Zapadła decyzja o nowych obostrzeniach. Jakie zmiany wprowadził rząd?

2021-02-24 10:08

W środę, 24 lutego, odbyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef resortu ogłosił nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, które będą obowiązywały od soboty, 27 lutego.

Nowe obostrzenia
Autor: Getty Images

Minister zdrowia Adam Niedzielski oznajmił, że w najbliższą sobotę wejdą w życie nowe, właśnie ogłoszone obostrzenia. Niektóre ograniczenia będą dotyczyć jedynie województwa warmińsko-mazurskiego, inne działają w skali całego kraju.

Jak powiedział minister: "Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń. W wojewódzkie warmińsko-mazurskim wracamy do nauczania zdalnego w klasach 1-3, zamykamy hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie. Zamknięte będą również baseny i korty tenisowe".

"W ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowujemy dzienny wzrost liczby zakażonych osób. Dziś mamy 12 146 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusa. Przekroczyliśmy barierę 10 tys. Analizując odsetek pozytywnych testów na terenie całego kraju widzimy, w których regionach następują większe wzrosty. W woj. warmińsko-mazurskim jest to 34 procent przy średniej ogólnopolskiej 19 procent" – uzasadnił decyzję Adam Niedzielski.

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Zaostrzenie obostrzeń będzie się też wiązało z ograniczeniami w ruchu zagranicznym na południowej granicy Polski.

"Te dzisiejsze (poranne) wyniki wymagają jeszcze raz przyjrzenia się, co powinniśmy ostatecznie zadecydować. Ale generalnie idziemy w tym kierunku, który już wcześniej sygnalizowałem, czyli ograniczenia w ruchu na południowej granicy Polski, ze względu na sytuację epidemiczną w Czechach i Słowacji, będziemy chcieli też dokonać formalnie tej zmiany związanej z niedopuszczeniem przyłbic i chust, jako zamiennika maseczki" – powiedział minister zdrowia w radiu TOK FM.

Na popołudniowej konferencji prasowej Adam Niedzielski potwierdził te zapowiedzi i wprowadził kwarantannę po przyjeździe z Czech i Słowacji - z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki.

Zmiany w zakrywaniu ust i nosa

Najważniejsze są jednak zmiany dotyczące zakrywania ust i nosa. Od 27 lutego jedyną dopuszczalną ochroną przed koronawirusem będą maseczkiNie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic.

Rekomenduje się maseczki chirurgiczne i powyżej. Zwykłe maseczki jednorazowe także są dopuszczalne, choć ich skuteczność jest mniejsza. Kluczowe jest jednak to, aby maseczka (niezależnie od rodzaju) prawidłowo zasłaniała nos i usta.

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]