Polio powraca? Ślady obecności wirusa znaleziono w ściekach

2022-06-22 16:14

Wirus polio został oficjalnie uznany za zwalczony w Wielkiej Brytanii w 2003 roku. W rzadkich przypadkach może powodować paraliż i zagrażać życiu, więc pojawienie się jego śladów w londyńskich ściekach wywołało zaniepokojenie.

polio
Autor: Getty Images

Polio powraca?

UK Health Security Agency (Brytyjska Agencja Zdrowia i Bezpieczeństwa) wezwała mieszkańców Londynu do upewnienia się, czy są w pełni zaszczepieni przeciwko wirusowi polio. 

Fragmenty wirusa wykryto w ściekach jednej z londyńskich oczyszczalni. Pochodził on prawdopodobnie od osoby, która niedawno przyjęła doustną szczepionkę zawierającą "żywego" wirusa. 

Wirus do systemu kanalizacyjnego miał przedostać się wraz z kałem. W okresie od lutego do maja znaleziono próbki powiązane genetycznie, co sugeruje, że wirus rozprzestrzenia się i mutuje. 

Należy zaznaczyć, że w Wielkiej Brytanii nie stosuje się tego rodzaju szczepionki od 2004 roku.

Polio - jak dochodzi do zakażenia?

Polio może być przenoszone przez nieodpowiednią higienę rąk, a rzadziej przez kaszel i kichanie. Wirus namnaża się w jelicie, a zakażeni ludzie przez kilka tygodni wydalają duże ilości wirusa wraz z kałem.

Choć wirus polio pochodzący ze szczepionki jest wychwytywany każdego roku w brytyjskich ściekach, wszystko wskazuje na to, że ten najnowszy mutuje się od kilku miesięcy. 

Jakie objawy daje polio?

Typowe objawy polio to stan podgorączkowy lub gorączka, dreszcze, bóle głowy i gardła, wymioty, osłabienie organizmu i brak apetytu. Jeśli dojdzie do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego pojawia się silny ból głowy, sztywność i bolesność karku oraz zaburzenia świadomości. W rzadkich przypadkach może wywołać paraliż, a nawet śmierć.

Dr Vanessa Saliba, konsultant epidemiolog z UKHSA, powiedziała: „Wirus polio pochodzący ze szczepionek ma potencjał do rozprzestrzeniania się, szczególnie w społecznościach, w których przyjmowanie szczepionek nie jest aż tak powszechne".

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne