagającą utrzymania czujności, np. u kierowców autobusu. Sprawdź, na czym polega Test Wielokrotnego Pomiaru Utrzymania Czuwania (MWT)?

Test Wielokrotnego Pomiaru Utrzymania Czuwania (MWT – maintenance wakefulness test) pozwala określić, jak bardzo czujny jest pacjent podczas pobytu w relaksującym miejscu.

Test Wielokrotnego Pomiaru Utrzymania Czuwania (MWT) - wskazania

Test utrzymania czuwania jest wskazany:

  • u osób skarżących się na nadmierną senność
  • u osób, które wykonują pracę wymagającą utrzymania czujności, np. kierowca autobusu

Test Wielokrotnego Pomiaru Utrzymania Czuwania (MWT) - jak się przygotować

W dniu badania należy zrezygnować z kofeiny (np. kawy, herbaty, coca-coli) i innych środków pobudzających, a także z nikotyny. Poza tym pacjent powinien być wygodnie ubrany.

Test Wielokrotnego Pomiaru Utrzymania Czuwania (MWT) - na czym polega?

Badanie składa się z czterech 40-minutowych testów, które wykonuje się co 2 godziny. W czasie ich trwania pacjent siedzi w wygodnym fotelu, w przyciemnionym i cichym pomieszczeniu, w którym panuje umiarkowana temperatura. Pacjent nie może robić nic poza siedzeniem - czytać, słuchać muzyki itp.

Podczas każdego testu do głowy, brody i wokół oczu pacjenta podłączone są elektrody, które rejestrują czynność bioelektryczną mózgu i ruchy gałek ocznych. Jeśli w czasie testu pacjent zaśnie, zostaje wybudzony po 90- sekundach od zapadnięcia w sen i badanie dobiegnie końca.

Po zakończeniu testu zaczyna się 2-godzinna przerwa, podczas której pacjent może oglądać telewizję, czytać, słuchać muzyki itp., ale nie może się zdrzemnąć. Nie może także wychodzić na zewnątrz kliniki, w której odbywa się badanie.

Pierwszy z czterech testów można zacząć ok. 2 -3 godziny od wstania z łóżka. Lekkie śniadanie zaleca się zjeść na ok. godzinę przed rozpoczęciem pierwszego testu. Obiad można zjeść po zakończeniu drugiego testu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE