Jak uzyskać świadomy sen: techniki wywoływania świadomego snu

2013-11-19 8:16 Monika Majewska

Jak uzyskać świadomy sen? Techniki wywoływania świadomego snu są różne, jednak każdej z nich można się nauczyć - wystarczą trening, pozytywne myślenie i cierpliwość. Sprawdź, jakie są techniki uzyskiwania świadomego snu i wybierz tę, która jest najlepsza dla ciebie.

Jak uzyskać świadomy sen? Techniki wywoływania świadomego snu są różne, jednak wszystkie wymagają odpowiedniego treningu, pozytywnego myślenia i trochę cierpliwości. Tylko w ten sposób można wywołać stan świadomości we śnie i utrzymać nad nim kontrolę. Rzadko zdarza się, aby ktoś w naturalny sposób uzyskał świadomość śnienia bez stosowania specjalnych ćwiczeń.

Techniki wywoływania świadomego snu można podzielić na trzy kategorie: metody psychologiczne, metody fizjologiczno-farmakologiczne, które opierają się na znajomości cyklów snu i czuwania czy wpływie substancji psychoaktywnych na marzenia senne, oraz inne.

Posłuchaj, jak uzyskać świadomy sen. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Jak uzyskać świadomy sen? Metody psychologiczne

Autosugestia to najprostszy sposób na świadomy sen. Należy po prostu położyć się spać z intencją przeżycia świadomego snu.

Zapamiętywanie snów - każdej nocy coś nam się śni, lecz nie zawsze pamiętamy treść snu, a zapamiętywanie szczegółów marzeń sennych to klucz do świadomego śnienia. Dlatego warto prowadzić dziennik snów, w którym należy zapisywać każdy sen. WAŻNE! Treść snu należy zapisywać od razu po przebudzeniu się, nawet w środku nocy. Istnieje obawa, że rano można już go nie pamiętać.

Technika MILD (ang. Mnemonic Induction of Lucid Dreams) to pamięciowe wywoływanie świadomych snów. Polega na dostrzeganiu onirycznych elementów podczas jawy i pamiętaniu, by je rozpoznać we śnie.

10 przykazań dobrego snu

Jak uzyskać świadomy sen? Techniki fizjologiczno-farmakologiczne

Technika WBTB (ang. Wake Back to Bed) to technika przerywania cyklu snu. Śniący budzi się po kilku godzinach, by po ponad godzinie ponownie położyć się spać z intencją świadomego snu.

Drzemka - w tej metodzie wykorzystuje się stan naturalnej, wzmożonej senności w pewnych godzinach, np. popołudniowych. Podczas drzemki w ciągu dnia istnieje większa szansa na świadomy sen niż podczas nocnego snu.

Technika "szamańska" to metoda stosowana przez szamanów pochodzących z Meksyku i Kostaryki. Polega na spożywaniu tuż przed snem naparów albo palonego suszu z roślin zwanych "zielem snu" albo "afrykańskim korzeniem snów", by wywołać świadomy sen.

Jak uzyskać świadomy sen? Inne techniki

Technika "Changing" - po przebudzeniu ze świadomego snu nie można poruszyć ciałem, nawet oczami. Udaje się martwego, by zwiększyć prawdopodobieństwo powrotu do stanu świadomości we śnie.

Technika rąk - ćwiczenie to polega na patrzeniu na swoje dłonie na jawie, by wywołać świadomość we śnie. Należy powtarzać je kilka razy dziennie, tuż przed zaśnięciem. Patrzenie na dłonie można po jakimś czasie przepleść wywoływaniem ich obrazu w wyobraźni.

Techniki relaksacyjne, np. medytacja, ułatwiają uzyskanie snu świadomego typu WILD.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ToKa
|

Dość? Niby dlaczego?

Damian Wojdys
|

Chyba każdy zainteresowany tematem, powinien przeczytać ""Przygody Oneironautów"" . Akcja - w ogólnym zarysie - dzieje się w świecie snów. Autor też serwuje czytelnikom zagadki, czasem łatwiejsze, czasem nie (np. symbole herbu Zakonu Oneironautów)

Mr. Pepe
|

Żeby mieć świadome sny, potrzeba wiele cierpliwości i wytrwałości. Ale jak już się nauczycie to masakra Robisz co chcesz.

Monika Nagórna
|

Jak zrezygnować z daru świadomego snu który mam od urodzenia. To najwspanialsze co mnie spotyka, ale są też momenty kiedy mam dość.

Banan
|

Moją metodą jest powtarzanie sobie kilka minut przed snem słów: "Jutro rano będę pamiętał swój świadomy sen", intensywnie myślę o tych słowach i jakoś się udaje ;D

Świadomy
|

częściej zdarza się fałszywe przebudzenie - człowiek myśli, że zaraz się obudzi, sen się kończy i następuje chwila zapomnienia, śni się na nowo, lecz bez świadomości snu

anonim
|

mi się raz udało, super uczucie, ale tego snu nie potrafiłam długo utrzymać i szybko śniłam normalnie

Gimpur
|

Hipnagogi występują codziennie. Nie ma się czego bać i po prostu widzisz różne obrazy będąc sennym

Zuzia
|

Ja medytuje rano, wieczorem, i po południu. Zażyło się że wieczorem podczaz medytacji nie umiałam ruszyć ciałem, a jak lekko poruszyłam palcem stopom czy głowom to czułam się nie swojo. Medytacja ma to do siebie że polega na odprężeniu się i sprawieniu odpłynięcia w inny świat fantazji, ale świadomy sen podczas medytacji zdażył mi świadomy sen, było to niesamowita uczucie ale i przerażające bo ten paraliż. PS. Mam 12 lat.

abcsen
|

Takiej bzdury dawno nie słyszałem.