Wirus polio powraca. W USA odnotowano pierwszy przypadek od niemal dekady

2022-07-22 10:01

Potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania na polio od niemal dziesięciu lat. Pozytywny wynik testu na obecność choroby uzyskała osoba zamieszkała w hrabstwie Rockland, 48 km od Manhattanu. Przypadek został potwierdzony przez Departament zdrowia stanu Nowy Jork.

Próbka krwi - polio
Autor: Getty Images

Jak twierdzi rząd, ten przypadek polio był typem „wskazującym na łańcuch transmisji od osoby, która otrzymała doustną szczepionkę przeciw polio (OPV)”. Według Centers for Disease Control and Prevention ostatni potwierdzony przypadek zakażenia polio miał miejsce w 2013 roku.

Departament zdrowia twierdzi, że wirus musiał pochodzić spoza granic Stanów Zjednoczonych. Wszystko dlatego, że szczepienia na polio w formie doustnej w tym kraju zostały zniesione w 2000 roku. „Sugeruje to, że wirus mógł pochodzić z lokalizacji poza Stanami Zjednoczonymi, gdzie podaje się OPV, ponieważ szczepy rewertantów nie mogą wyłonić się z inaktywowanych szczepionek” - podaje Departamen zdrowia w oświadczeniu.

Jednocześnie urzędnicy alarmują, by zgłaszać wszystkie przypadki, które mogą być objawem zakażenia wirusem polio oraz zachęcają do szczepień. Wszystko po to, by uniknąć nawrotu tej choroby na tereny Ameryki.

Przypominamy, że w zeszłym miesiącu Światowa Organizacja Zdrowia i brytyjscy urzędnicy ds. Zdrowia potwierdzili obecności rodzaju wirusa polio pochodzącego ze szczepionek w ściekach w Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: Polio powraca? Ślady obecności wirusa znaleziono w ściekach

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Ameryka była wolna od polio. Do wczoraj

Działania rządu przyczyniły się do zwalczenia polio w tym kraju. Od 1988 r. liczba przypadków polio zmniejszyła się o 99 procent. W tym czasie polio występowało endemicznie w 125 krajach, a na całym świecie odnotowano 350 000 przypadków.

Pod koniec lat 50. w Ameryce liczba zachorowań na polio znacznie spadła. Po opracowniu szczepionki w latach 60. można było mówić o zwalczeniu tej choroby. Ostatnie naturalne przypadki polio w Ameryce zarejestrowano w 1979 r.

Jak można zarazić się polio?

Wirus polio bytuje w jelitach. Jego transmisja może odbywać się przez spożycie skażonej wody zanieczyszczonej kałem osoby zarażonej. Polio może się również przenosić w wyniku nieodopowiedniej higieny rąk. Bardzo rzadko do transmisji wirusa dochodzi w wyniku kaszlu lub kichania.

Objawy polio

Polio objawia się najczęściej stanem podgorączkowym lub gorączką. Pojawiać się mógą również dreszcze, bóle głowy, ból gardła oraz osłabienie organizmu. Występują także wymioty i brak apetytu.

W wyniku zajęcia ośrodkowego układu nerwowego mogą wystąpić silne bóle głowy, sztywność i bolesność karku oraz zaburzenia świadomości.

Wirus polio pochodzący ze szczepionki jest słabszy od dzikiego wirusa polio, który obecnie występuje w Afganistanie i Pakistanie, jednak może powodować poważne choroby oraz paraliż u osób niezaszczepionych.

W skrajnych przypadkach wirus polio może doprowadzić do śmierci.