Otyłość brzuszna: dlaczego mężczyźni tyją inaczej

2007-06-11 9:42

Dlaczego mężczyzna tyje inaczej? Odpowiedź jest prosta - winna jest natura. To, czy kształtem przypominasz gruszkę czy jabłko, zależy po prostu od hormonów. U kobiet tkanka tłuszczowa odkłada się częściej na biodrach i udach, u mężczyzn na brzuchu. Otyłość tzw. brzuszna, czyli typ męskiej otyłości pojawia się u pań zwykle po menopauzie.

Otyłość brzuszna: dlaczego mężczyźni tyją inaczej
Autor: Thinkstockphotos.com

Mężczyźni tyją w zupełnie innych partiach ciała niż kobiety. Dla nich newralgicznym miejscem, gdzie zwykle odkłada się tkanka tłuszczowa, jest brzuch.

Gadaj Zdrów: Prof. Tarnowski: "Ludzie nie rozumieją, że skoro otyłość jest śmiertelna, to i leczenie nie jest lekkie"

"Jabłko" i "gruszka" - różne typy otyłości

Estrogen, czyli hormon kobiecy, sprzyja otyłości typu "gruszka" - u pań tłuszcz zwykle odkłada się na biodrach, pośladkach oraz udach. Jest magazynem energetycznym i warstwą ochronną dla płodu. Natomiast u mężczyzn tkanka tłuszczowa zwykle obejmuje pas brzucha i klatki piersiowej. Tu jest ona inna niż w pozostałych partiach ciała: zawiera więcej naczyń krwionośnych, więcej komórek i więcej receptorów. Dlatego szybciej przyrasta. Ten typ otyłości nazywany jest potocznie "jabłkiem".U kobiet do otyłości tzw. brzusznej dochodzi najczęściej dopiero po menopauzie. Wtedy wygasają bowiem estrogeny, a jednocześnie pobudza się wydzielanie hormonów męskich. Właśnie to powoduje zmiany w rozkładzie tkanki tłuszczowej. I tak kobieta "gruszka" zmienia się w "jabłko".

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość. Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.