Zmiany w urlopach! Pracodawca wskaże termin

2020-05-26 10:06 Małgorzata Wójcik

Zaległy urlop w tym roku można będzie wykorzystać zgodnie z sugestiami pracodawcy. Tarcza antykryzysowa ma zapobiec kumulowaniu się zaległych urlopów i odbierania ich w okresie wakacyjnym.

Wytyczne proponowane w tarczy antykryzysowej zakładają, że w tym roku to pracodawca wskaże nam, kiedy możemy wykorzystać zaległy urlop. Jak podaje serwis bezprawnik.pl prace nad kolejnymi elementami tarczy antykryzysowej mają zostać przedstawione w sejmie już jutro. 

Zmiany dotyczące urlopów, zawarte w tarczy antykryzysowej zakładają,  że pracodawca będzie mógł wysyłać pracownika na zaległy urlop, bez konieczności uzyskania ich zgody. Z drugiej strony w ustawie czytamy, że wprowadzone ma być "czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września 2020 roku".

Taka sytuacja ma pozwolić pracodawcy wysłanie pracownika na zaległy urlop w dowolnym terminie, a nie dopiero po 30 września, tak jak to było dotąd. Zdaniem serwisu bezprawnik.pl ma to zapobiec sytuacji, w której znaczna część pracowników zdecyduje się na wykorzystanie zaległego urlopu w jednym miesiącu.

Zdaniem specjalistów z serwisu Money.pl, ministerstwo uważa, że taki projekt zapobiegnie zbiorowemu braniu urlopów w czasie wakacyjnym, ponieważ to w tym czasie pracownicy najczęściej odbierają zaległe urlopy.

Czytaj: Pracodawca obniżył pensje - wypłata na opiece, L4, macierzyńskim

Zasiłek opiekuńczy na dziecko TYLKO DO 24 maja? Jest deklaracja rządu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE