Żylaki nóg i odbytu w ciąży

2010-04-06 11:30

Pajączki, żylaki nóg i hemoroidy często po raz pierwszy pojawiają się w ciąży. Żylakom sprzyjają hormony wydzielane podczas ciąży i powiększająca się macica. Żylaki i hemoroidy to nie tylko problem estetyczny, dlatego warto im zapobiegać.

Żylaki nóg i odbytu
Autor: Thinkstockphotos.com

Żylakomciąży sprzyja nadmierne przybieranie na wadze i czynniki genetyczne. Jeśli często wybierasz kanapę zamiast spaceru i pozwalasz sobie na podjadanie, a w dodatku kobiety z twojej rodziny cierpiały z powodu żylaków, możesz mieć problemy z żyłami.

Skąd się biorą żylaki w ciąży?

Żyły to naczynia, którymi krew wraca do serca. Żyły z nóg wykonują pracę pod górkę – dosłownie i w przenośni, bo z okolic stóp muszą przepchnąć krew do serca znajdującego się ponad metr nad ziemią! Zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży powodują rozluźnienie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji ich poszerzenie. W dodatku w ciąży przybywa krążącej krwi (nawet 1,5 litra!), co dodatkowo niejako rozpycha żyły. Jakby tego było mało, siła grawitacji utrudnia powrót krwi do serca. A powiększająca się macica uciska żyły w jamie brzusznej i miednicy, powodując wzrost ciśnienia w naczyniach nóg (w II trymestrze nawet trzykrotnie!), co jeszcze bardziej komplikuje odpływ krwi z dolnych partii ciała. W efekcie krew zalega w poszerzonych naczyniach i rozdyma je, prowadząc do powstawania żylaków nóg lub hemoroidów odbytu. Jedynym sprzymierzeńcem żył są mięśnie nóg, wyciskające krew ku górze w trakcie ruchów, np. marszu, oraz zastawki żył, które otwierając się jak parasolki, nie pozwalają cofać się krwi.

Pajączki i ciężkie nogi pierwszym objawem żylaków

Pierwszym niepokojącym sygnałem jest uczucie ciężkich nóg – sprawiają one wrażenie, jakby były z ołowiu. Często puchną i trochę bolą, zwłaszcza pod koniec dnia. Pojawia się mrowienie, pieczenie, swędzenie, czasem kurcze. Fioletowe pajączki to drobne poszerzone żyły lub popękane małe naczynka. Na tym etapie problem jest bardziej estetyczny niż zdrowotny, ale kolejnym stadium są już żylaki. Gdy żyły nie wytrzymują naporu zalegającej krwi, poszerzają się, wydłużają i zaczynają przypominać skłębiony tuż pod skórą niebieski wężyk lub tasiemkę.

Ważne

Jak najszybciej zgłoś się do lekarza, jeśli:

  • noga z żylakami spuchła, boli, jest zaczerwieniona lub sina
  • podczas załatwiania się zauważyłaś krew
  • żylaki bardzo ci dokuczają, nogi bolą i wydają się ciężkie

Wówczas nie jest to już tylko defekt urody, ale problem medyczny. Na szczęście po porodzie, gdy wszystko wraca do równowagi, żylaki często stają się mniej widoczne, a nawet czasem znikają bez śladu. Ale mogą pojawić się w następnej ciąży, zwłaszcza jeśli niewiele czasu minęło od ostatniego porodu.

Zakrzepica - groźne powikłanie żylaków

Poszerzone żyły mogą powodować nie tylko ból, ale także groźne powikłanie, jakim jest zakrzepica żylna. Na skutek zastoju krwi w naczyniach może dojść do powstania skrzepu krwi, który jak korek zatyka naczynie, uniemożliwiając swobodny przepływ krwi. Zakrzepicy sprzyja dodatkowo wzrost lepkości krwi w czasie ciąży. Choroba objawia się silnym bólem, obrzękiem nogi, zaczerwienieniem wzdłuż przebiegu żyły, a czasem także wyczuwalnym powrózkowatym zgrubieniem w miejscu zakrzepu. Jeśli zauważysz u siebie takie dolegliwości, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Niezbędne będą zastrzyki zmniejszające krzepliwość krwi.
Nie zrzucaj dolegliwości na karb zmęczenia nóg lub chwilowego pogorszenia kondycji żył. Gdyby doszło do oderwania się fragmentu skrzepu, mógłby popłynąć z prądem krwi i zatkać ważne naczynia krwionośne.

Zrób to koniecznie

Co możesz zrobić?

Aby uniknąć żylaków lub złagodzić dolegliwości związane z już istniejącymi, warto pamiętać o kilku zasadach.

» Nie noś ciasnej bielizny ani ubrania. Wykluczone są skarpetki z mocnym ściągaczem lub samonośne pończochy.
»
Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry, powyżej poziomu serca.
»
Gdy musisz spędzać dłuższy czas za biurkiem lub na stojąco, co pół godziny przespaceruj się, napinaj mięśnie łydek, poruszaj nogami.
»
Unikaj stania bez ruchu.
»
Nie przybieraj nadmiernie na wadze – nadprogramowe kilogramy obciążają układ żylny.
»
Nie
zakładaj nogi na nogę. Ucisk sprawia, że krew zalega w naczyniach, sprzyjając powstaniu pajączków i żylaków.
»
Zrezygnuj ze szpilek i pantofli z wąskimi czubkami – zaburzają one pracę pompy mięśniowej i utrudniają krążenie krwi w nogach.
»
Nie zapomnij o ruchu. Aktywność fizyczna usprawnia krążenie i wzmacnia mięśnie. Spaceruj, gimnastykuj się, pływaj.
»
Zrezygnuj z gorących kąpieli, opalania, depilacji gorącym woskiem. Ciepło powoduje rozszerzanie się naczyń, zwiększając objętość zalegającej w naczyniach krwi.
»
Masuj stopy i łydki chłodzącym żelem, stosuj chłodne kompresy lub letnie kąpiele w wodzie. W trakcie prysznica wykonuj masaż zimnym strumieniem wody, kierując go od kostek w górę nóg. Prysznic zakończ energicznym masażem stóp, łydek i ud, wykonanym szorstką myjką.
»
Jeśli już masz żylaki, stosuj rajstopy lub podkolanówki przeciwżylakowe. Nie kupuj ich sama, na oko. Najpierw poproś lekarza o pomiar nóg i dopiero później zdecyduj się na zakup. Pamiętaj, że trzeba je wkładać jeszcze przed wstaniem z łóżka, póki żyły są jeszcze „puste”.
» Hartuj żyły – polewaj nogi chłodną wodą, chodź po wodzie.

Hemoroidy - żylaki odbytu

Bóle podczas wypróżniania się i krew na stolcu lub na papierze toaletowym mogą świadczyć o hemoroidach, czyli żylakach odbytu. Ich powstawaniu – oprócz zmian naczyniowych typowych dla ciąży – sprzyjają zaparcia, które są utrapieniem wielu ciężarnych. Hemoroidy można wyczuć jako poduszeczkowate, miękkie wybrzuszenia przy odbycie. Pomocne są nasiadówki nad wywarem z kory dębu i stosowanie miejscowych kremów lub czopków. Ważne jest także zwalczanie zaparć poprzez stosowną dietę (bogatą w warzywa i błonnik) oraz aktywność fizyczną.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza