Koślawe kolana u dziecka: przyczyny, leczenie i rehabilitacja

2014-12-16 8:40 Monika Majewska

Koślawe kolana to wada kończyn dolnych, która rozwija się u dzieci. Koślawe kolana powodują, że nogi układają się w kształcie litery "X", a dziecko chodzi chwiejnym krokiem i dodatkowo może skarżyć się na ból w czasie marszu. Jakie są przyczyny koślawych kolan? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej wady? Jakie ćwiczenia powinny wykonywać dzieci z koślawymi kolanami?

Koślawe kolana to wada kończyn dolnych, która najczęściej pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym. Koślawe kolana częściej występują u dziewczynek niż u chłopców, ze względu na specyficzną budowę miednicy.

Koślawe kolana - przyczyny

Koślawe kolana mogą być wynikiem wady wrodzonej stawów kolanowych. Wówczas krzywe nogi widoczne są już u niemowląt lub małych dzieci. Ponadto wadę można zaobserwować u wielu dzieci w wieku przedszkolnym, które w pierwszych 3 latach życia miały szpotawość kolan i przeszła ona w koślawość. Innymi przyczynami koślawych kolan mogą być:

 • krzywica;
 • urazy lub złamania kości;
 • szybki wzrost dziecka - może skutkować nierównomiernym wzrostem kończyn dolnych. W konsekwencji są one różne długości. Dochodzi także do nierównomiernego rozkład ciężaru, co sprzyja powstawaniu koślawości;
 • nadwaga lub otyłość;
 • choroby stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów);
 • wady stóp (najczęściej płaskostopie);
 • porażenia mięśni lub obniżenie napięcia mięśniowego;
 • wykonywanie niektórych zawodów - ryzyko koślawości kolan wzrasta u dżokejów;

Koślawe kolana - objawy

Nogi osoby z kolanami koślawymi układają się w kształcie litery "X". W konsekwencji kolana się ze sobą swobodnie stykają, a kostki są od siebie oddalone o kilka centymetrów. Na koślawe kolana wskazuje także chód dziecka - niezgrabny, niepewny, chwiejny (z powodu osłabienia wiązadeł oraz niestabilności stawów). Ponadto dziecko może skarżyć się na ból i szybkie męczenie się w czasie chodzenia.

To ci się przyda

Jak sprawdzić, czy dziecko ma koślawe kolana?

Dziecko powinno stanąć na baczność i złączyć ze sobą kolana. Następnie należy sprawdzić odstęp między kostkami. Jeśli odległość wynosi do 4 cm, należy obserwować, czy wada się nie pogłębia. Jeśli odległość wynosi 5 cm i więcej, należy udać się do lekarza, gdyż wada wymaga leczenia.

Koślawe kolana - diagnoza

Diagnozę zwykle stawia się na podstawie badania przedmiotowego, jednak dla jej potwierdzenia lekarz może zlecić wykonanie RTG albo (rzadziej) USG.

Koślawe kolana - leczenie i rehabilitacja

Dziecko powinno nosić buty korekcyjne z obcasami Thomasa lub specjalistyczne wkładki (odciążą kolana).

Ważna jest odpowiednia dieta, bogata w witaminy i substancje mineralne odpowiadające za zdrowe i mocne kości, takie jak: witamina D i wapń.

Koślawe kolana powinny zaniknąć do ukończenia przez dziecko 10 lat. Jeśli jednak wada będzie się pogłębiała, lekarz może zlecić noszenie aparatu ortopedycznego lub szyny. W skrajnych przypadkach konieczna może być operacja polegającego na przecięciu kości i ustawieniu odłamów w prawidłowym położeniu.

Tego nie rób

Dziecko z kolanami koślawymi powinno unikać długiego stania, zwłaszcza w rozkroku, jak również długich marszów.

Niewskazane jest siadanie na klęczkach ze stopami i piętami skierowanymi na zewnątrz. Dopuszczalne jest siedzenie po turecku.

Dzieciom z kolanami koślawymi odradza się jazdę na rolkach, nartach i łyżwach.

Koślawe kolana - ćwiczenia

Osoba z koślawymi kolanami powinna wykonywać ćwiczenia, w trakcie których ciężar ciała nie będzie obciążał stawów kolanowych i które zapewnią właściwy rozwój mięśni. Zalecane są:

 • pływanie (zwłaszcza kraulem),
 • jazda na rowerze,
 • gimnastyka korekcyjna,
 • jazda na koniu,
 • piłka nożna.

Pomoże także regularne wykonywanie ćwiczeń, które polegają na delikatnym rozpychaniu kolan w pozycji siedzącej po turecku oraz w pozycji stojącej i w lekkim rozkroku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Grażyna
|

Przede wszystkim trzeba iść do ortopedy, żeby zdiagnozował sytuację. Moja córka bardzo koślawiła kolana, ale od kiedy wdrożyłyśmy ćwiczenia, odpowiednie buty ortopedyczny, to sytuacja bardzo się poprawiła.

tomek
|

Czy u dwulatka również możemy mówić o napiętym paśmie i mm posladkowym ??

basia
|

Zauważyłam u niego małą koślawość kolan. Codziennie wchodzi na 2 piętro. Ostatnio nie chce chodzić po schodach, ale rodzice Go zmuszają. Zastanawiam się, czy to nie może być jedną z przyczyn.

Ola
|

Ale jakie konkretnie ćwiczenia należy wykonywać?

Jaro
|

Spotkałem badania wg których przyczyną, zalążkiem problemów jest sposób siadania dziecka. Pupa na ziemi, nogi/piszczele obok, następuje deformacja stawów, rozciągnięcie mięśni.

fizjoterapeuta
|

Witajcie, to co tutaj przeczytałem to jakieś średniowiecze. Nie ma nic napisane o diagnostyce funkcjonalnej, ocena miednicy i stóp. Ocena napięć mięśniowych. Z mojego doświadczenie wynika, że 70% kolan koślawych spowodowanych jest między innymi zbyt mocno napiętym pasmem biodrowo-pisczelowym (które ciągnie podudzie na zewnątrz) oraz niewydalonym pośladkiem (głównie pośladkowy wielki i sredni). Pośladek jest na wakacjach i napinacz powięzi szerokiej pracuje za dwóch. Polecam posłać dziecko do dobrego fizjoterapeuty nawet omijając wizyte u lekarza, który przepisze witaminki i karze nie uprawiać sportu.

sylwia665
|

Zawsze warto wykonać przede wszystkim ocenę rozwoju dziecka. Pozwala to wykryć wcześnie wszelke wady i działać. Polecam gabinet BERST CARE.

Małgosia
|

Niedobór witaminy D moze powodowac krzywicę i własnie taką koślawość kolan, tak mi powiedział ortopeda jak zgłosiłam się do niego na zbadanie postawy u dziecka. Chodziliśmy na rehabilitacje i udało się córce nóżki ćwiczeniami wyprostować. Moja córka miała niedobór witaminy D, teraz podaje jej Vita D aby tę witamine uzupełniać.

VIPDOC. Tomi
|

Witam Was.
Zajmuje sie od ok. 12 lat ZDROWA MEDYCYNA w Hamburgu glownie/tylko dla VIP-Rodzin. To co czytalem na tej stronie bardzo mnie przeraza co wyrabiaja "zacofani i nie douczeni lekarze/profesorowie" itp w Polsce, Niemczech i innych krajach nie tylko w Europie. Jako pierwsze (i ostatnie :-)) potrzebujecie sprawdzenie nastepujacych mineralow i witamin: A, B-Komplet, C, D3, E, K2, Selen, Zink, Zelazo. Jak otrzymacie wyniki to porownajcie je z polskimi Normami x2 minimum. Braki natychmiast uzupelnic!!! wysoko dosowanymi srodkami, uzywac oleju lnianego dr. Budwig,i jej recepty, Wystzegac sie chemicznych substancji w jedzeniu!!! Zazywac w/w. witaminy i mineraly co tylko mozliwe w kroplach lub kapsulkach najwyzszej jakosci i najbardziej przyswajanymi przez organizm. Unikac syntetykow / . Nie zapomniec o ZDROWYM jedzeniu. Po ok. 7 dniach poczujecie poprawe, a po 3 miesiacach bedzie ogromna roznica. Uzupelnienie witamin i mineralow trwa minimum 6 - 12 miesiecy. Po otrzymaniu wynikow poszukajcie dobrego lekarza co sie b. dobrze zna tez na witaminach i mineralach (a jest ich naprawde bardzomalo i trzeba uwazac na cwaniakow i dorobkowiczow) Pierwsze kroki juz macie i Wasz lekarz reszte poprowadzi dalej lekarz prowadzacy. Nastepne badanie kontrolne zalecam zrobic po 3 miesiacach i nie wczesniej. Pozdrawiam z Hamburga. Wasz Tomi :-)

Polri
|

Moje dziecko chodzi we wkładkach ortopedycznych (zamawiałam w JKB Comfort) i kolana bolą ją mniej, także jestem pełna nadziei, że wszystko idzie w dobrym kierunku.