Czy twoje dziecko może mieć objawy autyzmu?

2021-10-18 14:11
autyzm
Autor: Getty Images

Według danych Centers for Disease Control and Prevention, autyzm dotyka około 1 proc. ludzi na świecie. Autyzm to spektrum, co oznacza, że jego objawy są różnorodne. Ujawniają się one w okresie niemowlęcym i we wczesnym dzieciństwie. Rozwiąż test online i sprawdź, czy twoje dziecko może mieć objawy autyzmu.

Autyzm jest zaburzeniem, które pozostaje z dzieckiem na zawsze. Może ono wpływać na jego postrzeganie świata oraz na kontakty międzyludzkie. Za występowanie autyzmu najczęściej odpowiedzialne są geny. Nie oznacza to jednak, że autyzm jest chorobą. Osoby takie nie wymagają leczenia i wyleczenia, mogą jedynie potrzebować wsparcia lub pomocy w niektórych sytuacjach.

Dzieci przejawiają wiele nietypowych i zaskakujących zachowań. Nie każde "dziwne" zachowanie musi od razu wskazywać na zaburzenie. Dzieci miewają swoje upodobania i nastroje. Jeśli jakiekolwiek z nich budzą jednak wątpliwości rodzica - należy wówczas obserwować pociechę.

Kiedy udać się do logopedy?

Rozwiąż krótki test online i sprawdź, czy twoje dziecko może mieć objawy autyzmu. Pamiętaj, że test ten nie jest jednoznaczny z profesjonalną diagnozą! Ma on być jedynie drogowskazem. 

Proces diagnostyczny autyzmu jest dość złożony. Bierze w nim udział szereg specjalistów, jak: psychiatra, psycholog, logopeda i pedagog specjalny. Ostateczna diagnoza stawiana jest na podstawie obserwacji dziecka oraz wywiadu z rodzicami.

Czy twoje dziecko może mieć objawy autyzmu?

Pytanie 1 z 13
Czy twoje dziecko w okresie niemowlęcym nie wykazuje/wykazywało reakcji na komunikaty słowne?
Czy wiesz, że...?

...niektórzy ludzie z autyzmem mają średnią lub ponadprzeciętną inteligencję?

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza