SEKS: problemy seksualne kobiet

2009-11-20 16:34

Problemy seksualne kobiet często są lekceważone, rzadko bywają rozpoznawane i nie zawsze leczone. Czy wiedziałaś, że przyczyną problemów z życiem seksualnym może być nadciśnienie? Kobiety z nadciśnieniem łatwiej zapadają na zawał serca, którego przebycie znacznie obniża częstość stosunków płciowych.

SEKS: problemy seksualne kobiet
Autor: thinkstockphotos.com

Fakt, że kobieta zawsze może, przez długi czas był interpretowany jako brak jakichkolwiek problemów z życiem seksualnym. Tymczasem gdy panowie już od ponad dziesięciu lat mają w razie problemów z seksem do dyspozycji viagrę, ich partnerki ciągle czekają na solidne zainteresowanie medycyny ich życiem seksualnym.

Kobiece problemy z seksem są często lekceważone

Wiedza o problemach seksualnych kobiet nie jest ani rozległa ani powszechna. Sytuacja taka wynikała z wspomnianych wyżej fałszywych przesłanek, braku zainteresowania problematyką przez zespoły badaczy zdominowane przez mężczyzny, lekceważenie tych problemów, wreszcie z zahamowań kobiet, które długi czas wolały milczeć niż mówić o problemach. Tymczasem jest o czy rozmawiać! Jak wykazały badania amerykańskich naukowców problemy w życiu seksualnym dotyczą aż 43% czyli jest to jeden z bardziej nie zauważanych tematów medycznych. Gdy wyszło szydło z worka szybko ruszono do ataku. Słynny ośrodek medyczny Stanford Hospital & Clinics, należący do dwudziestu najlepszych amerykańskich szpitali, opracował specjalny program diagnozowania i leczenia problemów seksualnych kobiet. Zdaniem ginekologów z Stanford Hospital & Clinics kłopoty kobiet są zbyt rzadko rozpoznawane, nie zawsze leczone i rzadko kiedy omawiane. Zagadnienia mają charakter interdyscyplinarny – urologiczny, ginekologiczny, naczyniowy, a także psychologiczny.

Najczęstsze problemy seksualne kobiet

Zaburzenia mogą manifestować się jako obniżenie zapotrzebowania na seks, brak odpowiedniej lubrykacji (nawilżenia pochwy), odczuwanie bolesności w trakcie stosunku, trudności z osiąganiem orgazmu lub brak orgazmu, niechęć do seksu.Powody wywołujące takie zaburzenia mogą być bardzo różne depresja, schorzenia urologiczne lub ginekologiczne, cukrzyca, a także choroby układu krążenia. Tak jak schorzenia naczyń (miażdżyca) powodują problemy seksualne u mężczyzn, tak samo są jedną z częstszych przyczyn problemów seksualnych u kobiet. Fakt, że serce pompuje krew do wszystkich ważnych narządów w sposób sprawny lub osłabiony dotyczy w równej mierze mężczyzn jak i kobiet mówią lekarze z Stanford Hospital & Clinics. Kobiety z nadciśnieniem łatwiej zapadają na zawał serca, którego przebycie w znaczący sposób obniża częstość stosunków płciowych. Badania ankietowe wykazują, że 44% znacząco obniża częstość stosunków płciowych, a 27% kobiet z przebytym zawałem serca deklaruje całkowitą abstynencję seksualną.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 2 Seksualność

Terapia w przypadku problemów z seksem u kobiet

Zawsze podstawą każdej terapii jest staranne leczenie schorzenia podstawowego, czyli możliwie jak najlepsza kontrola ciśnienia, poziomu cukru i cholesterolu. Obecnie już wiadomo, że niedostatecznie leczone nadciśnienie może powodować problemy z prawidłowym nawilżeniem pochwy w czasie stosunku.