Badanie NBI (Narrow Band Imaging) w laryngologii

Badanie NBI (Narrow Band Imaging) wykorzystywane jest przez laryngologów w ramach wczesnej profilaktyki onkologicznej. Badanie endoskopowe z użyciem NBI pozwala wykryć nawet te zmiany, które dotąd były niewidoczne dla wprawnego oka lekarza czy tradycyjnych urządzeń diagnostycznych. Kiedy powinno się wykonać badanie NBI?

Badanie NBI (Narrow Band Imaging) jest bezbolesne. Badanie endoskopowe z użyciem NBI jest powszechnie stosowane w gastroenterologii, a od niedawna również w laryngologii.

Na czym polega badanie NBI?

Badanie NBI (Narrow Band Imaging) wykorzystuje różnice we właściwościach pochłaniania światła przez krew i tkanki otaczające naczynie krwionośne. Zdrowa śluzówka pokrywająca górne drogi oddechowe ma zabarwienie różowoczerwone. Dzięki NBI możliwa jest ocena jej koloru oraz wychwycenie w niej miejsc o wzmożonym metabolizmie i nadmiernym unaczynieniu, co może świadczyć o zmianie nowotworowej. Badanie to pozwala na wczesne wykrycie nawet niewielkich zmian, również tych słabo widocznych przy zwykłym badaniu. Wcześnie wykryty stan zapalny, czy zmiana nowotworowa to większa szansa na szybsze i skuteczne wyleczenie.

Badanie NBI: wskazania

Celem badań jest wykrycie nieprawidłowych zmian poprzedzających nowotwór lub choroby w stadium bezobjawowym. Badaniom z użyciem endoskopu NBI powinny poddać się osoby z grupy zwiększonego ryzyka. W przypadku pozytywnego wyniku testu, czyli wykryciu nieprawidłowych naczyń krwionośnych w obrębie błony śluzowej, pacjenci poddawani są szczegółowej diagnostyce. Znaczenie badań przesiewowych jest nieocenione, gdyż pozwalają one na wykrycie nowotworu w bardzo wczesnym stadium, co daje możliwość szybkiego wdrożenia leczenia i szansę na całkowite wyleczenie.

- NBI jest badaniem pomocnym również w trakcie zabiegów chirurgicznych, gdzie zobrazowanie tkanek wąską wiązką światła w wiarygodny sposób wskazuje chirurgowi granicę zdrowej błony śluzowej i tkanki nowotworowej. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne usunięcie chorej tkanki – mówił prof. dr hab. med. Wiesław Konopka, z Kliniki Otolaryngologii ICZMP w Łodzi, konsultant CM MML.

Badanie NBI: przygotowanie

Badanie NBI nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, ale nie powinno się wykonywać po jedzeniu, ze względu na możliwość wystąpienia odruchu wymiotnego. Badanie powinno zostać przełożone na inny termin w przypadku przeziębienia czy infekcji górnych dróg oddechowych, bo zmieniona śluzówka może wpłynąć na wyniki badania.

Badanie NBI: przebieg

Procedura badania jest prosta, a samo badanie jest nieinwazyjne i niebolesne. Polega na wprowadzeniu do światła górnych dróg oddechowych endoskopu, czyli giętkiego przewodu o średnicy kilku milimetrów zakończonego kamerą o wysokiej rozdzielczości, pozwalającej na dokładne oglądanie wnętrza naszego ciała. W trakcie badania tkanki oświetlane są dodatkowo wąską wiązką światła – NBI – co pozwala na uzyskanie wysoko wykontrastowanego obrazu pozwalającego na różnicowanie i wstępną ocenę nieprawidłowości.

Jak podkreślają eksperci wczesne wykrycie zmian nowotworowych daje szanse na zupełne wyleczenie pacjenta. Dlatego warto raz do roku wykonać badanie endoskopowe z użyciem NBI.

Materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.