Wielka Brytania: Zawieszono testy szczepionki AstraZeneca z udziałem dzieci

2021-04-07 13:08

Na wyspach brytyjskich były prowadzone testy sprawdzające skuteczność szczepionki koncernu AstraZeneca u dzieci. Z powodu doniesień o związku między tym preparatem a przypadkami wystąpienia zakrzepicy krwi zapadła decyzja o tymczasowym wstrzymaniu badań.

Pfizer rozpoczyna badania nad szczepionką przeciw COVID-19 z udziałem małych dzieci
Autor: Getty Images

Testy szczepionki AstraZeneca z udziałem dzieci wystartowały w połowie lutego br. Zaangażowanych zostało 300 dzieci w wieku od 6 do 17 lat. Koncern postanowił badania sprawdzające skuteczność preparatu przeciw SARS-CoV-2 chwilo zawiesić.

W tej sprawie zabrał głos prof. Andre Pollard, szef zespołu badawczego z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który stwierdził, że nie ma żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa w pediatrycznym badaniu klinicznym. Jak zaznaczył ekspert, testy zostały zawieszone, ponieważ czekają na dodatkowe informacje od MHRA. Tak zwany Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych analizuje przypadki zakrzepicy krwi u dorosłych po szczepieniu preparatem AstraZeneca.

Szczepionka AstraZeneca a ryzyko zakrzepicy

MHRA poinformowała w ubiegłym tygodniu, że włącznie do 24 marca w Wielkiej Brytanii podano 18,1 mln dawek szczepionki koncernu AstraZeneca. Przypadki zakrzepów krwi odnotowano u 30 zaszczepionych. Siedem osób zmarło. Badaniem tego związku zajmuje się również Europejska Agencja Leków (EMA), która ma najprawdopodobniej dziś (7 kwietnia) wydać rekomendację.

Źródło: PAP

Kiedy skończy się pandemia? Doktor Grzesiowski odpowiada
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?