Z aptek znika ważny preparat na kaszel i alergie. Dostawy najwcześniej w przyszłym roku

2022-10-28 11:18

W aptekach zaczyna brakować preparatu Ectodose stosowanego w celu łagodzenia uporczywego kaszlu. To duże utrudnienie dla wielu osób, które stosowały go przede wszystkim w związku z chorobami przewlekłymi takimi jak astma czy POChP. Producent nie podał daty nowych dostaw, prawdopodobnie jednak będą one nieprędko.

Z aptek znika ważny preparat na kaszel i alergie. Dostawy najwcześniej w przyszłym roku
Autor: Getty Images

Ectodose to kolejny produkt, którego w ostatnim czasie brakuje w aptekach. Obecnie można go kupić w niewielu aptekach - w Warszawie dostępny jest w zaledwie kilkunastu punktach, podobna sytuacja panuje w wielu innych miastach w Polsce.

Jak działa Ectodose i komu pomaga?

Ectodose ma status wyrobu medycznego. To roztwór do inhalacji stosowany jako wsparcie w leczeniu stanów zapalnych układu oddechowego oraz chorób takich jak astma alergiczna i niealergiczna, zapalenie oskrzeli i przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Jego substancją czynną jest ektoina, organiczny związek chemiczny chroniący komórki przed działaniem czynników zewnętrznych. Preparat zapobiega reakcjom alergicznym, nawilża błonę śluzową nosa i gardła, a także chroni ją przed wysychaniem, pyłkami i kurzem. Rozrzedza również gęsty śluz zalegający w oskrzelach, ułatwiając odkrztuszanie i łagodząc uporczywy kaszel.

Poradnik Zdrowie: kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie

Kiedy Ectodose wróci do aptek?

Osoby, które stosują Ectodose wkrótce mogą stracić możliwość zakupu, gdyż producent nie realizuje  nowych dostaw, a apteczne zapasy powoli się wyczerpują. Jak poinformował gdziepolek.pl, dział handlowy firmy Solinea przesłał informację o tym, że do tej pory nieznana jest data nowej dostawy Ectodose na polski rynek. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że będzie ona miała miejsce dopiero na początku 2023 roku.