Koślawe kolana u dziecka: przyczyny, leczenie i rehabilitacja

2014-12-16 8:40 Monika Majewska

Koślawe kolana to wada kończyn dolnych, która rozwija się u dzieci. Koślawe kolana powodują, że nogi układają się w kształcie litery "X", a dziecko chodzi chwiejnym krokiem i dodatkowo może skarżyć się na ból w czasie marszu. Jakie są przyczyny koślawych kolan? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej wady? Jakie ćwiczenia powinny wykonywać dzieci z koślawymi kolanami?

Koślawe kolana to wada kończyn dolnych, która najczęściej pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym. Koślawe kolana częściej występują u dziewczynek niż u chłopców, ze względu na specyficzną budowę miednicy.

Koślawe kolana - przyczyny

Koślawe kolana mogą być wynikiem wady wrodzonej stawów kolanowych. Wówczas krzywe nogi widoczne są już u niemowląt lub małych dzieci. Ponadto wadę można zaobserwować u wielu dzieci w wieku przedszkolnym, które w pierwszych 3 latach życia miały szpotawość kolan i przeszła ona w koślawość. Innymi przyczynami koślawych kolan mogą być:

 • krzywica;
 • urazy lub złamania kości;
 • szybki wzrost dziecka - może skutkować nierównomiernym wzrostem kończyn dolnych. W konsekwencji są one różne długości. Dochodzi także do nierównomiernego rozkład ciężaru, co sprzyja powstawaniu koślawości;
 • nadwaga lub otyłość;
 • choroby stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów);
 • wady stóp (najczęściej płaskostopie);
 • porażenia mięśni lub obniżenie napięcia mięśniowego;
 • wykonywanie niektórych zawodów - ryzyko koślawości kolan wzrasta u dżokejów;

Koślawe kolana - objawy

Nogi osoby z kolanami koślawymi układają się w kształcie litery "X". W konsekwencji kolana się ze sobą swobodnie stykają, a kostki są od siebie oddalone o kilka centymetrów. Na koślawe kolana wskazuje także chód dziecka - niezgrabny, niepewny, chwiejny (z powodu osłabienia wiązadeł oraz niestabilności stawów). Ponadto dziecko może skarżyć się na ból i szybkie męczenie się w czasie chodzenia.

To ci się przyda

Jak sprawdzić, czy dziecko ma koślawe kolana?

Dziecko powinno stanąć na baczność i złączyć ze sobą kolana. Następnie należy sprawdzić odstęp między kostkami. Jeśli odległość wynosi do 4 cm, należy obserwować, czy wada się nie pogłębia. Jeśli odległość wynosi 5 cm i więcej, należy udać się do lekarza, gdyż wada wymaga leczenia.

Koślawe kolana - diagnoza

Diagnozę zwykle stawia się na podstawie badania przedmiotowego, jednak dla jej potwierdzenia lekarz może zlecić wykonanie RTG albo (rzadziej) USG.

Koślawe kolana - leczenie i rehabilitacja

Dziecko powinno nosić buty korekcyjne z obcasami Thomasa lub specjalistyczne wkładki (odciążą kolana).

Ważna jest odpowiednia dieta, bogata w witaminy i substancje mineralne odpowiadające za zdrowe i mocne kości, takie jak: witamina D i wapń.

Koślawe kolana powinny zaniknąć do ukończenia przez dziecko 10 lat. Jeśli jednak wada będzie się pogłębiała, lekarz może zlecić noszenie aparatu ortopedycznego lub szyny. W skrajnych przypadkach konieczna może być operacja polegającego na przecięciu kości i ustawieniu odłamów w prawidłowym położeniu.

Tego nie rób

Dziecko z kolanami koślawymi powinno unikać długiego stania, zwłaszcza w rozkroku, jak również długich marszów.

Niewskazane jest siadanie na klęczkach ze stopami i piętami skierowanymi na zewnątrz. Dopuszczalne jest siedzenie po turecku.

Dzieciom z kolanami koślawymi odradza się jazdę na rolkach, nartach i łyżwach.

Koślawe kolana - ćwiczenia

Osoba z koślawymi kolanami powinna wykonywać ćwiczenia, w trakcie których ciężar ciała nie będzie obciążał stawów kolanowych i które zapewnią właściwy rozwój mięśni. Zalecane są:

 • pływanie (zwłaszcza kraulem),
 • jazda na rowerze,
 • gimnastyka korekcyjna,
 • jazda na koniu,
 • piłka nożna.

Pomoże także regularne wykonywanie ćwiczeń, które polegają na delikatnym rozpychaniu kolan w pozycji siedzącej po turecku oraz w pozycji stojącej i w lekkim rozkroku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Grażyna
|

Przede wszystkim trzeba iść do ortopedy, żeby zdiagnozował sytuację. Moja córka bardzo koślawiła kolana, ale od kiedy wdrożyłyśmy ćwiczenia, odpowiednie buty ortopedyczny, to sytuacja bardzo się poprawiła.

tomek
|

Czy u dwulatka również możemy mówić o napiętym paśmie i mm posladkowym ??

basia
|

Zauważyłam u niego małą koślawość kolan. Codziennie wchodzi na 2 piętro. Ostatnio nie chce chodzić po schodach, ale rodzice Go zmuszają. Zastanawiam się, czy to nie może być jedną z przyczyn.

Ola
|

Ale jakie konkretnie ćwiczenia należy wykonywać?

Jaro
|

Spotkałem badania wg których przyczyną, zalążkiem problemów jest sposób siadania dziecka. Pupa na ziemi, nogi/piszczele obok, następuje deformacja stawów, rozciągnięcie mięśni.

fizjoterapeuta
|

Witajcie, to co tutaj przeczytałem to jakieś średniowiecze. Nie ma nic napisane o diagnostyce funkcjonalnej, ocena miednicy i stóp. Ocena napięć mięśniowych. Z mojego doświadczenie wynika, że 70% kolan koślawych spowodowanych jest między innymi zbyt mocno napiętym pasmem biodrowo-pisczelowym (które ciągnie podudzie na zewnątrz) oraz niewydalonym pośladkiem (głównie pośladkowy wielki i sredni). Pośladek jest na wakacjach i napinacz powięzi szerokiej pracuje za dwóch. Polecam posłać dziecko do dobrego fizjoterapeuty nawet omijając wizyte u lekarza, który przepisze witaminki i karze nie uprawiać sportu.

sylwia665
|

Zawsze warto wykonać przede wszystkim ocenę rozwoju dziecka. Pozwala to wykryć wcześnie wszelke wady i działać. Polecam gabinet BERST CARE.

Małgosia
|

Niedobór witaminy D moze powodowac krzywicę i własnie taką koślawość kolan, tak mi powiedział ortopeda jak zgłosiłam się do niego na zbadanie postawy u dziecka. Chodziliśmy na rehabilitacje i udało się córce nóżki ćwiczeniami wyprostować. Moja córka miała niedobór witaminy D, teraz podaje jej Vita D aby tę witamine uzupełniać.

VIPDOC. Tomi
|

Witam Was.
Zajmuje sie od ok. 12 lat ZDROWA MEDYCYNA w Hamburgu glownie/tylko dla VIP-Rodzin. To co czytalem na tej stronie bardzo mnie przeraza co wyrabiaja "zacofani i nie douczeni lekarze/profesorowie" itp w Polsce, Niemczech i innych krajach nie tylko w Europie. Jako pierwsze (i ostatnie :-)) potrzebujecie sprawdzenie nastepujacych mineralow i witamin: A, B-Komplet, C, D3, E, K2, Selen, Zink, Zelazo. Jak otrzymacie wyniki to porownajcie je z polskimi Normami x2 minimum. Braki natychmiast uzupelnic!!! wysoko dosowanymi srodkami, uzywac oleju lnianego dr. Budwig,i jej recepty, Wystzegac sie chemicznych substancji w jedzeniu!!! Zazywac w/w. witaminy i mineraly co tylko mozliwe w kroplach lub kapsulkach najwyzszej jakosci i najbardziej przyswajanymi przez organizm. Unikac syntetykow / . Nie zapomniec o ZDROWYM jedzeniu. Po ok. 7 dniach poczujecie poprawe, a po 3 miesiacach bedzie ogromna roznica. Uzupelnienie witamin i mineralow trwa minimum 6 - 12 miesiecy. Po otrzymaniu wynikow poszukajcie dobrego lekarza co sie b. dobrze zna tez na witaminach i mineralach (a jest ich naprawde bardzomalo i trzeba uwazac na cwaniakow i dorobkowiczow) Pierwsze kroki juz macie i Wasz lekarz reszte poprowadzi dalej lekarz prowadzacy. Nastepne badanie kontrolne zalecam zrobic po 3 miesiacach i nie wczesniej. Pozdrawiam z Hamburga. Wasz Tomi :-)

Polri
|

Moje dziecko chodzi we wkładkach ortopedycznych (zamawiałam w JKB Comfort) i kolana bolą ją mniej, także jestem pełna nadziei, że wszystko idzie w dobrym kierunku.