Złe wieści dla miłośników marihuany. Chodzi o COVID-19

2021-10-11 13:37

Osoby z zaburzeniami używania substancji psychoaktywnych (SUD) są bardziej narażone na zarażenie się koronawirusem po otrzymaniu obu szczepionek niż osoby bez SUD – do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy, którzy przebadali prawie 580 tys. osób, które przyjęły pełną dawkę szczepienia.

osoby-zazywajace-substancje-psychoaktywne-zwiekszaja-ryzyko-zakazenia-covid-19-mimo-szczepienia
Autor: Getty Images

Zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych, czyli zaburzenia spożywania alkoholu, konopi indyjskich, używania opioidów, zażywania kokainy czy tytoniu, są często powiązane z dolegliwościami współistniejącymi. Należą do nich m.in. schorzenia sercowo-naczyniowe, metaboliczne, onkologiczne czy immunologiczne. Wiele z nich jest uznawanych za czynniki ryzyka przy ciężkim zakażeniu COVID-19.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili badania kohortowe. Jak wykazały ich analizy – skuteczność szczepionek może zostać ograniczona ze względu na upośledzony status immunologiczny osób mających SUD.

Jak rozmawiać z osobą, która obawia się szczepień

Łącznie zbadano 579 372 osób, z czego 30 183 uczestników miało rozpoznane zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych, które zostały w pełni zaszczepione i nie zaraziły się koronawirusem przed szczepieniem. Ogólne ryzyko zakażenia COVID-19 wśród zaszczepionych pacjentów z SUD było niskie, co podkreśla skuteczność i potrzebę pełnego szczepienia w tej populacji, ale naukowcom udało się ustalić, że wśród pacjentów z SUD ryzyko przełomowej infekcji wahało się od 6,8 proc. w przypadku zaburzeń związanych z używaniem tytoniu do 7,8 proc. dla zaburzeń związanych ze stosowaniem konopi.

Po dopasowaniu obu kohort pod kątem niekorzystnych społeczno-ekonomicznych uwarunkowań zdrowia i chorób współistniejących, autorzy badania doszli do wniosku, że ryzyko przełomowej infekcji nie różniło się między obiema populacjami z wyjątkiem pacjentów z zaburzeniami używania konopi indyjskich, którzy nadal pozostali w grupie zwiększonego ryzyka, szczególnie dla tych pacjentów z SUD, którzy otrzymali szczepionkę Pfizer (w porównaniu do przyjęcia preparatu Moderna).

Naukowcy twierdzą, że otrzymane dane sugerują, że osoby z SUD, w pełni zaszczepione, są bardziej narażone na przełomową infekcję COVID-19 niż osoby bez tych zaburzeń. Według ekspertów wysoka częstość występowania dolegliwości współistniejących u pacjentów z zaburzeniami związanymi z zażywaniem substancji psychoaktywnych mogą przełożyć się na wysokie wskaźniki hospitalizacji oraz zgonów po przełomowej infekcji.

Jak podkreślają autorzy analiz, ich badania ma ograniczenia:

  • przede wszystkim posiadane dane mogą zawierać błędne albo niedostateczne diagnozy, niezawierające wszystkich możliwych czynników zakłócających, a także informacji dotyczących szczepień wykonywanych przez masowe ośrodki itp., które niekoniecznie są rejestrowane w elektronicznej dokumentacji pacjentów,
  • dane dotyczą osób, które miały kontakt z systemami opieki zdrowotnej i niekoniecznie mogą reprezentować całą populację USA,
  • naukowcy nie mogli określić czy przełomowe przypadki zakażeń były bezobjawowe, ciężkie lub objawowe.

Eksperci podkreślają, że potrzeba dalszych badań wykorzystujących inne zasoby danych, ale ich odkrycia dokumentują, że grupa pacjentów z SUD pozostaje wrażliwa na zakażenie nawet po szczepieniu, co podkreśla znaczenie dalszego podejmowania ochronnych środków zapobiegawczych przeciwko COVID-19.

Kompendium wiedzy o koronawirusie - sprawdź, czy wiesz wszystko!
Pytanie 1 z 7
Czy jedzenie czosnku uchroni nas przed zachorowaniem?
Czosnek
O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki