Właściwy BIUSTONOSZ na czas ciąży i karmienia

2008-06-17 6:15

Ciąża i karmienie to dla piersi wyjątkowo ważny okres, pełen gwałtownych zmian rozmiaru. Aby po okresie karmienia piersią biust nie stracił na urodzie, musisz zapewnić mu odpowiednie wsparcie, czyli dobrze dobrany biustonosz.

Właściwy BIUSTONOSZ na czas ciąży i karmienia
Autor: thinkstockphotos.com

Kobiety obawiają się, że biust po ciąży straci kształt i zwiotczeje. Wcale nie musi tak być! Dobrze dobrany, podtrzymujący piersi biustonosz sprawi, że po zakończeniu karmienia biust będzie w tak samo dobrym stanie jak przed ciążą. Jeśli do tej pory lekceważyłaś tę część garderoby – nie przywiązywałaś wagi do dopasowania rozmiaru, skupiałaś się wyłącznie na wyglądzie stanika – czas to zmienić. A jeśli przed ciążą nie nosiłaś stanika, teraz jest on konieczny! W okresie ciąży i karmienia piersiom należy się szczególna troska.

Dobry biustonosz potrzebny od początku ciąży

Przede wszystkim w prawidłowym rozmiarze. Już na początku ciąży, nawet jeśli piersi nie powiększyły się, warto sprawdzić, czy noszony przez ciebie stanik jest dobry.
Jak? Krawieckim centymetrem zmierz się pod biustem – ciasno i na wydechu. Wynik zaokrąglij w dół do najbliższej piątki i odejmij jeszcze 5 cm (np. jeśli masz pod biustem 78 cm, zaokrąglij wynik do 75 i odejmij 5 cm – twój rozmiar stanika pod biustem to 70).
Dlaczego? Ponieważ tkanina, z której uszyty jest obwód stanika, jest zwykle elastyczna. Może się rozciągnąć nawet o 20 cm (jeśli nie wierzysz, rozłóż na stole swój długo używany stanik i zmierz jego długość). Dlatego stanik, który już przed założeniem ma taki obwód, jak twój pod biustem, nie ma szans, aby podtrzymać piersi.
Co się wtedy dzieje? Piersi tracą podparcie, ciążą w dół, a tył stanika podnosi się do góry. W prawidłowo dobranym biustonoszu obwód stanika z tyłu ma być na tym samym poziomie, co z przodu. Nie obawiaj się, że ścisły obwód będzie cię uciskał i utrudniał oddychanie. Tak się nie stanie, jeśli dobrze dobierzesz rozmiar miseczki. W tym celu zmierz luźno obwód piersi na wysokości brodawek – w staniku i bez – a pod uwagę weź większy wynik. Teraz w tabeli rozmiarów (np. tabeli rozmiarów polskich szukaj w tabelach konkretnych producentów) znajdź swój ustalony obwód stanika pod biustem (nie sam obwód pod biustem!) i obwód biustu.
W ten sposób ustalisz rozmiar stanika. Na przykład, mając 78 cm pod biustem i 90 cm w biuście, powinnaś sięgnąć po stanik w rozmiarze 70D.

Jak założyć biustonosz?

Mierząc stanik, lekko pochyl się i ruchem wygarniającym spod pachy umieść piersi w miseczkach. Sprawdź, czy miseczka nie jest za mała; fiszbina musi obejmować całą pierś, z boku wskazywać środek pachy, a między piersiami musi przylegać do ciała. Piersi nie mogą się stykać ze sobą. Nad krawędzią miseczki nie mogą tworzyć się wybrzuszenia, tzw. bułeczki; linia biustu, kiedy patrzysz z boku, ma być gładka. Fałdki pod pachami też świadczą o za małej miseczce.

Nie kupuj biustonoszy na zapas

W czasie ciąży unikaj staników bezszwowych, tzw. rosnących o rozmiar. „Rosną” one głównie pod biustem, czyli po prostu rozciągają się, nie dając piersiom podtrzymania. Stanik musi mieć stały rozmiar. Nie jest potrzebny specjalny stanik ciążowy, wystarczy dobry, miękki stanik z fiszbinami.
Kupuj nowy stanik, jak tylko zmieni ci się rozmiar, nie czekaj na czas po porodzie czy po zakończeniu karmienia – straty powstałe wskutek noszenia złego stanika bardzo trudno będzie odrobić.
Dlatego nie kupuj na zapas, kupuj na teraz! Gdy obwód pod biustem rośnie albo stanik jeszcze się nie rozciągnął, warto dokupić tzw. przedłużkę w pasmanterii lub sklepie z bielizną. Powiększy ona obwód stanika.

Specjalny biustonosz do karmienia

Stanik do karmienia kup miesiąc przed przewidzianym terminem porodu. Weź pod uwagę obwód pod biustem sprzed ciąży, a miseczkę powiększ o 1–2 rozmiary w stosunku do tej, którą masz w 9. miesiącu ciąży
W pierwszym miesiącu po porodzie przyda się stanik bez fiszbin. Ciało jest wtedy wrażliwe, a laktacja nie jest jeszcze ustabilizowana. Po tym okresie sięgnij po stanik z fiszbinami – specjalny do karmienia, z odpinanymi miseczkami. Fiszbiny są ważne zwłaszcza przy większym biuście – bez nich stanik nie podtrzyma wystarczająco powiększonych piersi. Możesz spotkać się z poglądem, że fiszbiny uciskają kanaliki mleczne, powodując zatory. Jednak nie jest to możliwe, gdy stanik jest w dobrym rozmiarze – wtedy fiszbina obejmuje pierś, a nie leży na niej, nie uwiera. 
W bawełnianym staniku bez fiszbin warto spać przez cały okres ciąży i karmienia. Zapobiegnie on naciąganiu skóry i ocieraniu się wrażliwych brodawek o materiał koszuli nocnej. Wybieraj staniki z mikrofibry, która szybko odprowadza wilgoć na zewnątrz, pozostawiając skórę suchą.
Biustonosz do karmienia nie musi być biały – taki jest niepraktyczny, bo szarzeje po wielu praniach. Na rynku są też biustonosze cieliste, czarne, w kwiatki. Niestety, w zwykłych sklepach nie znajdziesz dużego wyboru biustonoszy do karmienia. Ratunkiem jest internet – możesz spokojnie pomierzyć bieliznę w domu, do różnych bluzek – zamiast w ciasnej przymierzalni, z płaczącym maluszkiem u boku (na odesłanie niepasujących biustonoszy masz 10 dni, a w angielskich sklepach zazwyczaj 28 dni).

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza