Wizyty u ginekologa i badania w czasie CIĄŻY

2008-06-06 4:26

Jeśli jesteś w ciąży, czekają cię regularne wizyty u ginekologa i wiele szczegółowych badań. Sprawdź, jakie badania powinnaś zrobić i dlaczego są takie ważne. Wszystko po to, by kontrolować twój stan zdrowia oraz to, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Na pierwszą wizytę u ginekologa powinnaś się zgłosić między 6. a 8. tygodniem ciąży. Do 28 tygodnia ciąży co miesiąc będziesz się zgłaszać na rutynowe kontrole (twój lekarz może ustalić dla ciebie indywidualny kalendarz wizyt i wtedy badania mogą odbywać się częściej). Od 28. tygodnia do 36. tygodnia ciąży będziesz się zgłaszać do kontroli co dwa tygodnie. Końcówka ciąży aż do porodu to cotygodniowe wizyty u ginekologa.

Dowiedz się, które badania w ciąży są obowiązkowe

Pierwszy raz u ginekologa w ciąży

Najpierw wywiad

Ginekolog zada ci wiele pytań. By na nie odpowiedzieć, powinnaś wcześniej przypomnieć sobie:

 • wszystkie poważne choroby, jakie przebyłaś, zanim zaszłaś w ciążę
 • czy i na co jesteś leczona
 • czy byłaś w szpitalu – a jeśli tak, to z jakiego powodu
 • czy przechodziłaś jakieś operacje
 • jakie leki zażywasz na stałe
 • jakie przewlekłe choroby mieli (mają) członkowie najbliższej rodziny – twojej i ojca twojego dziecka
 • termin twojej ostatniej miesiączki
 • daty poprzednich ciąż, porodów i poronień.
Ważne

Ciśnienie krwi lekarz lub pielęgniarka będą mierzyć ci przy każdej wizycie. Idealne to 120/80 mmHg; dopuszczalne to 139/89 mmHg.

Potem badanie:

 • tradycyjne badanie ginekologiczne
 • pobranie wymazu z pochwy (cytologia oceniająca stan szyjki macicy i określenie stanu bakteriologicznego pochwy)
 • badanie palpacyjne (ręczne) piersi
 • pomiar ciśnienia krwi
 • czasem ok. 6.–8. tygodnia ciąży wykonywane jest USG, które potwierdza wiek ciąży i określa fazę rozwoju płodu
 • pomiar wagi.

Lekarz zleca również:

 • badanie krwi
 • określenie grupy krwi (twojej oraz ojca twojego dziecka) - w przypadku niezgodności grup krwi w zakresie czynnika Rh u rodziców – badanie krwi na obecność przeciwciał (ma to potwierdzić lub wykluczyć konflikt serologiczny)
 • oznaczenie poziomu cukru we krwi
 • badanie WR – ta analiza krwi pozwala stwierdzić, czy nie jesteś chora na kiłę
 • ogólne badanie moczu

Czytaj też: Odczyn Coombsa: testy PTA i BTA

Karta przebiegu ciąży

Lekarz założy ją w czasie pierwszej lub drugiej wizyty. Oznaczenia w niej zawarte informują o przebiegu ciąży.

Skrót Co oznacza
RR ciśnienie krwi
b.z. bez zmian (termin używany głównie przy badaniu moczu)
Hb poziom hemoglobiny (składnik krwi)
Fe poziom żelaza
ASP lub FHR akcja serca płodu (badana zwykle od 14. tygodnia ciąży)
Poł. podł. gł. położenie podłużne główkowe (oznacza, że płód ułożony jest w macicy główką w dół – tak powinno być w ostatnim trymestrze ciąży)
Poł. mied. położenie miednicowe (oznacza, że płód ułożony jest w macicy głową do góry)
Część przodująca płodu ustalona oznacza, że główka albo pośladki płodu przyparte są do wchodu miednicy (czyli, że płód gotowy jest do porodu)
Wysokość dna macicy pomiar wysokości dna macicy w cm (mierzy się od szczytu kości łonowej do wyrostka mieczykowatego mostka klatki piersiowej) – informuje o wzroście macicy, a pośrednio także o prawidłowym rozwoju ciąży
PTP lub TP przewidywany termin porodu
TNW termin następnej wizyty

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Pacjentka
|

Dziewczyny, trzeba się badać! Tylko wybierajcie dobrze ginekologa, który dobrze się Wami zajmie i zaopiekuje!

Andzelika
|

Witam mam na imię Andżelika i mam takie pytanie jestem w ciąży19 tygodni i byłam w szpitalu od 16 do 30 października bo miałam zabarenie pęcherza moczowego i badania wchodzilo bardzo dobre i dostałam wypis z szpitala do domu 30 mnie wypuścili do domu i na następny dzień 31 października był wypis i tam napisanie rozpoznawanie ostatnie krwawienie we wczesnym okresie ciąży- poronienie zagrażające ale krwawienie nie miałam tylko było krew pokazana na papierze taretowych dwa dni 20 i 21 października tylko miałam dwa dni i nic nie boli mnie i badanie usg 16 października wyszło ciąża pojedyncza płód w położeniu dowolnym.łożysko na ścianie przedniej prawidłowa ilość wód płodowych FHR(+) plus i nie chcę stracić dziecko. Poproszę odpowiedź o szybką o to mi chodzi poproszę o odpowiedź o szybką

Często się badam
|

Robię cytologię co roku. Wykryto wcześnie zmiany i jestem już po mało inwazyjnym zabiegu. Gdybym chodziła do ginekologa co 3 lata na cytologię to bym teraz tylko z onkologiem mogła rozmawiać. Jeśli ktoś ma paranoję zboczonego ginekologa to niech wybierze sobie panią ginekolog. W szpitalu w ciągu 1 dnia badało mnie 4 różnych ginekologów i czułam się przez to zaopiekowana a moje schorzenie dobrze rozpoznane. Jak inaczej ma ginekolog zbadać niż dopochwowo. Ciekawe czy u dentysty pani-paranoiczka też chodzi z mężem i mówi, że układ zębów jej się nie zmienił, więc ust nie otwiera. Śmieszy mnie głoszenie takich herezji. Narządy rodne to taka sama część ciała jak każda inna i trzeba je również badać. Dużo zdrowia i rozsądnego podejścia o dbania o nie dla wszystkich czytających Pań :)

usa
|

Wizyta u ginekologa raz na trzy lata?? To wlasnie jest sredniowiecze!! Minimum to 2 razy do roku, cytologia raz w roku, badanie pochwy nie jest niebezpieczne...niebezpieczny to jest rak szyjki macicy, tak super popularny w naszym zacofanym kraju. Przez takie glupie opinie kobiety rezygnuja z wizyt, dopoki nie maja objawow, a wtedy, sorry , juz za pozno. Nigdy nie bylo przy mnie meza ani kogos bliskiego i nigdy ginekolog sobie nie pozwalal na nic co by wprawialo mnie w zaklopotanie. Wystarczy dobrego lekarza znalezc. Przestancie sie bac ginekologow! Bo Same tworzycie sobie jesien sredniowiecza miedzy nogami!!

ola
|

Ludzie co wy piszecie ginekolog pozwalał sobie na za dużo?? przez takie wpisy kobiety sie nie badają i to jest średniowiecze

sss
|

wszystkie komentarze pisala jedna i ta sama osoba. Ktoś tu chyba ma jakiś problem, tyle że nie ginekologiczny :D

ewa
|

Ja zawsze podczas Każdego Badania pochwy u ginekologicznego jest mąż i wspierał porody
Takie przeżycia łączą związek bo intymność to ja i mąż nie ja i ginekologa. Mamy prawo pacjenta ust 2008 r art 21do obecności osoby bliskiej podczas badań i zabiegów nawet w Szpitalu zawsze decyduje Pacjent nie lekarz!!

pola
|

Bardzo podoba mi się wpis (edyty) - patrz koment na górze.
Uważam dokładnie tak samo.
Dziś wybieram się do Ginekologa. Na wizycie będzie towarzyszył mi maż .
Dziewczyny, czytajmy jakie mamy prawa !!

edyta
|

Ja czesto pisałam o obecności partnera podczas badań zawsze przy całym badaniu nawet na fotelu.Dużo krytykowało te wpisy.Kobiety często wstydzą sie meża a obcego faceta czasmi zboczonego ginekologa nie to średniowiecze tylko w Polsce mozliwe!!Ginekolodzy gdy jesteś sama sobie pozwalają często za dużo!!!A mamy Prawo Pacjenta ust 2008 r art 21 ktore zapewnia obecność osoby bliskiej nawet w szpitalu podczas badań i zabiegów gdy wyprosza płaci placówka odzkodowanie PACJENTOWI bo on decyduje a nie niedouczony lub zboczony ginekolog.Do tego dodam że to w Polsce jest tylko takie zboczenie ginekologów ze podczas każdej wizyty muszą pchać łapy do pochwy.W cywilizowanych państwach raz się bada pochwę(oczywiscie w obcenościosoby bliskiej lub gdy brak musi być położna a nie sam na sam z pacjentom nie ma takiej obcji) i wpisuje się do kartoteki położenie jajowodów i reszty bo to się nie zmienia.Każde badanie ginekologiczne jest ryzykiem zakazeń nawet brodawczakiem bo rękawiczki chronią tylko lekarza a nie pacjenta!Ja chodze raz na trzy lata zaraz robię cytologię i mąż obceny patrzy by nic nie dotykał potem wkładał palce do pochwy.To samo mąż wspierał porody