Wycofano partię znanego leku. To popularny środek na opryszczkę

2022-07-26 13:01

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja wskazująca na wystąpienie wady jakościowej popularnego leku. Preparat jest stosowany w leczeniu wirusowych zakażeń skórnych. Wykryta wada dotyczy jednej partii leku. Sprawdź, czy masz go w swojej apteczce.

tabletki
Autor: Getty Images

"Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja wskazująca na wystąpienie wady jakościowej, dotyczącej umieszczenia w części opakowań produktu leczniczego Heviran, 400 mg, tabletki powlekane, druku informacyjnego (ulotki dla pacjenta) w języku litewskim, przeznaczonego dla leku Furosemid Polpharma, 40 mg, tabletki. Powyższa informacja został przeanalizowana i potwierdzona przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Kielcach oraz przez podmiotodpowiedzialny" - czytamy w uzasadnieniu decyzji GIF.

Szczegóły wycofanego leku

W związku z umieszczeniem w części opakowań produktu leczniczego ulotki dla pacjenta w języku litewskim i przeznaczonego dla zupełnie innego preparatu, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju poniższego produktu leczniczego:

  • Heviran (Aciclovirum), 400 mg, tabletki powlekane
  • numer serii: 10522
  • termin ważności: 05.2025
  • podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA Spółka Akcyjna z siedzibą w Starogardzie Gdańskim.

Kiedy stosuje się lek?

Heviran jest lekiem w postaci tabletek. Stosuje się go w terapii wirusowych zakażeń wywołanych wirusem opryszczki HSV (Herpes simplex virus), ospy wietrznej i półpaśca. Substancją czynną preparatu jest acyklowir. To środek przeciwwirusowy, hamujący namnażanie wirusa wywołującego opryszczkę.

Sprawdź, jakie są domowe sposoby na opryszczkę