Zwiększa ryzyko demencji i choroby Alzheimera. Naukowcy są już pewni
Nadmiar alkoholu sieje spustoszenie w organizmie. Jego skutkiem może być poważne uszkodzenie narządów wewnętrznych i mózgu. Według najnowszych ustaleń może też zwiększać ryzyko rozwoju demencji i choroby Alzheimera.
Większość naukowców uważa, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu i każda jego ilość negatywnie odbija się na zdrowiu. Na łamach czasopisma "eNeuro" ukazało się badanie, z którego wynika, że zaburzenia związane z używaniem alkoholu (AUD) mogą przyczynić się do wzrostu ryzyka demencji.
Nadmiar alkoholu a ryzyko choroby Alzheimera
Zespół amerykańsko-włoskich naukowców z dwóch ośrodków badawczych: Scripps Research Institute i Universita di Bologna postanowił sprawdzić wpływ alkoholu na rozwój choroby Alzheimera. W badaniach wykorzystali myszy 3xTg, które są genetycznie predysponowane do tego schorzenia, powodującego zanik komórek nerwowych. W ciągu kilku miesięcy wystawiono zwierzęta na działanie alkoholu. Posłużono się modelem naśladującym poziom narażenia na alkohol u osób z AUD.
Niestety, wnioski nie napawają optymizmem. Badacze twierdzą, że powtarzające się zatrucie alkoholem może być powiązane z obecnością w mózgach gryzoni zmian ekspresji genów. To właśnie one mają wskazywać na postęp alzheimera. Jak pokazują wyniki, u gryzoni, które były narażone na działanie alkoholu, zaobserwowano spadek zdolności poznawczych. Oznacza to, że wykazywały coraz gorsze wyniki w uczeniu się i zapamiętywaniu wzorców przestrzennych.
Jeden z autorów publikacji, prof. Federico Manuel Giorgi, wyjaśnił, że "dodanie etanolu do podłoża genetycznego choroby Alzheimera przyspiesza ją o kilka miesięcy lub kilka lat". Problemy dotyczące upośledzenia funkcji poznawczych ujawniły się u zwierząt mniej więcej dwa miesiące wcześniej, niż odbywa się to zwykle. A to dlatego, że doszło u nich do zmian w ekspresji genów związanych z pobudliwością neuronów, neurodegeneracją i stanem zapalnym. Do tego zaszły też zmiany w komórkach pełniących funkcje poznawcze, tj. astrocyty, mikroglej i komórki śródbłonka.
- To interesujące, ponieważ kiedyś uważano, że neurony przeprowadzają wszystkie reakcje związane z chorobą Alzheimera. Dopiero niedawno uznano, że te typy komórek odgrywają rolę w patogenezie choroby Alzheimera – zaznaczył prof. Giorgi.
Upośledza funkcje poznawcze i zwiększa ryzyko alzhiemera
W badaniach zajęto się również porównaniem profili transkrypcji genów myszy narażonych na działanie alkoholu z nieeksponowanymi myszami z tym samym podłożem genetycznym. Tylko że zwierzęta były w różnym wieku i w różnym stadium choroby Alzheimera.
Badacze wywnioskowali, że profile transkrypcji genów gryzoni narażonych na alkohol były bardzo podobne do profili starszych gryzoni z poważnym upośledzeniem funkcji poznawczych. Dzięki tym odkryciom uczeni chcą zrozumieć, jak zmienia się ekspresja genów w różnych populacjach komórek podczas choroby Alzheimera. Ich zdaniem to będzie bardzo ważny krok do tego, by rozszyfrować mechanizmy molekularne, które stoją za utratą pamięci. Pozyskanie tej wiedzy pomoże w opracowaniu skutecznej terapii.
Według współautora analizy prof. Pietro Paolo Sanna "mechanizmy progresji, które odkryje ten zestaw danych, mogą mieć ogólne zastosowanie do choroby Alzheimera, bez alkoholu". – Ostatecznie ta analiza ekspresji genów pozwoli zidentyfikować kluczowe geny regulacyjne, które napędzają postęp tego schorzenia – dodał.
Uczeni chcą w niedalekiej przyszłości przeprowadzić badanie, by sprawdzić, czy spożywanie alkoholu ma też wpływ na początek i rozwój sporadycznej choroby Alzheimera przy braku genetycznego obciążenia.
Polecany artykuł: