Wyskoczyła z okna domu opieki. Diagnoza przyniosła rodzinie ulgę

2023-03-24 11:17

Heather Kristin otrzymała telefon o piątej nad ranem. Policja przekazała jej straszne wieści. – Twoja mama wyskoczyła z okna domu opieki. Znaleźliśmy ją w jednym bucie, trzęsącą się z zimna, idącą w kierunku autostrady – usłyszała w słuchawce.

Wyskoczyła przez okno domu opieki. Diagnoza przyniosła rodzinie ulgę
Autor: Getty Images Wyskoczyła przez okno domu opieki. Diagnoza przyniosła rodzinie ulgę

Do tych smutnych wydarzeń doszło w 2020 roku. Kilka tygodni przed incydentem, mama Heather przeszła udar, który spowodował u niej ciężką afazję, czyli zaburzenia mowy, na które cierpi także Bruce Willis.

Kobieta przebywała w domu opieki w Ohio. Gdy doszło do zdarzenia, jej córka Heather była zamknięta w swoim domu w Nowym Jorku z powodu infekcji COVID-19

"Moje serce pękło, ponieważ nie mogłam jej pomóc. Przed udarem nie rozmawiałyśmy tak często, jakbym sobie tego życzyła. Nasza relacja była skomplikowana" - pisze Heather na łamach "Insidera".

Poradnik Zdrowie: demencja

Zdania bez sensu i nieobliczalne zachowanie

Mama Heather trafiła do szpitala. Gdy opuściła oddział, opiekę nad nią przejęła córka. 

"Wydawała się spokojniejsza i częściej się śmiała. (...) W złe dni płakała jak zraniony kot. Była bardziej bezbronna, niż kiedykolwiek".

Zdarzało się, że zdania wypowiadane przez mamę pani Kristin nie miały żadnego sensu. Dopiero po upływie roku zaburzenia mowy zaczęły mieć łagodniejszy charakter. 

Choć objawy afazji ustępowały, w zachowaniu mamy Heather było coś niepokojącego. Coraz częściej zdarzały się nieprzyjemne i niebezpieczne sytuacje z jej udziałem.

"Wymknęła się do swojej furgonetki i po kłótni z sąsiadami prawie ich przejechała. Kilka miesięcy później uderzyła w radiowóz" - relacjonuje Heather.

Diagnoza przyniosła ulgę

Niepokojące zachowania kobiety podpowiadały Heather, że należy się temu przyjrzeć. W końcu doszło do rozpoznania otępienia z ciałami Lewy'ego.

"Utrata kontroli nad prawie wszystkim była dla niej druzgocąca" - pisze Heather i dodaje, że jej samej diagnoza przyniosła ulgę i dzięki temu łatwiej było jej zrozumieć pobudki, jakie kierowały jej mamą. 

Choć Heather nie tak wyobrażała sobie pojednanie z kobietą, która wydała ją na świat, jest wdzięczna, że los tak poukładał ich sprawy.

"Moja mama nie jest idealna, ja też nie, ale jesteśmy sobie bliższe niż kiedykolwiek wcześniej. (...) Cieszę się, że dano mi drugą szansę, by powiedzieć mamie, że ją kocham" - kontynuuje kobieta.

Trudna diagnoza dała Heather cel w życiu. Teraz sama stara się wspierać opiekunów osób z demencją i pokazywać, że nie są sami w swoich zmaganiach.

Otępienie z ciałami Lewy'ego

Otępienie z ciałami Lewy'ego to choroba, w przebiegu której dochodzi do patologicznych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, czego konsekwencją jest otępienie (demencja).

Objawy to:

  • zaburzenia funkcji poznawczych o zmiennym nasileniu
  • zespół parkinsonowski, charakteryzujący się między innymi spowolnieniem ruchowym, twarzą maskowatą (bez wyrazu), a niekiedy także drżeniem spoczynkowym. 

Jeśli zauważasz podobne objawy u siebie lub bliskich, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem.