Badanie Izdebskiego: seksualność Polaków w czasach pandemii

2020-12-03 8:07

"Zdrowie, relacje w związkach i życie seksualne Polek i Polaków w czasie pandemii Covid-19" to praca badawcza prof. Zbigniewa Izdebskiego z Wydziału Pedagogicznego UW. W swoim raporcie profesor przedstawił, czy jesteśmy zadowoleni z seksu w czasie pandemii.

Prof. Zbigniew Izdebski od lat bada seksualność Polaków. Tym razem przyjrzał się naszemu zadowoleniu z życia erotycznego w czasie pandemii. Co odkrył? Wyniki badania przedstawił w swojej pracy "Zdrowie, relacje w związkach i życie seksualne Polek i Polaków w czasie pandemii Covid-19".

Najpierw trochę o badaniu - wzięło w nim udział ponad 3 tys. respondentów, w różnym wieku, ale pełnoletni. Badanie odbyło się za pomocą ankiety internetowej. Badanie dotyczyło okresu od marca do maja 2020, czyli pierwszej fali zachorowań na koronawirusa. 

W ankiecie padały pytania nie tylko na temat seksualności, ale także na temat kondycji psychicznej i fizycznej. Profesor potrzebował pełnego oglądu sytuacji do wyciągnięcia wniosków. Właśnie - czas je poznać!

Polecamy: SEKS A ZDROWIE - 10 zdrowotnych zalet seksu

Badanie Izdebskiego - wnioski

  • 22 proc. ankietowanych było zdania, że ich związek wzmocnił się w czasie pandemii,
  • 5 proc. pierwszy raz pomyślało o rozwodzie,
  • 14 proc. odłożyło w czasie plany o posiadaniu dziecka,
  • 59 proc. ankietowanych w wieku 30-49 lat jest zadowolona ze swojego życia seksualnego - ogółem 51 proc. badanych wyraża zadowolenie z seksu,
  • przyczyna trudności z odbyciem stosunku seksualnego to... dzieci u 18 proc. kobiet i 14 proc. mężczyzn,
  • największa przyczyna trudności z odbyciem stosunku to zmęczenie i stres u 25 proc. kobiet i 22 proc. mężczyzn.

Młodzi nie radzą sobie z samotnością

Choć wydaje się, że najtrudniej powinno być seniorom, to wśród młodych ankietowanych najwięcej osób miało problemy wynikające z osamotnienia w czasie pandemii. 39 proc. ankietowanych w przedziale od 18 do 29 lat w wyniku pandemii zaobserwowało u siebie przewlekłe zmęczenie, osłabienie, senność i trudności z koncentracją.

Kolejne wnioski są równie niepokojące: 53 proc. przebadanych uczniów i studentów w czasie pandemii koronawirusa miało załamanie lub kryzys psychiczny. 

Warto wiedzieć: 9 pozycji seksualnych wzmacniających bliskość partnerów

Partnerem zaprezentowanego badania jest Polpharma. Realizację wsparły również Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Zielonogórski. Badania przeprowadziła firma IQS.

Prof. Lew-Starowicz: Uprawiajmy seks, bo wzmacnia odporność.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.