Zbadano automaty paczkowe. Zaskakujące, ile można znaleźć na nich bakterii i wirusów

2024-07-09 10:42

Automaty paczkowe wdarły się szturmem na polski rynek, zmieniając oblicze usług, jeśli chodzi o dostarczanie paczek. Stale ich przybywa i stają się stałym elementem krajobrazu: w różnych kolorach, kształtach i pod różnymi szyldami. Chociaż niewątpliwie ułatwiają życie, nie każda osoba zdaje sobie sprawę z tego, ile bakterii, wirusów i grzybów może się na nich znajdować.

Zbadano automaty paczkowe. Zaskakujące, ile można znaleźć na nich bakterii i wirusów
Autor: GettyImages Zbadano automaty paczkowe. Zaskakujące, ile można znaleźć na nich bakterii i wirusów

Zbadano patogeny na automatach paczkowych

Ile drobnoustrojów jest na ekranie dotykowym automatu paczkowego? Jakie wirusy, bakterie i grzyby można tam znaleźć? 

Na te pytania odpowiedzieli członkowie Studenckiego Koła Naukowego mikroGRAM działającego przy Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, przeprowadzając badania w ramach Programu Lublin Akademicki pt. „Automaty paczkowe jako źródło drobnoustrojów w przestrzeni publicznej”.

W pracach udział wzięli studenci kilku kierunków: farmacji, analityki medycznej, biomedycyny i kierunku lekarskiego, którzy tworzą Studenckie Koło Naukowe mikroGram.

Badania zrealizowano pod opieką dr inż. Sylwii Andrzejczuk, dr Martyny Kaseli, dr Agnieszki Gregorczyk oraz dr Anny Biernasiuk w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Polacy uwielbiają automaty paczkowe, bakterie też je "lubią"

Według aktualnych danych, Polska ma najwięcej automatów paczkowych w porównaniu z resztą krajów Unii Europejskiej. Na świecie pod względem liczby automatów paczkowych wyprzedzają Polskę tylko Chiny.

Na ekranach dotykowych i innych powierzchniach paczkomatów znajdują się wirusy, bakterie i grzyby zostawiane przez innych użytkowników lub osiadające wraz z pyłami unoszącymi się w powietrzu. Chorobotwórcze drobnoustroje pozostają żywe i zdolne do zarażania od kilku godzin do kilku tygodni.

Pobrano próbki bakterii i wirusów z ekranów automatów paczkowych

W badaniu wzięto pod lupę automaty paczkowe z 16 dzielnic liczącego nieco ponad 330 tys. mieszkańców Lublina. W każdej z badanych dzielnic mieszka ponad 10 tys. osób. W każdej dzielnicy badano drobnoustroje z czterech losowo wybieranych automatów paczkowych. Brane pod uwagę w badaniu automaty paczkowe należały do pięciu różnych firm.

Pobrane wymazy przekazano do laboratorium Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Identyfikację mikroorganizmów wykonała dr Dorota Pietras-Ożga w Katedrze Epizootiologii i Klinice Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Tym samolotem lecą wirusy nad Warszawą. Pierwszy taki transport w Polsce

W dużych dzielnicach więcej zanieczyszczeń na automatach paczkowych

Jak się okazało, najwyższe zanieczyszczenie mikrobiologiczne powierzchni zanotowano w przypadku urządzeń znajdujących się w popularnych największych „sypialniach” Lublina, czyli dzielnicach Czuby Północne i Czuby Południowe, a także  w Dzielnicy Dziesiątej.

Najmniejsze zanieczyszczenie z kolei stwierdzono w dzielnicach Bronowice, Czechów Północny i Tatary. Ma to związek z liczbą mieszkańców każdej z dzielnic, a co za tym idzie, z liczbą osób korzystających z omawianych automatów.

Badania prowadzono w Lublinie, ale w innych przestrzeniach miejskich można spodziewać się podobnych rezultatów. 

Zbadano automaty paczkowe. Zaskakujące, ile można znaleźć na nich bakterii i wirusów
Autor: Uniwersytet Medyczny w Lublinie Zbadano automaty paczkowe. Zaskakujące, ile można znaleźć na nich bakterii i wirusów

Jakie bakterie, wirusy i grzyby znajdują się na automatach paczkowych? 

Mimo że zanieczyszczenie drobnoustrojami określono jako znaczne, w większości znalezione drobnoustroje były niegroźne. Znaleziono m.in. grzyby i bakterie z naturalnego środowiska miejskiego, które dostają się do urządzeń z pyłkami roślin czy kurzem.

Na automatach paczkowych stwierdzono też obecność ziarenkowców, w tym gronkowców, pochodzących ze skóry człowieka. Ponadto na automatach paczkowych stwierdzono obecność tzw. bakterii oportunistycznych, które mogą być groźne dla osób z osłabionym układem odpornościowym, jak m.in. E. coli, czyli pałeczka okrężnicy, która może prowadzić do zatruć.

Jak podają badacze, oprócz bakterii pochodzenia kałowego, na automatach paczkowych mogą znajdować się alergizujące zarodniki grzybów, a także wirusy, jak m.in. wirus grypy. Czy jest na to sposób? Zaleca się przede wszystkim mycie rąk po skorzystaniu z automatu paczkowego.  

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki