SEKS: problemy seksualne kobiet

2009-11-20 16:34 dr. n.med. Krystyna Knypl

Problemy seksualne kobiet często są lekceważone, rzadko bywają rozpoznawane i nie zawsze leczone. Czy wiedziałaś, że przyczyną problemów z życiem seksualnym może być nadciśnienie? Kobiety z nadciśnieniem łatwiej zapadają na zawał serca, którego przebycie znacznie obniża częstość stosunków płciowych.

Fakt, że kobieta zawsze może, przez długi czas był interpretowany jako brak jakichkolwiek problemów z życiem seksualnym. Tymczasem gdy panowie już od ponad dziesięciu lat mają w razie problemów z seksem do dyspozycji viagrę, ich partnerki ciągle czekają na solidne zainteresowanie medycyny ich życiem seksualnym.

Kobiece problemy z seksem są często lekceważone

Wiedza o problemach seksualnych kobiet nie jest ani rozległa ani powszechna. Sytuacja taka wynikała z wspomnianych wyżej fałszywych przesłanek, braku zainteresowania problematyką przez zespoły badaczy zdominowane przez mężczyzny, lekceważenie tych problemów, wreszcie z zahamowań kobiet, które długi czas wolały milczeć niż mówić o problemach.
Tymczasem jest o czy rozmawiać! Jak wykazały badania amerykańskich naukowców problemy w życiu seksualnym dotyczą aż 43% czyli jest to jeden z bardziej nie zauważanych tematów medycznych. Gdy wyszło szydło z worka szybko ruszono do ataku. Słynny ośrodek medyczny Stanford Hospital & Clinics, należący do dwudziestu najlepszych amerykańskich szpitali, opracował specjalny program diagnozowania i leczenia problemów seksualnych kobiet. Zdaniem ginekologów z Stanford Hospital & Clinics kłopoty kobiet są zbyt rzadko rozpoznawane, nie zawsze leczone i rzadko kiedy omawiane. Zagadnienia mają charakter interdyscyplinarny – urologiczny, ginekologiczny, naczyniowy, a także psychologiczny.

Najczęstsze problemy seksualne kobiet

Zaburzenia mogą manifestować się jako obniżenie zapotrzebowania na seks, brak odpowiedniej lubrykacji (nawilżenia pochwy), odczuwanie bolesności w trakcie stosunku, trudności z osiąganiem orgazmu lub brak orgazmu, niechęć do seksu.
Powody wywołujące takie zaburzenia mogą być bardzo różne depresja, schorzenia urologiczne lub ginekologiczne, cukrzyca, a także choroby układu krążenia.
Tak jak schorzenia naczyń (miażdżyca) powodują problemy seksualne u mężczyzn, tak samo są jedną z częstszych przyczyn problemów seksualnych u kobiet. Fakt, że serce pompuje krew do wszystkich ważnych narządów w sposób sprawny lub osłabiony dotyczy w równej mierze mężczyzn jak i kobiet mówią lekarze z Stanford Hospital & Clinics. Kobiety z nadciśnieniem łatwiej zapadają na zawał serca, którego przebycie w znaczący sposób obniża częstość stosunków płciowych. Badania ankietowe wykazują, że 44% znacząco obniża częstość stosunków płciowych, a 27% kobiet z przebytym zawałem serca deklaruje całkowitą abstynencję seksualną.

Terapia w przypadku problemów z seksem u kobiet

Zawsze podstawą każdej terapii jest staranne leczenie schorzenia podstawowego, czyli możliwie jak najlepsza kontrola ciśnienia, poziomu cukru i cholesterolu. Obecnie już wiadomo, że niedostatecznie leczone nadciśnienie może powodować problemy z prawidłowym nawilżeniem pochwy w czasie stosunku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Roksana
|

Jeżeli ktoś ma problem z kochaniem się to należy zgłosić się do ginekologa albo seksuologa. Też miałam problem : podczas stosunku mnie bolało a później nie miałam już ochoty na stosunek.Ale gdy partner namówił mnie na badania okazało się że to zapalenie jajników i dawał mi jakieś leki do brania 3x dziennie . Polecam

Xxx
|

Mam tego typu problem, Ogolnie jest to straszne dla mnie...nigdy nie mialam orgazmu seks moze mnie podniecal ale to nigdy nie bylo to, a z czasem zaczelo sie pogarszac z roku na rok gorzej a jak zaszlam w ciaze mielismy 9 mies przerwy to przeszla mi chec , po porodzie odczowam bol (chociaz mialam cc)i w ogole nie mam juz ochoty na seks, kochalismy(jezeli tak to mozna nazwac) sie moze 5 razy a dziecko ma 5 mies :/... nie wiem gdzie udac sie o pomoc, nie stac mnie na kliniki a ginekolog pierwszego kontaktu nie zajmuje sie tym...jest to straszne ciagle sobie zaprzatam tym glowe, nie czuje sie wartosciowa ani spelniona...nasze malzenstwo sie rozpada

Iwona
|

Witajcie. Te wszystkie kwestie poruszone w powyższym artykule są mi bliżej znane. Na szczęście mam partnera, który nie bagatelizuje moich problemów i postanowiliśmy pójść z tym do psychologa i seksuologa.

rzułf
|

Największym problemem w seksie jest kobieta.
Największym problemem kobiety w seksie jest jej ... głowa.
Największym problemem głowy kobiety w czasie seksu jest to ,że do niej (głowy) doczepiona jest reszta ciała...

Billlajka
|

To masz sporo problemów ze swoim życiem erotycznym.. polecam Ci sprawdzić kilka suplementów na erozkosz.pl. mi pomogły

Anna
|

Wbrew pozorom kobiety często miewają problemy z seksem, dlatego warto coś z tym zrobić. Nie należy tego po prostu olać, często wystarczy po prostu urozmaicenie współżycia, a czasem zażywanie jakiś skutecznych suplementów.

slavi
|

Witam, od dwóch miesięcy nie mam ochoty na seks. Nie wiem czym to jest spowodowane gdyż nigdy z partnerem nie mieliśmy takiego problemu, a jesteśmy ze sobą 3 lata. Martwie się bo może to spowodować rozpad naszego związku. Co mi jest?

Laleczka
|

U mnie występowała pochwica: http://www.zaburzenia-seksu... było to bardzo dziwne doświadczenie, zwłaszcza gdy były prolemy z umieszczeniem członka w pochwie. Na początku mąż myślał, że to jego wina ale po badaniach u specjalisty okazało się, że to pochwica. Leczenie nie było złe, aczkolwiek trochę czasu zabierało :)

pasjonatka
|

12 czerwca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się II Warszawski Dzień Promocji Zdrowia Seksualnego organizowany przez Fundację Promocji Zdrowia Seksualnego im. dr. Stanisława Kurkiewicza.Wstęp bezpłatny, start 10.00
A na nim ciekawy wykład •Kiedy i z jakimi problemami należy zgłosić się do seksuologa? – prof. Zbigniew Lew-Starowicz

/halinka
|

Witam mam poważny problem .Jestem z moim partnerem już ponad 1,5 roku .Nie możemy się kochać ponieważ za każdym razem mnie boli:( .Nie odczuwam pociągu seksualnego tak jakbym wogóle tego nie potrzebowała ..Chodzę na badania kontrolne ,lekarze w kulko mówią że wszystko jest wporządku i że to zwykle zapalenie jajników powoduje niechęć i ból podczas stosunku:((( .Ja myśle że to coś innego .Prosze o pomoc jak ktoś miał podobną sytuacje do mojej ................