Seks w ciąży. Jakie są zalety uprawiania seksu w ciąży?

2013-12-13 12:23

Jedynym ograniczeniem, jeśli chodzi o seks w ciąży, jest samopoczucie przyszłej matki i prawidłowy rozwój ciąży. Jeśli czujesz się dobrze i twój ginekolog nie widzi przeciwwskazań - nie rezygnuj ze współżycia w ciąży. Dlaczego? Bo seks w ciąży ma wiele zalet!

Seks w ciąży. Jakie są zalety uprawiania seksu w ciąży?
Autor: Photos.com Jedynym ograniczeniem, jeśli chodzi o  seks w ciąży , jest samopoczucie przyszłej matki i prawidłowy rozwój ciąży. S eks w ciąży ma wiele zalet !

Seks w ciąży ma wiele zalet, ale nie zawsze jest możliwy. To, czy kobieta ma ochotę na seks w ciąży, zależy od zaawansowania i przebiegu ciąży. Konieczność częstszego korzystania z toalety, zmęczenie, brak apetytu, nudności, a nawet wymioty potrafią uprzykrzyć jej życie. W tym stanie nie myśli się o seksie. Ale na szczęście dolegliwości mijają i, mimo wielu wątpliwości, pojawia się chęć na relaks z partnerem. Najbardziej niepokoi, czy współżycie seksualne nie zagrozi ciąży. Kobiety ciągle jeszcze zbyt rzadko rozmawiają o tym ze swoimi ginekologami, a zdarza się, że niektórzy lekarze, nie wiadomo dlaczego, odradzają współżycie w tym czasie.

Seks w ciąży: zalety zależą od trymestru

  • W pierwszym trymestrze, gdy organizm kobiety przystosowuje się do nowego stanu, męczą ją zazwyczaj przykre dolegliwości. Ale jeśli ich nie odczuwa i dopóki pozwala na to jej zmieniona figura, nic nie stoi na przeszkodzie, by się kochała we wszystkich ulubionych pozycjach.
  • W drugim trymestrze zmiany wyglądu są nieuniknione, ale za to samopoczucie się polepsza. To dobry czas, by dać się ponieść zmysłom. Niektóre pary znajdują radość we współżyciu w wannie czy pod natryskiem. Ciepła woda łagodzi napięcie u mężczyzny i niepokój u kobiety.
  • W trzecim trymestrze, kiedy brzuch jest już wyraźnie widoczny i mógłby przeszkadzać w zbliżeniach klasycznych, partnerzy szukają wygodniejszych pozycji. Zwykle jest to ułożenie tylno-boczne (kobieta leży na boku, a znajdujący się za nią partner ma nie tylko możliwość delikatnej penetracji, ale także łatwy dostęp do bardzo wrażliwych piersi). To pozycja „na łyżeczkę", bo ciała dopasowują się do siebie jak dwie łyżeczki w szufladzie. W innej partnerzy leżą obok siebie, mężczyzna na boku, kobieta na plecach. Ona zakłada ugięte w kolanach nogi na jego biodra. Partnerzy mogą się całować, a ich wolne ręce - zajmować pieszczotami.

Warto sięgnąć po najnowsze poradniki technik seksualnych i wynaleźć w nich dla siebie coś, co urozmaici pożycie także później, kiedy dziecko będzie już na świecie. Trzeci trymestr kończy się porodem.

Do kiedy seks w ciąży jest bezpieczny?

Odpowiedź brzmi: tak długo, dopóki oboje partnerzy mają na to ochotę. Nie ma obowiązujących reguł. Oczywiście pod warunkiem, że kobieta nie skarży się na żadne dolegliwości, a ciąża przebiega normalnie. W XIX-wiecznej literaturze skandynawskiej odnotowano stary zwyczaj, zgodnie z którym małżonkowie musieli odbyć stosunek bezpośrednio przed porodem. Tymczasem dopiero od drugiej połowy XX wieku wiadomo, że w spermie znajdują się prostaglandyny. Są to związki chemiczne spełniające funkcje miejscowych hormonów, które między innymi działają rozluźniająco na szyjkę  macicy i bywają stosowane jako środki przyspieszające akcję porodową. Tak więc okazało się, że ten "obowiązkowy" stosunek mógł pomagać w łatwiejszym przyjściu dziecka na świat.

miesięcznik "Zdrowie"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza