Położenie pośladkowe czyli położenie podłużne miednicowe dziecka do porodu

Położenie podłużne miednicowe, potocznie znane jako położenie pośladkowe, to przeciwieństwo położenia główkowego – dziecko przyjmuje pozycję pionową, ale głowę ma w górze, a bliżej wyjścia znajdują się pośladki. W ten sposób, prezentując światu tylną część ciała, zamierza przywitać go około 3 proc. dzieci.

Położenie miednicowe znacznie utrudnia poród drogami natury. Obecnie rzadko odbywają się porody pośladkowe – zwykle dziecko w położeniu miednicowym rodzi się drogą cesarskiego cięcia. Poród pośladkowy jest trudniejszy, ponieważ pośladki mogą w niedostatecznym stopniu rozewrzeć kanał rodny i główka, która jest szersza, będzie przechodzić przez niego z wielkim trudem.

Rodzaje położenia pośladkowego

 • miednicowe zupełne: nogi dziecka zgięte we wszystkich stawach, częścią przodującą są pośladki i stópki; dziecko wygląda wtedy tak, jakby siedziało po turecku, tylko mocno ścieśnione, z wysoko uniesionymi kolanami
 • miednicowe niezupełne pośladkowe: nóżki są wyprostowane w kolanach i skierowane ku górze (stópki znajdują się obok twarzy), dziecko jest zgięte wpół niczym scyzoryk, a częścią przodującą są pośladki
 • stópkowe zupełne: obie nóżki malucha znajdują się nad szyjką macicy - przodują zatem dwie stópki
 • stópkowe niezupełne: jedna nóżka dziecka jest zgięta w kolanie, druga natomiast wchodzi do kanału rodnego - przoduje jedna stópka
 • położenie kolankowe zupełne i niezupełne (analogicznie jak w przypadku położeń stópkowych).

Jak rozpoznać położenie pośladkowe (miednicowe)?

Jeśli chcesz „pobawić się w lekarza”, próbując określić pozycję malca, o położeniu podłużnym miednicowym mogą świadczyć następujące objawy:

 • nie czujesz kopania po żebrach, a w dole brzucha i po bokach
 • serce dziecka twój partner może usłyszeć, przykładając ucho do twojego brzucha powyżej pępka.

Położenie miednicowe (pośladkowe): jak przebiega poród?

Poród siłami natury można rozważyć u kobiety, która ma prawidłową budowę miednicy, rodzi już po raz kolejny, a jej dziecko waży od 2500 do 3500 g (nie mniej ani nie więcej) i jest w położeniu miednicowym zupełnym (częścią przodującą są pośladki i stópki), z główką masymalnie przygiętą do klatki piersiowej. W pewnych sytuacjach warto podjąć próbę tzw. zewnętrznego obrotu na główkę, by uniknąć cesarskiego cięcia. Za wykonaniem cesarskiego cięcia przemawiają:

 • podejrzenie niewspółmierności płodowo-miednicowej (nieproporcjonalnie duże dziecko przy niewielkich rozmiarach miednicy kobiety)
 • zaburzenia czynności skurczowej
 • fakt, że kobieta rodzi po raz pierwszy w życiu
 • masa dziecka powyżej 3500 g lub poniżej 2500 g.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka