Sen noworodka – dlaczego noworodek nie chce spać?

2019-07-18 10:23

Teoretycznie noworodek powinien w ciągu doby spać 16–20 godzin. W praktyce bywa z tym różnie. Czasem zły sen noworodka jest spowodowany konkretną przyczyną. Dlatego uważnie obserwuj swojego malucha. Kiedy ustali się już wasz ramowy program dnia, będziesz w stanie wychwycić sytuacje, które odbiegają od normy. Oto, co może przeszkadzać noworodkowi spać.

Sen noworodka – dlaczego noworodek nie chce spać?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Noworodek nie śpi, gdy jest głodny
 2. Noworodek nie śpi, gdy jest mu gorąco
 3. Noworodek nie śpi, gdy ma zatkany nos
 4. Noworodek nie śpi, gdy ma za dużo wrażeń
 5. Noworodek nie śpi, gdy ma wysypkę albo odparzenia
 6. Noworodek nie śpi, gdy cierpi z powodu AZS
 7. Noworodek nie śpi, gdy coś go uwiera
 8. Noworodek nie śpi, gdy ma pełna pieluszkę
 9. Noworodek nie śpi, gdy mu niewygodnie
 10. Noworodek nie śpi, gdy coś brzydko pachnie
 11. Noworodek nie śpi, gdy ma zaparcia
 12. Noworodek nie śpi, gdy w domu jest za głośno
 13. ...albo za cicho
 14. Noworodek nie śpi, gdy coś boli
 15. Noworodek potrzebuje czułości
 16. Noworodek nie śpi, gdy zaczyna się infekcja

Noworodek nie chce spać, gdy jest mu za ciepło, gdy jest głodny lub gdy ma katar. Przyczyn braku snu niemowlęcia może być wiele: jedne są błahe i łatwo je usunąć, inne bywają poważniejsze i wymagają wizyty u pediatry. Zobacz, co może zakłócać zdrowy sen niemowlaka.

Objawy u noworodka, którymi nie warto się niepokoić

Noworodek nie śpi, gdy jest głodny

Żołądek niemowląt ma niewielką pojemność. System trawienny jest przystosowany do częstych, ale małych posiłków. Dlatego najczęstszą przyczyną tego, że noworodek budzi się w nocy albo nie może zasnąć, jest głód.

Dzieci karmione piersią budzą się w nocy nawet co dwie godziny, bo mleko mamy jest szybciej trawione niż mieszanka. Dzieci „butelkowe” dają zaś rodzicom pospać nieco dłużej, nawet 3 - 4 godziny. Nakarm malca, nie zapalając światła i nie robiąc zbytniego hałasu - są wtedy spore szanse, że od razu ponownie zaśnie.

Noworodek nie śpi, gdy jest mu gorąco

Maluchy często mają chłodne stopy i dłonie, bo ich system termoregulacji nie pracuje jeszcze prawidłowo. Tymczasem rodzice przekonani, że dziecko stale marznie, ubierają je na noc ciepło i przykrywają kołderką. To błąd.

Maluch, nawet jeśli zaśnie, będzie się budził cały spocony. By dziecko dobrze spało, w pokoju powinno być nie więcej niż 20ºC. Zanim przykryjesz go dodatkowym kocykiem, dotknij jego karku. Jeśli jest rozgrzany albo spocony, to znaczy, że maluch jest ubrany zbyt ciepło.

Noworodek nie śpi, gdy ma zatkany nos

Przewody nosowe u małego dziecka są wąskie, a noworodek oddycha wyłącznie przez nos. U zdrowego dziecka na błonie śluzowej przewodów nosowych osadzają się drobinki pyłu, kurzu i zanieczyszczeń to dlatego masz wrażenie, że dziecko sapie podczas oddychania. Ale maluch może też mieć katar błony śluzowe są wtedy obrzęknięte, a w nosie zalega wydzielina. Podobne objawy daje alergiczny nieżyt nosa.

By dziecko dobrze spało, powinnaś przed położeniem go do łóżka oczyścić mu nosek. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego aspiratora (kupisz go w każdej aptece i w sklepach z artykułami dla dzieci). Nosek można udrożnić również morską wodą w sprayu, która rozpuszcza zaschniętą wydzielinę (pamiętaj, by podczas tego zabiegu główka dziecka była nieco wyżej niż reszta ciała!).

Zrób to koniecznie

Wezwij lekarza albo jedź z maluchem na nocny dyżur, jeśli:

 • dziecko rozpaczliwie płacze, napina mięśnie bądź „przelewa się” przez ręce
 • ma wysoką temperaturę i drgawki
 • silnie wymiotuje
 • jest bardzo blade
 • niepokoi cię coś innego w jego wyglądzie czy zachowaniu.

Noworodek nie śpi, gdy ma za dużo wrażeń

Jeśli dzień obfitował w wydarzenia, w których dziecko było głównym bohaterem (długi spacer, wizyta rodziny itp.), maluchowi może być trudno się wyciszyć. Pomóc powinna ciepła kilkuminutowa kąpiel i delikatny masaż oliwką, który rozluźnia mięśnie. W pokoju, w którym układasz dziecko do snu, powinna palić się tylko mała lampka.

Noworodek nie śpi, gdy ma wysypkę albo odparzenia

Być może przyczyną nocnych kłopotów są problemy ze skórą. Jeśli na skórze wokół pupy zauważysz czerwone plamy, to znak, że pojawiły się odparzenia. Staraj się pielęgnować skórę dziecka delikatnymi preparatami przywracającymi naturalne pH.

Używaj chusteczek nawilżających i pieluszek dobrze chłonących wilgoć. Stosuj kremy zapobiegające odparzeniom. Takie kosmetyki mają nie tylko działanie przeciwzapalne, ale też kojące podrażnienia. Dlatego można je zastosować również wtedy, gdy na skórze malucha pojawiła się swędząca pokrzywka (bo np. uczulił go jakiś składnik diety albo któryś kosmetyk). W takim przypadku warto dziecku podać wapń (działa przeciwalergicznie, sposób dawkowania podany jest w ulotce), a rano skontaktować się z pediatrą.

Noworodek nie śpi, gdy cierpi z powodu AZS

Atopowe zapalenie skóry (AZS) i związany z nim świąd skóry, który nasila się wieczorem i w nocy, może powodować u dzieci problemy z zaśnięciem lub wybudzenie ze snu. To z kolei powoduje, że dziecko w ciągu dnia jest zmęczone i marudne.

Odpowiednia pielęgnacja skóry to podstawa w terapii AZS, dlatego wieczorem (w trakcie kąpieli i po niej) zalecane jest stosowanie specjalnych emolientów dla delikatnej skóry z objawami AZS, przeznaczonych dla dzieci od urodzenia.

Noworodek nie śpi, gdy coś go uwiera

Może pieluszka jest zapięta zbyt ciasno, a może w ciałko dziecka wpija się sztywna metka od kaftanika? Każda z tych przyczyn działa niczym ziarnko grochu, odbierające sen księżniczce z bajki. Obejrzyj dokładnie ubranko malca i zmień je w razie potrzeby.

Noworodek nie śpi, gdy ma pełna pieluszkę

Spanie z wilgotnym bagażem między nogami nie jest przyjemne, zwłaszcza gdy w środku jest kupa. Większość dzieci daje wtedy płaczem znać, że trzeba je przewinąć. Zmieniając pieluszkę, nie zapalaj górnego światła (wystarczy mała lampka) – dzięki temu dziecko szybciej zaśnie.

Noworodek nie śpi, gdy mu niewygodnie

Być może przyczyna nocnych pobudek leży po stronie materaca, np. jest źle ułożony. W takim wypadku wyjmij materacyk z łóżeczka, „strzepnij” i ułóż pościel na nowo. Przyczyną niewygody może być też poduszka, która uwiera malucha. Wyjmij ją niemowlakowi nie jest potrzebna, a czasem nawet bywa przyczyną kłopotów.

Noworodek nie śpi, gdy coś brzydko pachnie

Maluszki mają czuły węch i mogą reagować płaczem na zapachy, do których nie są przyzwyczajone. Przeszkadza im zwłaszcza dym z papierosów, dlatego nie pal przy dziecku i nie pozwalaj na to nikomu innemu. Dokuczliwy może być również zapach perfum albo środków czystości. Jeśli to zapach nie daje mu zasnąć, musisz wywietrzyć pokój. Na czas wietrzenia wynieś dziecko do innego pomieszczenia, żeby go nie przeziębić.

Noworodek nie śpi, gdy ma zaparcia

U niemowląt zdarzają się one często. Jeśli malec usiłuje zrobić kupę, a nie może, pomóż mu w tym, smarując odbyt wazeliną i delikatnie wsuwając weń czopek z gliceryny (są w aptekach). Możesz też dopajać dziecko herbatkami ziołowymi, np. herbatką ułatwiającą trawienie.

Noworodek nie śpi, gdy w domu jest za głośno

W nocy nawet włączony telewizor może zakłócić spokojny sen dziecka, zwłaszcza jeśli oglądacie komedię i co chwila wybuchacie śmiechem. Przestraszonego hałasem malca trudno będzie utulić, dlatego lepiej zawczasu ściszyć telewizor. Jeśli maluch obudzi się z tego powodu, ponoś go, dopóki się nie uspokoi.

...albo za cicho

Niektórym dzieciom przeszkadza spać idealna cisza w domu, bo znajome odgłosy dają im poczucie bezpieczeństwa. Jeśli twój malec lubi zasypiać przy cicho grającym radiu, nie wyłączaj go, nim nie zaśnie.

Noworodek nie śpi, gdy coś boli

Jeśli maluch budzi się z płaczem, podkurcza nóżki i ma twardy brzuszek, zapewne dokucza mu kolka. Weź go wtedy na ręce, ponoś, pomasuj brzuszek i daj mu herbatkę antykolkową albo przyłóż do brzuszka ciepły okład. Jeśli jednak dziecko rozpaczliwie płacze i nie daje się uspokoić, wezwij lekarza, bo może to być sygnał, że dzieje się coś niedobrego.

Noworodek potrzebuje czułości

Może w ciągu dnia miałaś niewiele okazji do zabawy z dzieckiem? Potrzeba bliskości jest tak wielka, że malec da ci o tym znać nocnym płaczem. Przytul go, pobujaj, i nie daj sobie wmówić, że przez to wychowasz dziecko na małego despotę.

Noworodek nie śpi, gdy zaczyna się infekcja

Małe dzieci robią się płaczliwe z powodu choroby, która dopiero się zaczyna i jeszcze nie daje objawów. Jeśli w dzień dziecko zachowywało się inaczej niż zwykle, a wieczorem trudno je utulić, w nocy niemal na pewno się rozchoruje. Dlatego przygotuj się na taką sytuację. Pierwszym objawem bywa zazwyczaj podwyższona temperatura. Gdy malec obudzi się rozpalony, a gorączka przekroczy 38,5ºC, podaj mu środek zawierający np. paracetamol (podawaj preparaty przeznaczone dla dzieci). Gorączkującego dziecka nie przykrywaj kołdrą. Żeby obniżyć gorączkę, możesz owinąć mu nóżki ręcznikiem zmoczonym w chłodnej wodzie. Przystaw maluszka do piersi albo daj mu coś do picia. Jeśli gorączka jest wysoka (40ºC) i nie daje się obniżyć, wezwij lekarza.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza