WHO: nowa rekomendacja w sprawie leczenia pacjentów z koronawirusem

2020-11-20 12:17 Katarzyna Hubicz

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała nową rekomendację w sprawie leczenia pacjentów z koronawirusem. Eksperci tej organizacji nie rekomendują stosowania leku remdesvir u osób chorych na COVID-19 ze względu na brak dowodów na jego skuteczność. Lek ten jest obecnie jednym z leków dopuszczonych do stosowania przeciw koronawirusowi m.in. w USA i UE.

Rekomendacja WHO została opracowana przez międzynarodową grupę 33 ekspertów Z komunikatu WHO wynika, że nowa rekomendacja dotyczy wszystkich hospitalizowanych pacjentów, niezależnie od ich stanu, jako że obecnie nie ma dowodów, że remdesivir obniża śmiertelność i polepsza wyniki pacjentów.

Jak podkreślono, podstawą takiej decyzji była analiza wyników badań WHO na dużą skalę w ramach programu "Solidarity", prowadzonego w 30 krajach, a także trzech innych badań, łącznie obejmujących ponad 7 tys. pacjentów.

"Zebrane dowody nie wykazały żadnego znaczącego wpływu na śmiertelność, potrzebę mechanicznej wentylacji pacjentów, czasu zdrowienia, czy innych ważnych dla pacjentów wskaźników" - napisano w komunikacie. WHO dodała, że potrzebne są dalsze badania nad lekiem i poparła podawanie go pacjentom uczestniczącym w takich badaniach.

Jak przypomina PAP, WHO nie jest pierwszą organizacją, która odradziła stosowanie remdesiviru w terapii pacjentów z Covid-19 pod wpływem nowych wyników badań. Tydzień wcześniej zmianę zaleceń w tej kwestii zapowiedział prezes Europejskiego Stowarzyszenia Medycyny Intensywnej Terapii (ESICM), Jozef Kesecioglu.

ESICM odradza podawanie lekom osobom ciężko chorym na Covid-19 z uwagi na brak potwierdzonej skuteczności oraz możliwe na potencjalne efekty uboczne, mogące szkodzić nerkom pacjentów.

Produkowany przez amerykańską firmę Gilead środek - opracowany pierwotnie jako lek na wirusa ebola - jest jednym z dwóch leków dopuszczonych przez amerykańskie i europejskie urzędy regulacyjne do leczenia infekcji koronawirusem.

Mimo, że pierwsze badania wskazywały na skuteczność leku w zmniejszaniu śmiertelności i skracaniu czasu leczenia pacjentów z Covid-19, późniejsze testy tego nie potwierdziły. Mimo to nadal jest on stosowany w szpitalach w wielu krajach, w tym również w Polsce.

ŹRÓDŁO: PAP

Zarażona koronawirusem, w śpiączce, urodziła dziecko.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE