Co jest najczęstszą przyczyną nadmiernego wypadania włosów u kobiet? Czy po utracie włosów mamy szansę na odzyskanie bujnej fryzury?

2023-11-16 13:08 Materiał sponsorowany

Zdrowe i piękne włosy są atrybutem kobiecości. Ich nadmierne wypadanie może jednak doprowadzić do znacznego przerzedzenia włosów, a w konsekwencji do obniżenia nastroju i pogorszenia jakości życia. Dlatego ważne jest, aby nie czekać, aż włosy same przestaną wypadać, ale jak najszybciej udać się do specjalisty. Szybkie ustalenie przyczyny nadmiernego wypadania włosów może pozwolić zahamować ten proces i przywrócić im blask i zdrowy wygląd.

Dla wielu kobiet to wstydliwy problem, a "wypadanie włosów to przede wszystkim sygnał z naszego organizmu"

Nadmierne wypadanie włosów na tle zmian hormonalnych to jedna z najbardziej powszechnych przyczyn odpowiedzialnych za utratę włosów. Widoczne przerzedzenie włosów dotyczy linii przedziałka, która stopniowo się powiększa od szczytu głowy tworząc coraz rozleglejszy, widoczny obszar o małej gęstości włosów. Odpowiedzialne za ten proces jest podniesienie poziomu męskich hormonów płciowych w organizmie kobiety. Nadmierne wypadanie włosów na tle zmian hormonalnych może również towarzyszyć różnym chorobom np. chorobom tarczycy (m.in. Hashimoto), zespołu policystycznych jajników, zespołu Cushinga. W takim przypadku problem należy skonsultować z lekarzem specjalistą. Dodatkowym czynnikiem wyzwalającym nadmierną utratę włosów mogą być też obciążenia genetyczne - zaobserwowano bowiem, że przypadłość ta występuje dziedzicznie.

Specjalistą, który zajmuje się diagnozą i profilaktyką problemów oraz schorzeń skóry głowy, jest trycholog. Specjalista na podstawie wywiadu i odpowiednich badań pomoże nam w ustaleniu przyczyny problemu i dobierze indywidualne zalecenia, które pozwolą zmniejszyć uporczywy problem i złagodzić objawy. Pomoże dobrać odpowiednie preparaty doustne, pielęgnacyjne oraz zabiegi. Kluczem jest przede wszystkim właściwa diagnoza, wykonana jak najszybciej po zaobserwowaniu pierwszych niepokojących objawów.

Metod walki z nadmierną utratą włosów o podłożu hormonalnym jest wiele. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem może być stosowanie  preparatów roślinnych, spośród których bardzo wysoką skutecznością wykazały się wyciągi z palmy sabałowej (Serenoa repens) oraz śliwy afrykańskiej (Pygeum africanum). Połączenie tych dwóch ekstraktów roślinnych możemy znaleźć w dostępnym na naszym rynku kompleksie AlphablokTM, który razem z L-cysteiną, izoflawonoidami sojowymi, witaminą E, B5, B6, biotyną, żelazem oraz cynkiem tworzą suplement diety Complidermol 5 alfa1-4.

Składniki zawarte w suplemencie diety Complidermol 5 alfa wspomagają utrzymanie równowagi hormonalnej oraz hamują aktywność enzymu 5 alfa – reduktazy. Dowiedziono bowiem, że nadreaktywność tego enzymu jest jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów o podłożu hormonalnym5.

Niezmiernie istotna jest również właściwa pielęgnacja skóry głowy i włosów, która może wspomóc działanie preparatów doustnych.

Odpowiednio dobrane preparaty oczyszczające i pielęgnujące, połączone z właściwą suplementacją, dają najlepsze rezultaty. W linii Complidermol 5α tę ważną rolę pełnią LOTION i SZAMPON przeciw wypadaniu włosów. Działają miejscowo na skórę głowy, dzięki poprawie ukrwienia wspomagają dotarcie składników odżywczych i tlenu do cebulki włosa. Dodatkowo dzięki zawartości AlphablockTM, przyczyniają się do zmniejszenia aktywności DHT w cebulce włosa, zmniejszając ich tendencję do wypadania. 

Lotion i szampon Complidermol 5 alfa to preparaty o unikalnym składzie, które polecane są dla osób z nadmiernym wypadaniem włosów i zwiększonym łojotokiem skóry głowy. Są odpowiednie do każdego rodzaju włosów, szczególnie dla włosów cienkich i delikatnych.

Wpływ na nadmierne wypadanie włosów ma też nieprawidłowa dieta, prowadząca do niedoborów żywieniowych. Posiłki, ubogie w witaminy i minerały, mogą osłabiać włosy i powodować ich nadmierne wypadanie. Dlatego dla zdrowych i mocnych włosów niezbędne są takie składniki odżywcze jak antyoksydanty, wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz wspomniane wcześniej minerały i witaminy.

Stosowanie przebadanych i bezpiecznych preparatów do pielęgnacji włosów, odpowiednia suplementacja oraz zdrowy tryb życia pomogą nam efektywnie przeciwdziałać nadmiernej utracie włosów.

Czy można cofnąć skutki nadmiernego wypadania włosów na tle zmian hormonalnych? Kiedy i gdzie szukać pomocy w przypadku zwiększonej utraty włosów? Jakie są sposoby na zahamowanie tego procesu?

Odpowiedzi na te i inne pytania, związane z utratą włosów u kobiet, udziela trycholog, Martyna Pobuta, gość kolejnego odcinka programu Gadaj Zdrów. Zapraszamy!