Psychologia barw. Wpływ koloru niebieskiego na psychikę

2014-01-19 14:51 miesięcznik Zdrowie

Kolor niebieski działa uspokajająco i pobudza do twórczego myślenia. W ciągu ostatniego miesiąca dzień stał się dłuższy o ponad dwie godziny. Warto wykorzystać ten czas, by pospacerować, popatrzeć na niebo, poczuć siłę błękitu. To kolor o wyjątkowych - potwierdzonych badaniami - właściwościach.

Właściwości zdrowotne koloru niebieskiego

Kolory to elektromagnetyczne fale. Mają swoją energię i mogą wpływać na żywe organizmy, np. pobudzić w naszych komórkach mechanizmy naprawcze, co zostało naukowo udowodnione.

Barwa niebieska ma właściwości:

  • aseptyczne,
  • hamuje stany zapalne,
  • zmniejsza obrzęki,
  • działa ściągająco,
  • uspokaja,
  • pomaga zasnąć.

Może być też naszym sojusznikiem w walce z nadwagą, zmniejsza bowiem nadmierny apetyt. Niebieska serweta na stole czy talerze w tym kolorze sprawią, że zjemy mniej. Emitowane przez kolor niebieski promieniowanie odstrasza owady (dlatego ściany wiejskich domów często malowano na niebiesko).

Niebieski pobudza wyobraźnię

Niebieski działa też ożywczo na umysł, pobudza wyobraźnię i skłania do twórczego myślenia. Informacje napisane niebieską czcionką łatwiej zapamiętać, a w testach badających kreatywność najlepiej wypadają osoby, które korzystają z monitorów z niebieskim tłem. Warto więc jak Tuwimowski Dyzio Marzyciel położyć się na łące i przyglądać błękitnemu niebu – może zaowocuje to genialnym pomysłem. A na pewno dobrze zrobi nadciśnieniowcom, bo udowodniono, że niebieski obniża ciśnienie krwi.

To ci się przyda

Dlaczego niebo jest niebieskie?

Widziane z kosmosu niebo ma czarny kolor. Dlaczego dla nas jest niebieskie? Słońce emituje białe światło, które przechodząc przez ziemską atmosferę, załamuje się na cząsteczkach gazów i rozszczepia na różne kolory.

Najsilniejszemu załamaniu ulegają krótkie fale świetlne, które mają barwy fioletowo-niebieskie i to one stają się najbardziej widoczne dla naszych oczu.

Niebo wydaje się tym bardziej błękitne, im mniej jest zanieczyszczeń w atmosferze. Dlatego wysoko w górach, gdzie powietrze jest krystalicznie czyste, możemy podziwiać intensywnie niebieskie barwy nieba.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Artur
|

...i nie potrzebują sztucznego wspomagania psychiki ani podnoszenia sobie samooceny poprzez noszenie fatałaszków mających sygnalizować otoczeniu bądź utwierdzać noszących w przekonaniach typu: "jestem fajny/a", "jestem pewny/a siebie", itp.
Jak ktoś ma niską samoocenę albo czuje się niedowartościowany to widać to właśnie poprzez krzykliwy ubiór mający maskować niedostatki właściciela. Nie mówię oczywiście o sytuacjach wyjątkowych takich jak np. "Dzień żonkila" w przedszkolu gdzie rodzice przychodzą (czasami) ubrani wiosennie.

feri
|

ja tez nie mogę zrozumieć , dlaczego na naszych ulicach jest tak szaro buro i ponuro! Mlodzi , niby odważni i z fantazja przedstawiają się , jeśli chodzi o ubiór - przetragicznie. Ludzie -klony, stada przesuwających się ulicami zombi....I ze zdumnieniem zauważam, że jeśli zwróci ktoś moja uwagę pięknym , modnym i kolorowym strojem , to ludzie po 50 !!!??? maja jakiś większy apetyt na życie. Tak myslę.

obserwator
|

Witam
Wiekszosc ludzi w obecnym czasie ubiera sie na czarno lub szaro chociaz
nienawudze czerni zastanawiam sie co powoduje ze ludzie wybieraja te kolory ,pol biedy jesli jest zima albo jesien to sie tak nie rzuca w oczy ale wiosna czy latem to mnie poprostu drazni wrecz uciekam od takich osob.
Slyszymy w mediach o katastrofach atakach terrorystycznych i zamiast rozbijac ta zla aure chocby kolorami to ludzie w czerni jeszcze
bardziej sprawiaja ze otoczenie przytlacza .