Wiadomo, jaki jest klucz udanego starzenia się. Wskazano 3 główne czynniki

2022-12-15 15:50

Proces starzenia się jest nieunikniony, długotrwały i dotyczy wszystkich. Jego dynamika zależy od wielu czynników. Tym tematem zajęli się w swoich badaniach kanadyjscy naukowcy. Udało im się odkryć, co sprawia, że możemy zachować pogodę ducha i siły witalne mimo upływu lat.

Zbliżenie na dłonie
Autor: Getty Images Wiadomo, jaki jest klucz udanego starzenia się. Wskazano 3 główne czynniki

Rozważania na temat starzenia się i starości towarzyszyły człowiekowi od zawsze. Wiadomo, że ten proces nie ominie nikogo, lecz warto zauważyć, że każdy z nas starzeje się w innym tempie i nieco inaczej. O uwarunkowaniach pomyślnego starzenia napisali kanadyjscy naukowcy z University of Toronto na łamach portalu "International Journal of Environmental Research and Public Health". W tym celu przeprowadzili obserwacje z udziałem ponad 7000 uczestników w średnim i podeszłym wieku. 

Czynniki, które korzystnie wpływają na proces starzenia

W tej analizie skupiono się między innymi na sile pozytywnego myślenia, czyli nastawieniu mentalnym, które bazuje na optymizmie i pozytywach tego, co otacza daną jednostkę. Chodzi o to, że w procesie kreowania rzeczywistości uwzględnia się dobre myśli, które mogą wpłynąć na to, co pojawia się w naszym życiu.

Poradnik Zdrowie: demencja

Naukowcy byli sami zaskoczeni swoimi wnioskami. Dlatego, że w trakcie badania, które trwało trzy lata, połowa uczestników po 80. roku życia miała bardzo dobre samopoczucie w wymiarze zarówno fizycznym, jak i psychicznym. To zasługa tego, że kierowali się w swoim życiu pozytywnością i ćwiczyli w sobie uważność, czyli doceniali codzienność i małe rzeczy, jaki im się przytrafiły. Oprócz tego te osoby również dbały o systematyczną aktywność fizyczną. Byli zwolennikami maksymy: "ruch to zdrowie". Nie mieli też problemów z pamięcią i koncentracją. Czuli się szczęśliwi i zadowoleni ze swojego życia.

"Nasze badanie wskazuje, że utrzymywanie odpowiedniej wagi i prowadzenie aktywnego stylu życia przekłada się na dobre samopoczucie w wieku podeszłym" – stwierdził współautor badania David Burnes. Ten czynniki odgrywają kluczową rolę w "optymalnym" procesie starzenia. Jak wykazano seniorzy, którzy uprawiali umiarkowaną lub intensywną aktywność fizyczną, mieli od 35 proc. do 45 proc. większe prawdopodobieństwo, iż zachowają dobre samopoczucie mimo upływu lat.

Badacze zauważyli też, że osoby z otyłością miały znacznie mniejsze szanse na utrzymanie dobrego samopoczucia w późniejszych latach w porównaniu z osobami o zdrowym stosunku wagi do wzrostu. "Nasze odkrycie jest zgodne z innymi analizami naukowymi, z których wynika, iż otyłość związana jest z różnymi dolegliwościami i zaburzeniami poznawczymi" - dodał Burnes.

Co zrobić, by żyć długo i szczęśliwie?

Niewątpliwie czynniki związane ze zdrowym i aktywnym stylem życia mają wpływ na przebieg procesu starzenia. Na przykład starsze osoby, który nigdy nie paliły papierosów, miały o 46 proc. większe szanse na utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej w porównaniu z nałogowcami. Co więcej, uczeni wywnioskowali, że osoby, które nie miały problemów ze snem, miały zwiększone szanse o 29 proc. na utrzymanie doskonałego zdrowia w starości.

"Oczywiście dobry i spokojny sen jest ważnym czynnikiem, który warunkuje optymalny przebieg procesu starzenia się. Zaburzenia snu pogarszają zdrowie poznawcze, psychiczne i fizyczne. Istnieją mocne dowody na to, że terapia poznawczo-behawioralna okazuje się bardzo mocno w walce z bezsennością"– podsumowała starsza badaczka Esme Fuller-Thomson z Univeristy of Toronto.