Zachowaj czystą głowę - broń się przed fake newsami

2020-05-28 13:35 Małgorzata Wójcik

Fake newsy, zwłaszcza te dotyczące COVID zalewają portale społecznościowe i media. Jak się przed im bronić i jak odróżnić prawdziwe informacje od tych fałszywych?

W czasach, w których informacje mogą być udostępniane w Internecie w ciągu kilku sekund, fałszywe informacje szybko się rozprzestrzeniają. Czas pandemii i wywołany nią strach, niepewność to idealny grunt do tworzenia fake newsów. Najgorsze jest to, że wiele fałszywych informacji może być szkodliwa dla ludzi: zarówno dla ich zdrowia, czy psychiki, jak i portfela.

Fake newsy wpływają na nasze życie

Fałszywe wiadomości mogą mieć duży wpływ na nasze życie, ponieważ często kształtują nasz światopogląd: na podstawie tych informacji podejmujemy nieraz ważne decyzje, tworzymy wyobrażenie o ludziach lub sytuacjach. Jeśli więc informacje, które zobaczymy w Internecie będą wymyślone, nie podejmiemy prawidłowej decyzji.

COVID - morze fake newsów

Informacje siejące postrach o nagłych ofiarach śmiertelnych ludzi testujących szczepionki na COVID czy o zawartych w nich mikrochipach mogą wywołać lęk i zniechęcić do leczenia. Z kolei sprzedawania cudownych leków na COVID, które w rzeczywistości są glukozą pomieszaną z witaminą C, mogą opróżnić nie jedno konto bankowe łatwowiernych ludzi.

Dlatego przed fake newsami trzeba się bronić. Najlepiej sprawdzając każdą usłyszaną informację w internecie w kilku rożnych źródłach. Warto też poszerzać swoją wiedzę w wybranym temacie, np. pandemii, aby nie dać się załapać na klik bajtowe tytuły portali społecznościowych.

Czytaj: Kto rozsiewa fakenewsy o koronawirusie?

5G a koronawirus. Naukowcy nie mają wątpliwości!

Weryfikuj fałszywe informacje

Podczas gdy dezinformacja rozprzestrzenia się w obu Amerykach, Europa ma swój własny uczciwy odsetek fałszywych informacji. Podczas, gdy kraje europejskie, takie jak Włochy i Hiszpania, zmagają się z dużą liczbą przypadków COVID-19, Komisja Europejska już w marcu utworzyła własną stronę internetową, która zapobiega szerzeniu fake newsów.

To strona, która ma obalać fake newsy i weryfikować doniesienia dotyczące koronawirusa. Zawiera praktyczną wiedzę dotyczącą pandemii i jest dostępna także w języku polskim – podaje telewizja Polska.

Jak nie poddać się fake newsom?

Podpowiada mgr Wojciech Pokój, psycholog z Centrum Medycznego Damiana


W dobie koronawirusa każdy z nas może przyczynić się do zatrzymania rozprzestrzeniania się nieprawdziwych informacji. Korzyści odczujemy nie tylko my, ale również nasi najbliżsi. Jakie kroki możemy podjąć?

  1. Korzystajmy wyłącznie z wiarygodnych informacji – nie trudno zauważyć, że siła oddziaływania fake newsów wynika m.in. z niewiedzy odbiorców. Jeżeli docierają do nas jakiekolwiek informacje nt. obecnej sytuacji, skonfrontujmy je z wiarygodnymi i oficjalnymi danymi przekazywanymi m.in. podczas konferencji Ministerstwa Zdrowia.

  2. Ograniczmy korzystanie z mediów – im więcej korzystamy ze środków masowego przekazu i mediów społecznościowych, tym większe ryzyko, że staniemy się adresatami fake newsów. Nie powinniśmy całkowicie rezygnować z nabywania wiedzy. Jednak zamiast każdą wolną chwilę poświęcać na wyszukiwanie nowych treści o COVID-19, warto np. ograniczyć tę czynność do 1-2 razy w ciągu dnia.

  3. Myślmy pozytywnie – fake newsy najczęściej niosą ze sobą sensacyjną i negatywną informację. Aby ograniczyć ich potencjalny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, należy poszukiwać pozytywnych aspektów obecnej sytuacji.

  4. Nie przekazujmy dalej informacji bez ich zweryfikowania – media społecznościowe umożliwiają dzielenie się treściami z bliskimi nam osobami niemal w ciągu kilku chwil. Mimo oczywistych korzyści tych rozwiązań, istnieje jednak ryzyko, że fake newsy zostaną w szybki sposób rozpropagowane wśród innych osób. Dlatego przed ich przekazaniem pamiętajmy o zweryfikowaniu w wiarygodnych źródłach.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE