Z aptek zniknął ważny lek. Kolejne dostawy będą dopiero pod koniec roku

2022-06-08 16:05

W aptekach nie sposób już kupić popularnego syropu, stosowanego między innymi przez alergików i osoby z chorobą lokomocyjną. Kolejne dostawy leku w tej formie - o czym poinformował producent - planowane są dopiero w grudniu.

Z aptek zniknął ważny lek. Kolejne dostawy będą dopiero pod koniec roku
Autor: Getty Images

Chodzi o lek Diphergan w formie syropu, produkowany przez Bausch Health Poland Sp z.o.o. Ten dostępny wyłącznie na receptę lek jest stosowany przez cały rok, ale jego braki boleśnie odczuwalne będą zwłaszcza latem i jesienią, gdyż preparatu w tej formie nie da się póki co kupić w aptekach.

Lek w formie syropu wróci do aptek w grudniu

Diphergan zawiera substancję czynną - chlorowodorek prometazyny. Ma działanie przeciwalergiczne, przeciwwymiotne, a także uspokajające. Problemy z dostępnością leku w aptekach pojawiły się już dwa miesiące temu. Wczoraj portal gdziepolek.pl poinformował, że w najbliższym czasie dostawy nie będą realizowane.

"Z biura obsługi klienta firmy Bausch Health Poland Sp z.o.o. otrzymaliśmy dzisiaj informację, iż przewidywany jest długotrwały brak leku Diphergan syrop. Aktualnie nowe dostawy planowane są na grudzień br. "– napisano na portalu GdziePoLek.pl.

Na co pomaga ten preparat?

Lek Diphergan wydawany jest z przepisu lekarza w chorobach alergicznych (w tym astmie oskrzelowej), przy nieżycie nosa, zapaleniu spojówek, świądzie różnego pochodzenia, zalecany jest również przy chorobie lokomocyjnej. Stosuje się go też uspokajająco przez zabiegami chirurgicznymi oraz po nich.

W aptekach nadal dostępny będzie za to lek Diphergan w postaci drażetek. Zamiennikiem syropu Diphergan jest lek Polfergan - oba leki mają tę samą substancję czynną w tej samej dawce, a także podobny, pomarańczowy smak.

Poradnik Zdrowie: alergie