Wracają loty międzynarodowe. Co cię czeka na lotnisku i w samolocie?

2020-06-16 9:50 Katarzyna Hubicz

Pasażerów, którzy od 16 czerwca mogą korzystać z wznawianych połączeń lotniczych, czeka spory szok: i na lotniskach, i w czasie samego lotu obowiązuje wiele nowych zasad. Nie każdy też zostanie na lotnisko wpuszczony. Czego należy się spodziewać?

Jeszcze przed pandemią wiele osób narzekało na to, że kontroli na lotniskach jest zbyt dużo. Teraz będzie ich jeszcze więcej - wszystko po to, by ani lotniska, ani samoloty nie stały się źródłem zakażenia. Nowe zasady bezpieczeństwa, jakie obowiązują na lotniskach, opracowane zostały na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Zasady obowiązujące w terminalu

Do terminalu może wejść tylko pasażer z ważnym biletem. Na lotnisku przy wejściu do terminala każdy pasażer będzie miał zmierzoną temperaturę. Punkty pomiaru zlokalizowane są bezpośrednio przy wejściu do budynku: w tym miejscu każdy pasażer musi też obowiązkowo zdezynfekować dłonie i założyć maseczkę.

Sposób pomiaru temperatury zależy od lotniska: na niektórych sprawdzają ją kamery termowizyjne, na innych - czujniki zamontowane na bramkach. Osoby z temperaturą 38 st. C lub wyższą zostaną skierowane na konsultację przez służby medyczne lotniska - lotniskowy lekarz sprawdzi, czy mają objawy infekcji COVID-19 i zdecyduje, czy taki pasażer zostanie wpuszczony na pokład samolotu.

Na lotnisku będzie można kupić maseczkę. Warto się w nie zaopatrzyć, bo są obowiązkowe i na lotnisku, i w trakcie lotu. Nową procedurą na lotnisku jest dezynfekcja rąk: pojemniki z płynem do dezynfekcji ustawione są nie tylko przy wejściu, ale również przy punktach odprawy, kontroli itp. Lotniska zalecają, by dezynfekować ręce po każdym etapie odprawy - check-in, kontrola bezpieczeństwa itp. 

W terminalu obowiązuje zasada dystansu społecznego co oznacza, że należy zachować co najmniej 1,5 metra odstępu od innych podróżnych. O tym obowiązku przypomną nam nie tylko specjalne tablice informacyjne czy komunikaty obsługi, ale również naklejki, jakimi oznakowano podłogę. Obsługa naziemna pilnuje, by przestrzegać tego obowiązku w kolejce do odprawy.

W lotniskowych poczekalniach wyłączone z użytku jest co drugie krzesło. Z kolei w kawiarniach i restauracjach można siadać przy co drugim stoliku. Oczekując na lot, należy zakrywać usta i nos - np. nosząc maseczkę. Na wielu lotniskach ograniczono możliwość korzystania z niektórych usług i obiektów, np. palarni lub placów zabaw.

Jeszcze przed odlotem samolotu trzeba wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia (zgodnie z instrukcją przewoźnika). Pracownicy lotniska na stanowiskach odprawy czy przy bramkach do wejścia na pokład oddzieleni są od pasażerów przesłonami z pleksi. Wzajemny kontakt jest ograniczony, karty pokładowe każdy z pasażerów musi skanować samodzielnie.

Zasady obowiązujące w samolocie

Zmieniły się również zasady boardingu - warto pamiętać, że na wielu lotniskach trwa on teraz dłużej, a więc zaczyna się wcześniej. Przy korzystaniu z rękawa zazwyczaj odbywa się strefowo, tzn. w pierwszej kolejności na pokład wpuszczane są osoby mające miejsca w ostatnich rzędach, a ostatni wchodzą pasażerowie z klasy biznes - wszystko po to, by ograniczyć ich wzajemny kontakt. 

Usta i nos muszą być zakryte przez cały lot - maseczkę trzeba zmieniać co cztery godziny. Personel pokładowy w samolocie również musi nosić maseczki i rękawiczki.

W samolotach  ograniczony zostanie serwis pokładowy, tak by maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski będą serwowane w jednorazowych, indywidualnych opakowaniach. 

Przed lądowaniem każdy pasażer musi wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego. Zalecane jest również zachowywanie dystansu podczas oczekiwania na odbiór bagażu.

Posłuchaj: Jarek Kowalski - autor bloga o podróżach Szalone Walizki: - To będą zupełnie inne wakacje niż do tej pory
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE