Wyjścia z domu tylko z przepustką? Nowy pomysł

2020-11-29 16:10 Magda Mazurek

Poluzowanie restrykcji wcale nie oznacza powrotu do normalności. Koronawirus nadal nam zagraża, a rząd ma pomysł, jak walczyć z pandemią. Pomóc w tym mają tzw. przepustki do wolności. Czy pomysł przyjmie się także w Polsce?

Kolejny lockdown zakończy się w Wielkiej Brytanii 2 grudnia, jednak Brytyjczyków wciąż będą obowiązywały zasady i obostrzenia wprowadzone ze względu na koronawirusa. Premier Johnson ogłosił już nowe pomysły na walkę z pandemią. Największe zainteresowanie wzbudził plan wydawania „przepustek wolności”.

Przepustki wolności- czym są?

Tajemnicze „przepustki wolności” będą poświadczeniem o uzyskaniu dwukrotnego negatywnego wyniku testu na koronawirusa w ciągu tygodnia. Mogą one mieć formę kart, listów bądź dokumentów elektronicznych w aplikacji na smartfona. Kolejne negatywne wyniki testów będą te przepustki odnawiać.

Polecamy: Rząd odwołuje święta! Do 27 grudnia tylko 5 gości!

Osoby posiadające takie poświadczenia zostaną zwolnione z przestrzegania niektórych ogólnie obowiązujących ograniczeń. Przykładowo, nie będą miały obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych oraz będą mogły swobodnie spotykać się ze znajomymi i rodziną, którzy również takie przepustki posiadają.

Przepustki wolności- jak je otrzymać?

W rejonach, w których ilość zachorowań jest największa, rząd planuje przeprowadzać masowe testy na koronawirusa. Korzystać będzie z testów paskowych. Są one mniej dokładne niż testy PCR, ale przy testowaniu tak dużej liczny ludności, mają inną ważną zaletę, wynik jest gotowy już po 20 minutach.

Czytaj też: Koronawirus nie pochodzi z Chin? WHO bada wszystkie doniesienia

Dwa negatywne wyniki takich testów w ciągu tygodnia będą umożliwiały otrzymanie przepustki. Masowe testowanie ludzi za pomocą szybkich testów paskowych miało już miejsce w Liverpoolu, gdzie zbadano już ponad 200 tysięcy mieszkańców. Premier Johnson jest bardo zadowolony z efektów tak licznych badań i uważa, że skutkowały znacznym spadkiem liczby nowych zachorowań.

Przepustki wolności- czy na pewno wykluczają chorobę?

Ze względu na mniejszą dokładność testów paskowych projekt spotyka się z falą krytyki. „British Medical Journal” podaje, iż czułość szybkich testów wynosi jedynie 76,8%. W przypadku badań wykonywanych samodzielnie jest ona jeszcze niższa. Oznacza to, że część osób może otrzymać wynik negatywny, a co za tym idzie „przepustkę wolności”, chorując na koronawirusa. W takim przypadku możliwość korzystania ze złagodzonych obostrzeń będzie niosła za sobą tragiczne skutki.

Chodzenie bez maseczki i dogodne spotykanie się ze znajomymi ułatwi tylko rozprzestrzenianie wirusa. Profesor Jon Deeks, biostatystyk z Uniwersytetu Birmingham o proponowanych przez rząd testach wypowiada się następująco: ”Przy tego typu testach nawet połowa przypadków pozostaje niewykryta”.

Więcej: Szczepionka na koronawirusa. Rodzaje, dostępność i cena

Negatywny test nie może zatem wykluczyć choroby. Przypominamy, że testy serologiczne wykrywają przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Obecność przeciwciał również nie zawsze świadczy o aktywnej chorobie, są one dodatnie także po przebyciu zakażenia w przeszłości. Rekomenduje się, aby dodatni wynik testu serologicznego potwierdzać testem RT-PCR.

Przepustka wolności- co z ludźmi, który jej nie posiadają?

Od 2 grudnia w Wielkiej Brytanii obowiązywać będzie „reguła sześciu” we wszystkich trzech strefach. W strefie pierwszej będzie ona oznaczać możliwość organizowania zgromadzeń zarówno na powietrzu jak i w domu do maksymalnie sześciu osób. Na poziomie drugim sześć osób będzie mogło spotykać się jedynie na zewnątrz, natomiast na ostatnim, trzecim poziomie spotkania osób niemieszkających razem wciąż będą zabronione zarówno w domu jak i w części otwartych przestrzeni.

Jeremy Hunt, będący byłym ministrem zdrowia wyraża poparcie dla nowych pomysłów premiera na walkę z pandemią. Dodatkowo wzywa on do wyznaczenia konkretnego terminu na całkowity powrót do normalnego fukcjonowania. Według jego propozycji powinna zostać nim Wielkanoc 2021 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE