Zapomnij o żmudnej pielęgnacji. 3 proste zasady, dzięki którym zachowasz młodość

2023-04-18 14:16 Tekst sponsorowany

Pielęgnacja skóry to całkiem prosta sprawa, gdy stosujemy się do kilku łatwych zasad. Ale co zrobić, kiedy systematyczność nie jest twoją mocną stroną? O tym, jak szybko poprawić kondycję skóry opowiada Natalia Grzywińska, ekspertka pielęgnacji skóry Ziaja.

Zdrowo Odpytani: Zapomnij o żmudnej pielęgnacji. 3 proste zasady, dzięki którym zachowasz młodość

Pielęgnacji skóry jesteśmy uczeni od maleńkości. Zaczynając od oliwek, którymi jesteśmy nacierani w okresie niemowlęcym, przechodząc przez okres dojrzewania i tony toników oraz kremów na wypryski, a kończąc na okresie dorosłości. Po burzy hormonów dalej trzeba dbać o skórę nie tylko od zewnątrz - poprzez stosowanie kremów nawilżających i toników, ale także od środka.

Od tych trzech rzeczy zaczyna się pielęgnacja

Bardzo ważne znaczenie dla zdrowia, także zdrowia skóry, ma sen. A to z jednego prostego powodu - organizm musi się kiedyś zregenerować. Po 3 bezsennych nocach nasza kondycja fizyczna jest zdecydowanie gorsza, pojawiają się problemy ze skupieniem i zapamiętywaniem. A jak reaguje nasza skóra? Zmęczony organizm nie wie, co się dzieje. Zaczynają pojawiać się wypryski i inne niedoskonałości. Sińce pod oczami stają się jeszcze bardziej widoczne, a cera robi się szara - tak jak u palacza. 

Brak nawadniania, czyli po prostu picia wody, źle wpływa na poziom pH skóry. Staje się ona sucha, podatna na szkodliwe działanie wolnych rodników. Skórę, która jest prawidłowo nawodniona, łatwo poznać. Jest sprężysta, gładka, a zmarszczki są mniej widoczne. 

- Płaszcz hydro-lipidowy składa się ze składników zarówno wodnych, jak i tłuszczowych. Kiedy mówimy o deficycie wody, musimy brać pod uwagę niedobór lipidów, a dokładnie ceramidów, które tworząc cement międzykomórkowy - mówi Natalia Grzywińska ekspert pielęgnacji skóry Ziaja.

Regularne uprawianie sportu (bieganie, spacerowanie, jazda na rowerze) pomaga zachować nie tylko dobrą kondycję ciała, ale także skóry. Wyższe ciśnienie spowodowane uprawianiem sportu sprawia, że krew szybciej krąży, szybciej pozbywa się toksyn z organizmu, a co za tym idzie mamy mniej zmarszczek i wolniej się starzejemy. 

Jak zatrzymać starzenie się skóry?

Jeśli dbasz o te trzy rzeczy, warto sprawdzić, jakich kosmetyków używasz. Każdy z nich powinien zostać dobrany indywidualnie pod kątem naszej cery. Dbanie o skórę od zewnątrz to codzienne używanie kremów nawilżających - nawet jeśli twoja skóra jest tłusta, to nadal musisz ją nawilżać.

Jak mówi Natalia Grzywińska, “sucha skóra to przede wszystkim niedobór składników zarówno nawilżających, jak i lipidowych. Możemy poczuć, że skóra zaczyna nas swędzieć lub piec, gdy nakładamy kosmetyki kolorowe”.

Co jeszcze warto wiedzieć o skórze? Jak o nią dbać, by zachować młody wygląd jak najdłużej? O tym wszystkim w najnowszym odcinku “Zdrowo Odpytanych”. Zapraszamy!