Zbliżają się Mazowieckie Dni Chorób Kręgosłupa

2019-11-29 7:44 Materiały prasowe

Zdrowy kręgosłup pozwala cieszyć się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną przez długie lata, tymczasem choroby kręgosłupa to grupa schorzeń, z którymi zmaga się większość ludzi. Z badań epidemiologicznych przeprowadzonych w krajach uprzemysłowionych wynika, że aż 80% populacji ma lub będzie miało problemy z bólami pleców. Tematyka chorób kręgosłupa, prewencja oraz przybliżenie rozwiązań jakie wdrażają uznani lekarze i rehabilitanci będą stanowiły podstawowe zagadnienia podczas Mazowieckich Dni Chorób Kręgosłupa, które odbędą się 13 i 14 grudnia 2019 r.

- Choroby kręgosłupa dotykają ponad 30% naszej populacji. Są trzecią z najczęstszych przyczyn wystawiania zwolnień lekarskich i absencji w pracy w Polsce. Ból, który jest ich pierwszym objawem potrafi w znaczący sposób obniżyć jakość naszego życia. Są one też jednym z najlepszych przykładów grupy schorzeń, w których podejście holistyczne łączące zastosowanie nowoczesnych technik operacyjnych, rehabilitacyjnych z tradycyjną wiedzą obejmującą praktykę jogi, odpowiednie ćwiczenia oddechowe, właściwą dietę może zapewnić najlepsze efekty terapeutyczne i profilaktyczne. Nasza dwu dniowa konferencja obejmująca wykłady połączone z warsztatami skierowana jest zarówno do lekarzy specjalistów neurologów, fizjoterapeutów jak i samych pacjentów. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy - prof. n. dr hab. Paweł Nauman

To pierwsze takie przedsięwzięcie w Siedlcach, organizatorzy liczą na dyskusję oraz wymianę doświadczeń na temat metod leczenia chorób kręgosłupa. Zgromadzeni lekarze oraz fizjoterapeuci przeanalizują rozmaite przypadki medyczne, procedury, wypracowane i wdrożone techniki medyczne.

To szansa dla personelu medycznego, specjalizującego się w tej dziedzinie na poszerzenie wiedzy, nawiązanie relacji. To również okazja dla mieszkańców regionu na skorzystanie z warsztatów poprawiających kondycję kręgosłupa - ponieważ celem tego projektu jest edukacja oraz dostarczenie gotowych wskazówek w zakresie podstawowych, najczęściej występujących problemów jakie dotyczą kręgosłupa.

- Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Siedlec i okolic borykających się z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego na warsztaty, które poprowadzą eksperci Fundacji Małgosi Braunek „Bądź“. W programie między innymi: prawidłowe oddychanie, jako skuteczny czynnik wspierający zdrowie i leczenie wielu dolegliwości, zdrowa dieta oraz ćwiczenia na kręgosłup.

Ból pleców i schorzenia kręgosłupa to jedne z najczęstszych problemów medycznych. Mogą świadczyć o wielu chorobach i zawsze wymagają konsultacji z lekarzem, jednak już dziś wiemy, że dzięki mądrej prewencji, wprowadzeniu w życie prostych wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia można tym problemom zapobiec.

Dwudniowa konferencja połączy podejście medyczne z praktyczną wiedzą z zakresu profilaktyki. W drugim dniu - organizowanym przez Fundację Małgosi Braunek “Bądź” dowiemy się które ćwiczenia wzmocnią mięśnie pleców, zwiększą równowagę i siłę zmniejszając jednocześnie ryzyko upadku i zranienia pleców lub złamania kości.

Poznamy zasady zdrowej diety, która utrzyma w równowadze naszą wagę oraz poznamy zasady odpowiedniego oddychania, czyli dotlenienia organizmu, które wzmocni nasze zdrowie i siłę fizyczną. Fundacja Małgosi Braunek “Bądź” wierzy w łączenie najnowocześniejszych rozwiązań medycyny konwencjonalnej z mądrą prewencją - mówi Orina Krajewska, Prezeska Fundacji Małgosi Braunek „Bądź“.

Konferencja przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę z zakresu diagnozowania, leczenia i rehabilitacji chorób kręgosłupa oraz dla osób zainteresowanych prewencją, holistycznym podejściem do własnego zdrowie oraz aktywnością fizyczną wzmacniającą kręgosłup.

Warto wiedzieć
 • Organizatorami przedsięwzięcia są: Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa - Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach im. Św. Jana Pawła II, Uniwersytet Przyrodniczo Humanistyczny w Siedlcach oraz Fundacja Małgosi Braunek „Bądź“.
 • Więcej informacji o Mazowieckich Dniach Chorób Kręgosłupa znajdziesz na stronie wydarzenia na Facebook'u 

Program

Piątek 13.12.2019

Sesja poranna – choroby degeneracyjne kręgosłupa

prowadzący Prof. N. dr hab. n. med. Paweł Nauman, współprowadząca lek. med. Adrianna Szychta

 • 11:00 – oficjalne otwarcie konferencji, powitanie gości, prezentacja ośrodka i wykładowców

Prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Marcin Kulicki,

 • 11:10 – Zespoły bólowe kręgosłupa – choroba cywilizacyjna XXI wieku, dane epidemiologiczne, zapotrebowanie, kompleksowy model podejścia do chorych.

Prof. N. dr hab. Paweł Nauman, Kierownik Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

 • 11:20 - Zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowego. Postępowanie, czerwone i żółte flagi, niekorzystne czynniki prognostyczne

Lek. med. Jurij Kseniuk

 • 11:40 – Dolegliwości odkręgosłupowe jako wyzwanie współczesnej fizjoterapii

Dr n. med. mgr. Adam Bronikowski.

 • 12:00 – Małoinwazyjne metody leczenia przeciążeniowego bólu kręgosłupa pochodzenia stawowego,

Dr n. med. Krzysztof Szalecki

 • 12:20 – Badania neurofizjologiczne w diagnostyce różnicowej i kwalifikacji do leczenia operacyjnego zespołów korzeniowych

Dr. Hab. n. med. Rafał Rola

 • 12:40 – Leczenie operacyjne dyskopatii lędźwiowej w zespołach korzeniowych

Dr. N. med. Krzysztof Szalecki

 • 13:00 – Leczenie operacyjne dyskopatii szyjnej w zespołach korzeniowych

Lek. med. Radosław Manowiec

 • 13:20 – Wskazania do usztywnienia segmentu ruchowego w kręgosłupie L-S. Techniki operacyjne, czynniki ryzyka, komplikacje wyniki.

Lek. med. Jurij Kseniuk

 • 13:40 – runda pytań i odpowiedzi – okrągły stół, dyskusja ekspertów, pytania publiczności
 • 14:00 – przerwa na lunch

Sesja popołudniowa – nowotwory kręgosłupa

Prowadzący Prof. Dr hab. n. med. Andrzej Kawecki, współprowadzący dr n. med. Grzegorz Nawrocki.

 • 15:00 – Nowotwory kręgosłupa – Strategia postępowania

Dr hab. n. med. Tomasz Mandat

 • 15:30 – radioterapia w leczeniu choroby przerzutowej kręgosłupa – weszliśmy w nową erę,

Dr n. med. Dorota Kiprian

Wykład specjalny

 • 16:00 – leczenie udarów mózgu metoda mechanicznej trombektomii. Wskazania, wyzwania, perspektywy.

Dr hab. n. med. Adam Kobayashi

 • 16:30 – zakończenie obrad
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE