Wystartowała XIII edycja Konkursu Lodołamacze 2018
„Lodołamacze" są przyznawane osobom prywatnym, firmom i organizacjom, które angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym. Otrzymują je wszyscy, którzy tworzą lepsze warunki pracy i przełamują stereotypy związane z ich zatrudnieniem. Do 31 lipca można zgłaszać się do tytułu Lodołamacze 2018 w następujących kategoriach: Zatrudnienie Chronione, Otwarty Rynek Pracy, Instytucja, Przyjazna Przestrzeń, Zdrowa Firma, Dziennikarz bez Barier.
Konkurs podzielony został na dwa etapy: regionalny – wyłaniający laureatów w poszczególnych rejonach kraju oraz centralny, w którym finaliści zmierzą się w walce o laur Lodołamaczy 2018. Na wyróżnionych podczas bieżącej 13 edycji Konkursu czekają również 2 kategorie specjalne „Superlodołamacz” i „Lodołamacz Specjalny”.
Prestiżową nagrodą Lodołamacza 2018 zostaną wyróżniane firmy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 27 września 2018 w Zamku Królewskim w Warszawie.
Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in.: Politechnika Wrocławska z Wrocławia, Bartłomiej Skrzyński - rzecznik miasta Wrocławia do spraw niepełnosprawnych, Martyna Wojciechowska i Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
Dlaczego warto się zgłosić do konkursu? Konkurs pokazuje - dzięki szczegółowym kategoriom - jak szeroki zakres może mieć społeczna odpowiedzialność. Laureaci Konkursu reprezentują najwyższe standardy w obszarze wrażliwości na potrzeby osób z niepełnosprawnością. Optymizmem napawa fakt istnienia tylu wspaniałych firm otwartych na zrozumienie niepełnosprawności.
Co roku staramy się ulepszać Konkurs w taki sposób, aby odpowiadał na zmieniające się potrzeby i przystosowywał do nowych trendów.
Społeczna odpowiedzialność biznesu, tak obecnie ważna w życiu każdej firmy, to także dbałość o życie i zdrowie pracowników. Także pracowników niepełnosprawnych, dla których ten problem ma szczególne znaczenie. „Zdrowa firma” - ma za zadanie promować liderów w realizacji tej formy społecznej odpowiedzialności biznesu.
Nie możemy zapomnieć, iż współcześnie od mediów oczekujemy ciekawego i rzetelnego podejmowania ważnych społecznie tematów, także tematów dotyczących osób z niepełnosprawnością.
Zadaniem współczesnego dziennikarza jest przekraczanie wszelkich barier, także tych związanych z uprzedzeniami i stereotypami wobec osób z niepełnosprawnością. Dlatego w kategorii „Dziennikarz bez barier” chcemy takich dziennikarzy pokazać i nagrodzić.
Nasze społeczeństwo się zmienia, coraz więcej mamy osób starszych, dlatego „Przyjazna Przestrzeń„ to nie tylko oczekiwanie osób z niepełnosprawnością. Warto promować miejsca gdzie przestrzeń jest przyjazna dla wszystkich. Pamiętajmy przyjazna przestrzeń to przestrzeń społecznej integracji, gdzie wszyscy powinni się czuć dobrze.
Od 2007 r. Honorowy Patronat nad konkursem obejmuje Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Porady eksperta