Jak chronić dzieci przed upałem? Jak zapobiec udarowi słonecznemu u dziecka?

2018-08-09 21:22 Monika Majewska

Jak chronić dzieci przed upałem? Przede wszystkim nie można dopuścić do odwodnienia, dlatego należy podawać im odpowiednią ilość płynów. Należy także stosować specjalnie przeznaczone dla dzieci kremy z filtrem UV, które ochronią wrażliwą i szczególnie narażoną na szkodliwe działanie promieni słonecznych skórę dziecka. Sprawdź, jak jeszcze możesz uchronić dziecko przed upałem i jak zapobiec udarowi słonecznemu u dziecka.

Jak chronić dzieci przed upałem? Przegrzanie grozi udarem cieplnym, a zbyt długie przebywanie w słońcu - udarem słonecznym.

Trudno przecież przez wszystkie upalne dni lata nie wypuszczać dziecka z domu. Jak ubrać dziecko, jakich kremów przeciwsłonecznych używać i czym poić? Warto więc wiedzieć, jaką wodę podawać np. 2-latkom, a jaką niemowlętom, i w jakich ilościach.

Nawadniaj organizm dziecka

Najlepiej gasić pragnienie dziecka wodą mineralną, nawet wtedy, gdy nie chce mu się pić. Najzdrowsza jest woda z niską zawartością składników mineralnych, przeznaczona specjalnie dla dzieci. Dziecko w wieku 1-3 lat potrzebuje ok. 1300 ml wody dziennie, a dziecko 7-letnie ok. 2000 ml dziennie.

Niemowlętom powinno podawać się wodę nisko zmineralizowaną (zawartość składników mineralnych niższa niż 500 mg/l). Z kolei dzieci w wieku od 2 do 10 lat mogą pić wodę, której składniki mineralne znajdują się w granicach od 500 do 1500 mg/l.

Dziecku można podawać także herbatki dla niemowląt oraz rozcieńczone soki owocowe, jednak niezbyt często, ponieważ zawierają one cukier, który wiąże wodę w organizmie, utrudnia jej wydalanie i ochładzanie ciała.

Nawilżaj skórę kremami z filtrami UV, by zapobiec oparzeniom

Dzieci bardzo łatwo ulegają oparzeniom słonecznym, ponieważ ich skóra jest cieńsza niż skóra dorosłych i promienie ultrafioletowe przenikają do jej głębszych warstw.

Poza tym gruczoły potowe małych dzieci nie działają jeszcze w pełni sprawnie, w związku z tym nie są w stanie skutecznie schłodzić ciała. Dla kilkulatka nawet kilkunastominutowy pobyt na intensywnie grzejącym słońcu może się skończyć bolesnymi oparzeniami skóry.

Dlatego w czasie upałów unikaj przebywania z dzieckiem na słońcu między godziną 11 a 15, kiedy promieniowanie słoneczne jest najintensywniejsze. Ponadto regularne nawilżaj skórę dziecka, by ochronić ją przed wysuszeniem.

Smaruj kremem buzię i ręce malucha 20-30 minut przed wyjściem z domu kremem z filtrem 50. Na resztę ciała nałóż balsam lub mleczko pielęgnacyjne DLA DZIECI (nigdy dla dorosłych).

Jeśli spędzasz z dzieckiem cały dzień na zewnątrz, np. na plaży, pamiętaj, że aplikację kremu należy powtarzać co 2 godziny (tyle czasu działa zawarty w nim filtr, poza tym krem ściera się ze skóry pod wpływem potu, piasku) oraz zawsze po wyjściu z wody lub wycieraniu ręcznikiem.

W czasie upałów zwróć szczególną uwagę na higienę – często kąp dziecko i zmieniaj pieluszkę, aby nie narażać skóry na odparzenia.

Regularnie schładzaj skórę dziecka

W tym celu najlepiej użyć wody termalnej w sprayu, najlepiej schłodzone wcześniej w lodówce. Możesz także przyłożyć do skóry dziecka nawilżoną chłodną wodą chusteczkę.

Obowiązkowe nakrycie głowy i przewiewne ubranie

Udar słoneczny jest spowodowany nadmiernym przegrzaniem ciała, głównie okolicy głowy. Aby do niego nie dopuścić, zadbaj o odpowiednie nakrycie głowy dziecka. Przez cały czas, także wtedy, gdy przebywa w cieniu, powinno mieć na głowie chustkę, czapeczkę z daszkiem lub kapelusz z dużym rondem, który przed słońcem ochroni także kark.

W czasie upałów załóż dziecku ubranie z cienkiego materiału, najlepiej wykonanego z lnu lub bawełny. Te przewiewne materiały będą skutecznie chronić dziecko przed słońcem i przegrzaniem ciała.

Jeśli wybierasz się z dzieckiem na plażę, ubierz je w specjalny kostium kąpielowy z filtrem  UV (można je kupić nawet dla trzymiesięcznych dzieci). Na plaży sprawdzą się też parasol i specjalny namiot plażowy.

Tego nie rób

Niemowlęta do 6. miesiąca życia w ogóle nie powinny przebywać na słońcu. Jeśli jednak zdecydujesz się na spacer w czasie upałów, pamiętaj, że również w cieniu maluch jest narażony na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Wózek z parasolem

Jeśli wybierasz się na spacer z niemowlęciem lub małym dzieckiem w czasie upałów, posadź je w wózku spacerowym z parasolem, który daje więcej cienia niż podniesiona buda i pozwala na większy dostęp powietrza. W ten sposób zapobiegniesz udarowi cieplnemu.

Chroń oczy dziecka

W czasie upałów równie ważna jest ochrona oczu dziecka. Kup w profesjonalnym salonie optycznym okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV.

Jeśli twoje dziecko nosi okulary korekcyjne, zapytaj optyka o możliwość założenia specjalnej przeciwsłonecznej nakładki na oprawki.

Jak uchronić dziecko przed upałem w samochodzie?

Na szybie, obok miejsca dziecka, zainstaluj osłonkę przeciwsłoneczną i pamiętaj - NIGDY nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie nawet na kilka minut, ponieważ grozi to udarem.

Ważne

Jak rozpoznać przegrzanie i udar cieplny u dziecka?

Jeśli po spacerze w upalny dzień dziecko jest niespokojne, płacze, wymiotuje i dodatkowo gorączkuje, może to oznaczać, że doszło do udaru słonecznego. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przenieść dziecko w chłodne i zacienione miejsce, podać wodę do picia i schłodzić rozgrzane ciało. Nawet jeśli stan dziecka wróci do normy, udaj się z nim do lekarza, by mieć pewność, że maluchowi nic nie dolega.

Warto wiedzieć, że czynniki, które zwiększają ryzyko udaru słonecznego u dzieci to m.in. otyłość, choroby z przebiegiem wymiotów lub biegunki, korzystanie z leków przeciwhistaminowych i moczopędnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE